Yumurta Kabuğu Faydaları ve Kürü Nasıl Yapılır?

Yumurta Kabuğu Faydaları ve Kürü Nasıl Yapılır?

Yumurta Kabuğu Faydaları ve Kürü Nasıl Yapılır?

Yumurta kabuğu eskiden önemsiz bir çöp olarak nitelendirilirdi ve çöpe giderdi. Ancak sonradan yapılan araştırmalar yumurtanın en büyük faydasının kabuğu olduğunu ortaya çıkardı. Bu faydaları Feridun Kunak, İbrahim Saraçoğlu gibi isimlerde onayladı. Yumurta kabuğu kalsiyum açısından çok zengindir ve vücudumuzun kalsiyuma hayati oranda ihtiyacı vardır. Yumurta kabuğu faydaları ele alındığında, içeriğinde bulunan % 98 oranında kalsiyum ile düzenli tüketiminde faydaları saymakla bitmez. Oldukça faydalı olduğunu Ahmet Maranki’ de dile getirmiştir. Yumurta Kabuğu Faydaları ve Kürü Nasıl Yapılır?

Yumurta ve süt ürünlerinden çok fazla tüketerek elde edebileceğiniz kalsiyum miktarını çok az miktarda yumurta kabuğu tüketerek de elde edebilirsiniz. Yumurta kabuğunun zararları görülmemekle birlikte toz haline getirilerek tüketilmesi önerilmektedir. Bunun dışında sizin için özel olarak hazırlamış olduğumuz yumurta kabuğu kürü ile yumurtanın çöpe gidecek olan kabuğundan maksimum faydayı elde edebilirsiniz.

Yumurta kabuğu kürünün en büyük faydalarından bazıları ise kemik yapısını güçlendirici etkileri, dişleri güçlendirici etkileridir. Bunun dışında gelişme çağındaki çocuklarda ve bebeklerde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici ve gelişimi hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır.

Yumurta Kabuğu Kürü Tarifi:

* Yumurta kabuğunun mikrobunun tam anlamıyla kırılabilmesi için öncelikle çok iyi şekilde haşlamak gerekiyor.

* Haşlanan yumurtamızın kabuğunu soyuyoruz ve ardındna üzerindeki zarı da alıyoruz. Yumurta kabuğunun zarı da en az kabuğu kadar faydalıdır ve kalsiyum açısından zengindir.

* Yumurta kabuğu kürü için gerekli olan yumurta kabukları ve zarı blender içerisinde toz haline gelinceye kadar parçalıyoruz. Çok iyi şekilde parçalanmadığı taktirde yerken çıtır çıtır bir ses oluşturacak ve bu hoş olmayacaktır. Bu nedenle besinlerin içerisinde hissetmeden tüketebilmek için toz haline gelebilmesi gerekmektedir.

* Toz haline gelmiş olan yumurta kürü sek şekilde 1 çay kaşığı kadar yenir. Yumurta kabuğu tozunun ardından meyve suyu içebilirsiniz. Tozu, süt ve saf meyve suyuyla birlikte tüketildiğinde etkileşime geçer ve faydaları artar. Dilerseniz limon suyu da koyabilirsiniz.

* Özellikle sabah kahvaltıdan önce veya akşam yemekleriyle birlikte tüketildiğinde çok faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Not: Yumurta kabuğunu özellikle yemeklere ilave edebilir veya salataların üzerine serpiştirebilirsiniz. Bazıları yumurta kabuğunun tadından olumsuz yönde etkilenebileceği için, tüketirken hissetmemek için pişen yemeklerin içerisine de ilave edebilirsiniz. Ancak pişen yemeklerde çiğ olarak tüketiminin yarattığı kadar olumlu etkiler görülemeyebilir.

Etiketler

1 YORUM

  1. Yusuf Çimen

    İyi güner dierim , bu yumurta kabuğu limon karışımından yapmış idim fakat yapalı 1 ay kadar geçti ve karşımın rengi beyaz oldu ayrıca tadı hafif ekşi limonlu süt gibi geldi bu karışım kullanılırmı .kullanılırsa bir zararı olurmu karışımın rengi nasıl olmalı gibi sorularım var ardımcı olabilirseniz sevinirim .Çok teşekkürler Sağlıklı günleriniz olsun