Türk Kahvesi Kalorisi Zayıflatır mı?

Türk Kahvesi Kalorisi Zayıflatır mı?

Türk Kahvesi Kaç Kalori Kilo ve Aldırır mı, Zayıflatır mı?

Türk  kültürünün vazgeçilmezlerinden olan Türk kahvesi, bir çoğumuzun neredeyse günlük olarak tükettiği kalori değeri olmayan sıcak içecekler arasındadır. Peki her mevsim, her ortamda tükettiğimiz şekersiz  Türk kahvesi kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı? Gibi sorular, bir yandan bu eşsiz damak tadını zevkle tüketip, bir yandan ise formda kalmak isteyenlerin en fazla merak ettikleri arasındadır. Bu nedenle bize de böyle bir konuyu kaleme almak düştü. Aşağıda kahvenin faydalarını ve zayıflama sürecinde kilo verdirir mi bakalım; Türk Kahvesi Kalorisi Zayıflatır mı?

Türk kahvesi kaç kalori: Sade şekersiz olarak içilen bir fincan Türk kahvesinin kalorisi 2 kcal. dır. Diyet yaparken içilir mi sorusunun cevabı evettir. Canan Karatay ”bu kahvenin içerisindeki antioksidan özelliği domatesten çok daha fazladır. Direk zayıflatır etkisi olmasa da azda olsa metabolizma hızlandıran etkisi vardır. Buda zayıflama sürecinde ve selülitlere iyi gelmektedir” dedi. Çok etkili olmasa da metabolizmayı hızlandıran Türk kahvesi ile zayıflama sürecine destek olabilirsiniz.

Nescafe Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı?

1 Çay kaşığı beyaz şekerin kalori değeri: 16 kalori (Göründüğü gibi, kahvenin kalorisinden 8 kat daha fazla)

1 çay kaşığı esmer şeker: 11 kaloridir.

1 fincan tam süt: 35 kalori.

1 fincan yarım yağlı süt: 25 kalori değerinde.

1 fincan az yağlı sütün kalorisi ise: 20 Kcal.

1 adet tatlandırıcı: 3 kalori.

türk-kahvesi-kaç-kalori

 Türk Kahvesi İle Zayıflama Olur mu, İçmek Kilo Aldırır mı?

Türk Kahvesi Zayıflatır mı: Diyetisyenlerin en fazla tartıştığı konuların arasında gelen, cevabı aslında zor bir konu. Ancak biz bu sorunun cevabını, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların kahve ile zayıflama sonucunu araştırarak vereceğiz. Türk kahvesi içmek sade olarak tüketilse dahi, zayıflamak için önemli bir etkiye sahip değildir. Dolaylı yollardan az tüketildiğinde sağlık adına faydaları olsa da kilo vermek için yardımcı olabilecek yeterli etkisi bulunmamaktadır.

Kahvenin kilo aldırıp aldırmayacağına cevap vermek için, tüketim şekline bakmakta yarar vardır. Zira sade şekersiz olarak tüketilen Türk kahvesi, kalorisi son derece az olduğu için çok çok aşırı tüketilmedikçe, kilo aldırmaz. Sade kahveden kastımız, su ile yapılan ve içerisinde kahve sudan başka herhangi bir malzeme olmayan fincan kahvedir. Türk kahvesinin içerisine ek malzemeler kattıkça, kalori miktarında da aynı orantıda bir artış olacağı için, bu şekilde hazırlanan Türk kahvesi kilo aldıracaktır. Süt ile yapılan kahve, krema ve diğer aromalarla yapılan kahvelere nazaran daha az olsa da, sade kahveye göre daha fazla kalori ihtiva edeceği için kilo aldırma riski doğurabilir. Şayet kahvenizi süt ile tüketmeyi seviyorsanız, bunu tam yağlı sütler yerine, yarım yağlı ya da az yağlı süt ile yapmanız kilo alma riskini azaltacaktır.

Tükettiğiniz kahvenin yanında, birde ek malzemeler olan aromalar, kremalar, şeker ve benzeri katkılar eklerseniz, bu Türk kahvesinin kilonuz üzerindeki etkilerini olumsuz yönde etkileyecektir. Nitekim ekstradan ekleyeceğiniz her şey, kahvenin kalori miktarını arttıracağı için size kilo olarak geri dönecektir. Hele ki çok miktarda kahve tüketen biriyseniz, bu kaçınılmaz olacaktır.

Türk Kahvesi Kaç Kalori: Kişiler formlarını korumak için, yedikleri ve içtikleri tüm öğelerin kalori miktarını merak ederler. Bunlardan birisi de, sıklıkla tüketilen Türk Kahvesinin Kalori değeridir. Yukarıdaki listede bir fincan Türk kahvesinin ve kahvenin hazırlanışı sırasında eklenebilecek ek malzemelerin kalori değerleri verilmiştir. Tüketim usulüne göre, 1 fincan Türk kahvesinin toplamda kaç kalori olduğunu, yaklaşık bir değer ile rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Su Kilo Verdirir mi?

Kısacası su ile hazırlanan fincan sade Türk kahvesi kilo yapmaz. Ancak içerisine ekleyeceğiniz her katkı, Türk kahvesinden kat kat daha fazla kaloriye sahip olduğu için, kilo almanıza neden olabilmektedir. Ancak burada kahvenin tüketim miktarının da önemli olduğunu unutmayınız.

Etiketler

2 YORUM

  1. Spor Salonu üyeliğimle her gün pilates dersinden önce şekersiz türk kahvemi içiyorum akşam üstüne doğru da yine ya spinning ya da crunch gibi daha etkili yağ yakabileceğim bir derse girmeden bir tane daha içiyorum ve gerçekten düzenli içip alışkanlık haline getirdiğinizde işe yarıyor bir de bence tarçın ekleyin derim işe yaramasa bile keyfi yeter 🙂