Chia Tohumu, Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Chia Tohumu, Chia Tohumu Zayıflatır mı?

chia tohumu zayıflatır mı

Son zamanlarda çok popüler olan chia tohumu oldukça zengin bir besin kaynağıdır. chia tohumunun geçmişine baktığımızda aztech’ler ve mayalar tarafından uzun süreli yolculuklarda enerji vermesi için kullanılan bir besin ögesi olduğunu görüyoruz. Aslında mayalarda güçlü olmak anlamınada geliyormuş. Çünkü bio yararlılığı çok fazlaymış. Dolayısıyla chia tohumu‘na bir fonksiyonel besin diyebiliriz. Çok iyi bir lif oranına sahip ve iyi bir antioksidandır. Bu nedenle hem sindirim sisteminizin düzenli çalışmasında hem bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için chia tohumunu kesinlikle beslenmenize eklemelisiniz.

chia-tohumu-zayiflatirmi

Bunun dışında çok iyi bir kalori kaynağıdır. Yaklaşık 1 yemek kaşığı 1 bardak sütten çok daha fazla kalori içerir. Bundan dolayı hem kemik hemde diş sağlığı açısından yine önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle lif açısından çok yoğun olduğu için diyetlerinizde rahatlkla kullanabilirsiniz. Size tokluk hissi verecektir.

chia tohumunu pişirerek puding haline getirebilirsiniz. Yoğurdunuza veya salatalarınıza katabilirsiniz. İyi bir ara ögün alnernatifi olabilir. chia tohumu zayıflatır mı sorusuna aslında net bir cevap verilememektedir. Çünkü chia tohumunun zayıflatma üzerine çok fazla bilimsel çalışması bulunmamaktadır. Sadece iyi bir protein kaynağı olduğu için ve iyi bir lif oranı içerdiği için hem tokluk hissi veriyor hem de metabolizma hızlandırıyor.

chia tohumu’nun kalorisine baktığımız zaman aslında düşük kalorili bir besin kaynağı olduğunu görüyoruz. Bu nedenden dolayıda diyet listesine rahatlıkla ekleyebilirsiniz..