Domates Suyu Zayıflatır mı, Yararları Nedir ?

Domates Suyu Zayıflatır mı, Yararları Nedir ?

Sağlığımıza olan yararları ile tanınan, özellikle Ege Bölgesi’ nde zeytinyağı ile harmanlanıp sürekli olarak tüketilen besinlerden biri olan domates oldukça şifalı bir sebzedir. Domatesin faydaları nelerdir diye sorsak eminim ki herkesin verecek bir cevabı vardır.Bu durum onun sağlığımıza olan yararlarının fazlalılığından kaynaklanmaktadır. Domates yemek Zayıflatır mı ?

Domates hangi besin değerlerini ve bileşenleri içeriyor ? İçeriğinde hangi vitamin ve mineralleri bulunduruyor ?  İşte bu tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında sizleri bekliyor.

DOMATESİN YARARLARI NELERDİR ?

Domatesin içeriğinde bolca C ve E vitaminleri bulunuyor. Bu vitaminlerin sağlık açısından ne kadar yararlı olduğunu biliyoruz. Özellikle kalp sağlığı açısından faydalı olan bu vitaminler vücutta bulunan serbest radikaller ile savaşıyor ve kalp sağlığına çok faydalı oluyor. Bünyesinde bulunan likopen damar sağlığına da oldukça yararlı geliyor. Antioksidan oranının fazla olması bu özelliklerini destekliyor ve takviye görevi görüyor. Likopen, antioksidan, A vitamini ve E vitamini bir arada bulununca kalp ve damar sağlığı açısından domatesten daha yararlı sebzenin olmayacağı düşüncesi hemen akıllara geliyor.

Domates hakkında yüzbinlerce araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların kesin olarak bir bulgu ile karşılaşması sonucunda elimize bu bilgiler geçmiştir. Domates yapılan son araştırmalara göre kötü kolesterolü düşürüyor.

Damar tıkanıklığı problemi trombosit oranının vücutta çok fazla olmasına bağlı olabilir. Domates vücutta biriken trombosit oranını kontrol altına alıyor ve damar tıkanıklığına çare getirmiş oluyor. Böylece yeteri miktarda domates tüketmek damar tıkanıklığı ile mücade etmeye yarar sağlıyor.

Domatesin faydaları olarak kemik sağlığına çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Yukarıda da söylediğimiz gibi domatesin yüksek miktarda antioksidan, likopen ve diğer yararlı vitaminleri içermesi kemik sağlığı üzerinde olumlu etki yapıyor. Böylece kemik gelişimi konusunda domatesten gerekli takviyeyi yapabiliyoruz.

Antioksidan özelliğinin birçok soruna şifa olduğunu ve kemik gelişimine iyi geldiğini biliyoruz. Bu özelliğe dayanarak domatesin kemik gelişimine katkı sağladığını söylemek hiç de yanlış bir tabir olmayacaktır.

Domates üzerine yapılan araştırmaların birkaçında kanser üzerine tespitlerde bulunulmuş. Özellikler erkeklerin yakalandığı kanser türü olan prostat kanserine domates çok etkili çözüm sunuyor. Bu riski çok yüksek oranda düşürüyor. Aynı zamanda diğer kanser türlerine karşı yüksek koruma sağlarken, kanserli hücrelerin yok edilmesi konusunda vücutta güçlü bir direnç gösteriyor.

Prostat kanserinin domates ile birlikte bu şekilde olumlu sonuç vermesi araştırmacıları biraz daha çalışmaya teşvik etmiştir. Yapılan son araştırmalarda domatesin alfa-tomatin adı verilen bileşene sahip olduğu ve bu bileşenin akciğer kanseri üzerinde de etkili olabileceği bulgularına rastlanmıştır.

domatesin-faydalari


Domatesin yararları olarak sizlere zayıflama konusunu anlatabiliriz. Diyet listelerinin vazgeçilmez popüler sebzesi olan domates vücudunuzun alacağı ve aldığı kalorilerin kontrolünü yapmaktadır. Gerekli olan vitamin ve mineralleri sizlere takviye edici bir besin olarak göze çarpmaktadır.

Domates suyu çok iyi bir zayıflama aracıdır. İçerdiği asidik yapısyla daha uzun süre tok kalmanızı, açlık hissetmemenizi sağlar. Kalorisinin düşük olması ile zayıflamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda vücut için gerekli olan suyu domates suyu içerek karşılayabilirsiniz.

  • Domates, bünyesinde bulunan A, C, E, K, B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde vücudunuza eksik olan vitamini ve minerali verir.
  • Aynı zamanda B5, B6, potasyum, demir, fosfor ve magnezyum içermesi vücudunuza çok iyi gelen bir doğal şifadır.
  • Domates suyu göz sağlığına da çok iyi gelir.
  • Günlük olarak tüketeceğiniz 1 su bardağı domates suyu A vitamini ihtiyacınızın %25’ine varan kısmını karşılar.
  • Böylece yarım günü domates suyu ile A vitaminine ihtiyaç duymadan geçirebilirsiniz. A vitamininin gözlere ne kadar yararlı olduğunu bilmeyen yoktur.
  • Domates suyunun bol miktarda A vitamini içermesi bu özelliğini destekler niteliktedir.

Bayanların cilt bakım ürünü olarak kullandığı, antioksidan özelliklerinden yararlandığı domates çok iyi bir C vitamini deposudur. 1 bardak domates suyu yaklaşık olarak %75 oranında C vitamini içerir ve bu oran cilt bakımınıza çok faydalıdır.

Cildinizin parlak ve pürüzsüz görünmesi için sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Cildin yenilenmesini sağlayan bileşen kalojendir. Domates kalojen üretimini destekler ve böylece cilt bakımınıza çok faydalı bir destek yapar.

Domates içerdiği yüksek oranda antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma etkisi ile oluşan kırışıklık ve buruşuklukları yok ederek daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Böylece ruh haliniz daha iyi ve cilt güzelliğiniz hiç olmadığı kadar iyi gözükebilir.

Domates içerdiği chromium adlı bileşen ile kan şekerini düzende tutar. Böylece kan şekerinizde çok yüksek farklar ile bir oynama ve düzensizlik olmaz.

Domatesin içeriğinden bol miktarda A vitamini bulunduğunu söylemiştik. Domatesin yararları yukarıdakiler ile sınırlı kalmıyor. A vitamini özelliği sayesinde saç köklerini hiç olmadığı kadar güçlendiriyor ve saçlarınızın daha gür kalmasına yardımcı oluyor.

Domates eklem ağrılarına ve iltihap sonucu oluşan sızlamalara oldukça etkili gelmektedir. İçeriğinde iltihap önleyici bileşenler bulunması ekram ağrılarına neden olan iltihaplanmayı durdurduğunu destekliyor. Böylece ağrılar domates ile daha çabuk atlatılabiliyor.

Bu Yazımızın devamı olarak da Acı Biber Zayıflatır mı Yararları Nelerdir ? Yazımızı Okuyabilirsiniz.