Evde İş Yaparak Zayıflama

Evde İş Yaparak Zayıflama

Evde hanımların ve bazı erkeklerinde düzenli olarak ev işi yaptığını düşünerek Evde İş Yaparak Zayıflama şansına sahipsiniz. Ev işlerini yaparken dikkat edeceğiniz ufak detaylar ile daha fazla kalori yakıp vücudunuzun daha fazla hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Sizler için ev işi yaparak zayıflamak hem maliyetsiz hemde zevkli bir diyet yöntemi olacaktır.

1- Evi Toparlamak

Eşyaları dolataki yerine koymak, dağılmış olan eşyları yerden eğilerek toparlamak gibi sıradan ev işlerini yakmak sizlere günde yaklaşık 240 kalori yakmanızı sağlamaktadır. 240 Kalori dışarda yiyeceğiniz bir fast food ürününe eş değerdir. Yani hergün bu evi topluyorum sıkıldım artık vb. şeyler söylemek yerine severek yapınız size ve sağlığınıza faydası var. Günler içinde Ev İşleri Yaparak Kilo Vermeye başlayacaksınız.

2- Bulaşık Yıkamak

Evinizin önünde veya köyünüzde ufak da olsa bir bahçeye sahipseniz ne mutlu sizlere. Bahçede yapacağınız otları temizlere, çapa yapma, kendi meyve ve sebzelerinizi ekip toplama işlemleri ile günde 1 saat bahçe işi ile uğraşarak ortalama 300 kalori harcamış olacaksınız. Bu süreyi 2 saate çıkartırsanız ortalama 550 kalori yakmış olacaksınız.

3- Yerleri Paspaslamak

Evde bazı kadınlar haftada 1 defa bazıları haftada 3 defa bazılar ise hemen hemen hergün temizlik yapmaktadır. Siz hangi kategoridesiniz 🙂

Ev temizliğinde, elektrik süpürgesi tutmanın hemen sonrasında gelen yerler paspaslama işlemi de sizlere kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Eskiden viledalar yoktu ve herkes ellerinde bezler ile yerde tabiri caizse sürüne sürüne paspas yapıyordu. Aslında böylesi hareket anlamında sağlığımız için yararlıydı ama yerdeki tozları, pislikleri içine çekme konusu insanı düşündürmüyor değildi.

Artık herkesin evinde vileda tazı malzemeler olduğu için paspas yapmak kolaylaştı. Ama siz bunu spor haline getirerek ortalama olarak bir temizlikte sadece paspas yaparak 240 kalori harcayabilirsiniz. Kanepe, koltuk, yatakların altına eğilerek paspas yapmanız gün içinde hareketsiz kalan vücudunuza iyi gelecektir.

4- Yerleri Süpürmek

Temziliğin başlangıcı olana süpürme işlemlerinde yine silme de olduğu gibi kanepe0 koltuk, yatak altalrını yerlerinden oynatarak değil kendiniz eğilerek yapmaız hareket etmenizi sağlayacaktır. Makinanızın hızını ayarlama yeri varsa çekim gününü azaltarak süpürme işlerini biraz uzatabilirsiniz. Bu sayede daha fazla kalori yakabilirisiniz.

5- Bahçe işlerini

Artık herkesin evinde bir bukaşık makinası var. Ve kimse kolay kolay bulaşık yıkamak ile uğraşmıyor. Hatta bulaşıkları makinaya doldurup geri toplaması bile zor geliyor 🙂

Bulaşıkları makinaya atacağınız zaman ekstra hareket etmek çok kolay. Makinayı dolduruurken aşağıya dizeceğiniz tabakları elinize doldurup dizmek yerine tek tek eğilip koyup diğerini alıp onu yerleştirip sonrakine geçerek. Aynı şekilde çatak, bıçak, kaşıklar içinde hepsini topluca sepetine koymak yerine tek tek doldurabilirsiniz. Bu sayede eğilip doğruldukça vücudunuz daha fazla hareket etmiş ve daha fazla kalori yakmış olacaksınız.

Bulaşıkların yıkanması bittiketen sonra toplama işinide yine aynı şekilde tek tek yapmanız size zayıflama olarak geri dönecektir.

Üşenmem derseniz bulaşıklarınızı einizde yıkayarak makinaya atmaktan daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir ve hareket etmiş olursunuz. Tabi yıkarken su kullanımına dikket etmenizi öneririz.

Bu işlemler sırasında ortalama bir makinada 100 kalori yakmış olursunuz.

Evde İş Yaparak Zayıflama

6- Çamaşır Yıkamak

Bu konuda ilk tavsiyemiz kıyafetlerinizi, eşyalarınızı kurutemizleme yerine evde kendiniz halletmeniz 🙂

Diğer ev işleri gibi çamaşır yıkamanında ince detaylarına dikkat ederek zayıflama şansınızı artırabilirsiniz. Öncelikle çamaşırlarınız biriktirip yıkamanızı, makinanızı boş bir kaç parça ile çalıştırmamanızı öneririz. Hem sizin kesenize zarar hemde boşa giden elektrik, su olarak düşünün. Çamaşırlar yıkandıktan sonra kurutma makinanız varsa artık bir süre kullanmayın. Varsa balkonunuzdaki ipe yoksa çamaşır askılığına asmanız ve kuruduktan sonra toplamak sizin için ekstra hareket olacaktır. Buda size ortalama 80 kalori yakmanızı sağlayacaktır.

7- Cam Silme

Ev işlerinin bayanlar için en zor olanı cam silmedir. Kışın havalardan dolayı pek cam silme derdi olmaz ama yazın illaki camlar temizlenir. Sizde bu cam silme eziyetini keyifli hale getirebilirsiniz. Bir seferde tüm camları silmek yerine haftalık veya müsaitliğinize göre günlük belirli bir yeri silebilirsiniz. Bu günlük size hareket imkanı sağlayacaktır. Hem kalori yakacak hem vücudunuz hareket etmiş hemde eviniz temizlenmiş olacak. Temizlik yapıyorum gözüyle değil kilo veriyorum diye düşünerek bunu işkence olmaktan çıkarabilirsiniz.

Evde Temizlik Yaparken Dinlenecek Şarkılar  : Youtube Liste

Evde İş Yaparak Zayıflama Yazımızı bu müzik listesi ile bitiriyoruz. Evde Egzersiz Hareketleri yazımızda çok yakında sitemizde olacaktır 🙂

Etiketler