Uyurken Zayıflamak Mümkün Mü, Nasıl Yapılır?

Uyurken Zayıflamak Mümkün Mü, Nasıl Yapılır?

Uyurken zayıflanır mı sorusu, kısa zamanda forma girmek isteyen bireylerin sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Yürütmekte olduğu faaliyetlerin yanında uyku esnasında da kalori yakmaya devam etmek isteyen vatandaşlar, bu konuyla ilgili uzmanların görüşlerini ve vücudumuzun biyolojik işleyişini merak etmektedirler.

Uyurken zayıflamak, tüm kilo problemi yaşayan insanların en büyük hayalidir. Gün içinde sürekli fiziksel aktivite yapmak istemeyen, yapsa bile bunu yeterli görmeyen bireyler, uyku sırasında harcadığı kalorilerden medet umarak hızlı bir zayıflama hayal etmektedir. Ancak bunun mümkün olup olmadığı pek çok kaynağa göre tartışmalıdır.

Uyurken Kilo Verilir Mi?

Uyurken kilo vermek, pek çok kişi tarafından hayal edilen durumlardan biridir. Ancak bu durum gerçekleşebilir olup olmamasına dair farklı kaynaklarda farklı bilgiler yer almaktadır. Bu nedenle vatandaşlar, uyurken kilo vermeye devam edilip edilmediğine dair net bir fikri bulunmamaktadır.

Teorik olarak uyurken kilo vermek mümkündür. Çünkü vücudumuz, biz uyurken de çalışmaya metabolik faaliyetler göstermeye devam eder. Bu nedenle uyku esnasında bir kalori yakımı olduğundan söz edilebilir. Ancak uykuda kilo vermek için, gün içinde yediğimiz yemeklerin niteliği ve yaptığımız fiziksel aktiviteler de dikkate alınmalıdır. Bu gibi etkenler, uyku esnasında yakılan kalorilere etki etmektedir.

Uyku sırasında kilo vermek isteyen bireyler, bu etkiyi daha büyük ölçekli bir şekilde gerçekleştirmek için gün içinde yapılması gerekenleri iyi bir şekilde araştırmalıdır.

Uyurken Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Uyurken kilo vermek sanıldığının aksine belirli bir ölçüde gerçekleştirilebilir. Ancak uyku esnasında harcanan kaloriler, uyanık olduğumuzda faaliyet gösterdiğimiz metabolizma hızıyla karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Bu nedenle uyku sırasında, büyük ölçülerde kilo verme beklenmemelidir.

Yine de, uyurken kilo vermek isteyen vatandaşlar, belirtilen özelliklere dikkat etmelidir:

  • Uyunan odanın sıcaklığı, yakılan kalori üzerinde oldukça etkilidir. 18- 20 derece civarı oda sıcaklığı, kalori yakımı için en uygun aralığı oluşturmaktadır.
  • Yatmadan hemen önce içilen bitki çayları, uyku sırasında da metabolizmayı çalışır vaziyette tutacağından, gece yatarken zayıflamak için ne içilmeli diyen bireyler bu bitki çaylarına yönelebilir.
  • Odada herhangi bir ışığın bulunmaması gerekmektedir. Gece lambası gibi etkenler, uyku kalitesini düşürerek kilo vermeyi engellemektedir.
  • Uyku saatlerinin, 22:00 ‘ı geçmemesine dikkat edilmelidir. Bu saatten sonra en az 6-7 saat uyumak vücudu dinç tutmayı sağlayacaktır.

Sağlıklı Kilo Vermenin İpuçları

Kilo vermek, sabır ve istikrar gerektiren bir süreçtir. Kilo problemi yaşayan bireyler, bu süreçte bazen sağlıksız yöntemlere başvurabilmektedir. Sağlıksız bir şekilde kilo vermek, hem vücudu uzun vadede çok daha savunmasız bir hale getirir, hem de verilen kiloların çok kısa bir zaman içerisinde misliyle geri alınmasına neden olur.

Bu nedenle bireylerin, sağlıklı bir şekilde forma girmeyi sağlayan yöntemleri tercih etmesi ve bu süreçte gereken özveriyi göstermesi gerekmektedir.

Bunun için yapılması gereken ilk şey uygun bir diyet listesi bulmaktır. Zayıflamak için nasıl beslenmeli diyen bireyler, bu konuyla ilgili güvenilir bir diyetisyenden veya uzmandan destek alabilir. Daha sonra kilo vermek isteyen bireylerin yapması gereken, düzenli bir egzersiz programına uymaktır. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, hem kilo vermeyi hızlandıracak, hem de vücudu şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Kilo Vermeyi Hızlandıran Yöntemler

Kilo verme sürecini hızlandıran yöntemler, diyet ve egzersiz programına ek olarak uygulanabilmektedir. Bunlar, yağ yakıcı çayların tüketimi ve belirli aralıklarla yapılan detox içecekleridir.

Etiketler

Emirhan Cavak