Simit Gevrek Kilo Aldırır Mı?

Simit Gevrek Kilo Aldırır Mı?

Biz Türk Halkı olarak simiti çok severiz özelliklede 3 tanesi 1tl olanları 😀 Sabah işe giderken yol üstünden aldığımız, ofiste çayla beraber özelliklede haftasonları kahvaltılarımızda simiti izmirlilerin deyimiyle gevreği tercih ederiz bide yanında çay ohh miss 🙂

Neyse konumuza dönelim, hemen hemen her ögünde yediğimiz,

simit gevrek kilo aldırır mı?

Aslında her besini fazla tükettiğimizde kilo aldırma özelliği vardır ama tabiki simit biraz daha farklı bir kategoride. Çünkü ekmek ile karşılaştırdığımız zaman 1 tam simit 4 dilim ekmeğe denk gelmektedir. Yani kalorisi oldukça yüksektir. Üzerindeki susamlarda ortalama 2 tatlı kaşığı kadar yağa denk gelmektedir. Yani biz farkında olmadan 1 tam simit yiyerek 4 dilim ekmek ve üzerinde 2 tatlı kaşığı kadar yağda tüketmiş oluyoruz.

gevrek simit kaç kalori

Posa (lif) içeriği yüksek olan tam buğday ekmeği, tam tahıllı veya çavdar ekmeği gibi ekmekler bizi daha uzun süre tok tutar. Ama simit posa içeriği biraz daha düşük olduğu için bizi ekmeğe nazaran daha az tok tutar. Hem fazla miktarda enerji ve kalori almış oluruz hemde tok tutma özelliği çok sürmez.

Bu yüzden eğer kilo vermek istiyorsanız veya ideal kilonuzu korumak istiyorsanız simiti dengeli şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin kahvaltıda 2 dilim ekmek hakkınız varsa yarım simitte kalmakta fayda var.

Simit Kaç Kalori

Gevrek Kaç Kalori

1 adet simit / gevrek 272 kaloridir.