Diyet Hataları : Kepek Ekmeği Kilo Aldırır mı?

Diyet Hataları : Kepek Ekmeği Kilo Aldırır mı?

Sizlere bugün doğru bilinen yanlışların birinden söz etmek istiyoruz. Bu yanlış kepek ekmeğin kilo aldırmadığı düşüncesi ile fazla tüketilmesi yanlışıdır.

Genellikle kepekli ekmeğin beyaz ekmeğe göre çok daha masum olduğu, hafif olduğu, kalorisinin çok daha az olduğu düşünülür. Bu yüzden yemek yerken ya da yemek sonrasında ekmek üzerine sohbetlerde genelde şöyle düşünülür: “3-4 dilim yedim ekmek yerim ama kepek ekmeği yediğim için kilo almam.” Bu tamamıyla yanlış bir düşünce ve uygulamadır.


Bir adet normal kalınlıktaki kepekli ekmek, 30 gram ve 66 kaloridir


Aslında bilinmelidir ki kepekli ekmekle beyaz ekmeğin kalorileri birbirlerine gerçekten çok yakındır. Hatta neredeyse aynıdır diyebiliriz. Örneğin biz tam buğday ekmeği yediğimizde, çavdar ekmeği veya yulaflı ekmek ya da kepekli ekmek yediğimizde, beyaz ekmeğe göre daha fazla posa alırız. Besin değeri daha fazladır, vitamin ve mineraller bakımından bir miktar daha fazla almış oluruz. Fakat kalori olarak, enerji alımı olarak aslında beyaz ekmek ile aynı enerji miktarını almış oluruz. işte bu sebeplerden dolayı tükettiğimiz ekmek ister esmer olsun ister beyaz ekmek olsun mutlaka tüketim miktarını dikkat etmekte fayda var.

Kepek Ekmeğinin Faydaları Nelerdir, Öğrenmek İçin Tıklayınız..

Hangi besini fazla tüketirsek yine o besin bizde fazla enerji alımına sebep olduğu için kilo alımına da neden olabilir. Bu yüzden kepekli ekmek de uygun miktarda tüketilmesi gereken bir ekmek çeşididir. Tabi ki beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tüketmek öğünlerde her zaman doğru olandır. Fakat aşırıya kaçmadan, ihtiyacınız olduğu şekilde 1 veya 2 dilim kadar olmalıdır.

Etiketler

2 YORUM

  1. Merhaba. Kalori olarak hemen hemen aynılarsa niçin kepekli ekmek tercih edilmelidir?