Sıcak Su Zayıflatır Mı?

Sıcak Su Zayıflatır Mı?

Sıcak su içmek zayıflatır söylemi halk arasında yaygın olan yanlış bir inanıştır. İdeali oda sıcaklığında su içmektir. Yani 20 – 24 derece arası buda ılık su demektir. Vücudumuz 20 – 24 derece arasındaki sudan çok rahat yararlanabiliyor. 20 – 24 derecenin altında veya üstündeki derecelerde zorlanıyor. Yani suyun biyoyararlanımı azalıyor.

Şöyle düşünün çok sıcak çorba içtiğimizde bile ağzımızı da önce soğutup sonra yutuyoruz. Yani kaynar bir sıvıyı yutmamız mümkün değil, bunu yapmak doğruda değil. Ayrıca belirtmek gerekir ki çok sıcak içecekler tüketen toplumlarda yemek borusu kanserinde artış görülmektedir. Size fransız askerleri üzerinde yapılan bir araştırmadan örnek verelim. Fransızlar suyu soğuk içmeyi severler, ağır fiziksel egzersiz sonrasında soğuk su içen fransız askerlerinin rahatladığını ancak 15 derecede su içildiğinde çok daha fazla suyun vücut tarafından emildiği görülmüştür.

sıcak su zayıflatır mı

Şunu mırıldandığınızı duyar gibiyim, “arkadaşım sıcak su içti kilo verdi” doğrudur ancak nedenleri şunlar olabilir;

  1. Kabızlık sorunu çözülmüştür. Çünkü suyu artırmak kabızlığı gidermede oldukça etkilidir özellikle de sabahları aç karnına içilen su bağırsakların hareketlenmesine yardımcı olur. Bunu kilo verme olarak algılayabilirsiniz.
  2. Genellikle su kilo vermeye yardımcıdır. Vücutta yap metabolizmasını hızlandırır ama bunu için mutlaka sıcak su içmek gerekmiyor.
  3. Suyu arttıran kişi daha az kalori tüketmeye başlıyor. Buda kilo verdiriyor. Doğal mineralli suyu tercih edin. Kalsiyum minerali kilo vermeye yardımcıdır. Kalsiyum seviyesi yüksek doğal mineralli su içerseniz kilo vermeniz ve kilonuzu korumanız çok kolay olacaktır.

Sıcak Su Zayıflatır Mı ?

Uzun lafın kısası sıcak su içmek doğrudan zayıflatmaz. Ancak oda sıcaklığındaki su kilo vermenize ve vücudunuza yardımcı olacak doğru tüketilen sudur.

2 YORUM

  1. merhaba, yaptığımızın ne kadar yanlış olduğunu sizin sayenizde öğrendik teşekkürler 🙂