Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı, Hangi Kasları Çalıştırır ve Binmenin Faydaları

Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı, Hangi Kasları Çalıştırır ve Binmenin Faydaları

Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı, Hangi Kasları Çalıştırıyor, Eliptik, Kondisyon Bisikleti ile Kilo Verilir mi, Bisiklete Binmenin Faydaları Neler?

Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı, Bacak Kası Yapar mı?

Günlük yaşamın stresinden arınmak ve psikolojik olarak rahatlamayı sağlayan bisiklet sürme aktivitesi ayrıca kalori yakmak ve kilo vermenin yanında oksijen alımına destek olarak zihni ve bedeni de dinçleştirir. Bu aktiviteye ilk başlayanlar günlük olarak uygulama yapacaklar ise ilk gün on beş dakika sürüş yapıp her geçen gün beş dakika artırarak tempoyu artırmaları önerilir. Aksi takdir de sıkıntılı bir dönem yaşanıp sakatlanma riski oluşabilir. Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı, Hangi Kasları Çalıştırır ve Binmenin Faydaları

Bisiklet sürerek zayıflamak isteyenler zayıflamanın en eğlenceli yolunu da keşfetmiş sayılırlar. Hem doğa ile gezinti hem de kalori yakımı hem fiziksel hem de psikolojik olarak size destek yaratarak zayıflamanıza sebep olur. Ayrıca eliptik ve kondisyon bisikleti ile de kalori yakarak zayıflamak mümkün.

eliptik ev bisikleti ile kilo verme

Bisiklet sürerek bacak kası yapmak isteyenler sürüş deneyimlerinin daha hızlı ve daha engebeli alanlarda gerçekleştirmelidirler. Normal sürüş ve az tempo ile bacak kaslarında sıkılaşma yaşanır. Kas oluşumu için ise uzun soluklu ve yorucu tempolu bir sürüş deneyimi yaşamanız gerekir. Normalde bisiklet kullanıyorsanız da zaman ile kasların oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ama bunun oluşması az tempolu sürüşlerde oldukça zamana yayılan bir durum olarak karşımıza çıkar. Özellikle bayır yukarı ya da tepelik alanlara karşı sürülen temposu yüksek sürüşlerde tüm bacak kaslarınızın hareket ettiğini yanması ile de hissedersiniz.

Evde Zayıflama Egzersizleri ve Yöntmeleri

Bisiklet Sürerken Hangi Kasların Çalışması Sağlanır?

Bisiklet sürmek hangi kasları çalıştırır dersek: Çalışan kaslarımız sürme işlemine bağlı olarak da değişir. Genel itibari ile oturarak ve az tempolu sürüşlerde karın kasları ilk etapta çalışmaya başlayan kaslar olup akabinde bacak, alt baldır, üst baldır, ve kalça kasları çalışmaya başlar (Çizelgeye bakınız). Ayakta tempolu sürüş deneyimlerinde kolun yanı sıra omuz ve sırt kasları da hareketlenir. Bunun yanı sıra göğüs kasları da bu temponun devamına göre hareket kazanır. Fakat en temel olan bacak, karın, kalça ve basen kaslarını çalıştırır.

Aşağıda bisiklet sürmenin hangi kasları çalıştırdığı verilmiştir. (Üst baldır ve alt bacak kası için)

 • Tibialis kası
 • Anterior
 • Calves
 • Hamstrings
 • Glutes (Kalça kısmı)
 • Quadriceps
 • Soleus
 • Semimembranosus
 • Semitendinosus

Bisiklet Sürme ile Ne Kadar Kalori Yakılır: Bisiklet sürerek kalori yakımı hesabı genellikle sürüş temposuna göre hesaplanır. Yaklaşık 1 saatlik bir sürüşte tempoya göre 500 ila 1000 kalori yaktırır. Yarım saat bisiklet kullanmak ise ortalama 300-400 kaloriye denk gelir. Bunun yanı sıra yağ yakım işlemini de gerçekleştirir. Yeni başlayacak olanlar için bu sürüşler yarım saat ile sınırlı olup hafta da iki kez ile başlanabilir. Bu çizelgeye bağlı olarak bisiklet binmek zayıflatır diyebiliriz.

Kondisyon Bisikleti mi Eliptik Bisiklet mi Zayıflatır, Hangisi Daha Çok Kalori Yaktırır?

eliptik ev bisikleti ile kilo vermeYorucu iş hayatı, günlük yaşam telaşı derken dışarıda spor yapmaya vakti olmayanların en çok tercih ettikleri ev tipi bisikletlerdir. Kondisyon bisikleti ile zayıflama diğer bisikletler ile aynı özellikleri taşıyıp neredeyse aynı kalori harcatır. Fark olarak normal bisikletler ile doğada zaman harcayabilirken kondisyon bisikletlerinde evde bulunursunuz. Bu anlamda kondisyon bisikletleri kullanımında pencere kenarı yada balkon gibi alanlar tercih edilir ise hava alımında kolaylaşır. Bir olumlu yanı ise kötü hava koşullarında normal bisiklet sürüşü yapılamazken kondisyon bisikleti ile günün her saati ve her hava koşulunda aralıksız spor aktivitenizi gerçekleştirme imkanına sahip olmanızdır.

Kondisyon Bisikleti ve Eliptik Bisiklet Arasındaki Farklar:

Kondisyon bisikletleri özellikle çalışan kişilerin tempolu yaşamları içersinde yapamadıkları sporu gerçekleştirmelerine olanak veren ev tipi bisikletlerdir. Eliptik bisikletler ise ayakta durularak ve sadece alt beden değil üst bedeninde aynı anda çalıştığı ev tipi bisikletlerdir. Her ikisi de ev tipi olup yakılacak olan kaloriye bakarsak eliptik bisikletler kondisyon bisikletlerine göre biraz daha fazla kalori yakım sağlayarak daha idealdir.

Kondisyon bisikleti ile kilo verilir mi: Evet kondisyon bisikleti sürerek kilo vermek mümkün. Fakat düzenli olarak çalışıp, bunun yanında etkili bir diyet listesi oluşturmalısınız. Harcadığınız ve aldığınız kalori değerlerini bilmenizde fayda var.

Evde Bel İnceltme Hareketleri – Resimli

Bisiklet Binmenin Faydaları Nelerdir?

 • Bisiklet sürmek doğa alanlarında olduğu takdirde şehrin gürültüsünden ve şehrin kirliğinden uzaklaşarak daha sağlıklı spor yapılmasına olanak verir. Bunun dışında psikolojik olarak da rahatlama sağlar.
 • Bisiklet kullanırken bacak, karın, basen ve kalça bölgeleri hareket kazandığından dolayı özellikle bölgesel incelme isteyenler için önerilir.
 • Bacak ve de kalça bölgelerinde oluşması muhtemel olan selüloitlerin önüne geçerken var olan selüloitlerin azalmasında da etki sağlar.
 • Kasları yormayan bir aktivite olan bisiklet sürme ayrıca metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Oksijenin yüklenmesi ile gerçekleşen bu hızlanma sayesinde bisiklet sürerek zayıflama da daha kolay ve hızlı gerçekleşebilir.
 • Kalp sağlığı açısından tavsiye edilen bu aktivite kalbin çalışmasını sağlayarak daha dinç olmaya teşvik eden faydaları vardır.
 • Özellikle sigarayı bırakanlar için tavsiye edilen bisiklet sürme aktivitesi sayesinde akciğerlerin temizlenmesi daha kısa sürede gerçekleşir.
 • Bisiklet kullanmak kalori yakmaya destek olarak zayıflamayı destekler.
 • Sadece kilo vermek değil ayrıca formda kalmak içinde bisiklet sürmek faydalıdır.

 Bisiklet sürmek mi, koşmak mı, yürümek mi daha faydalı gibi sorular duyar gibiyiz. Bu sizin imkanlarınıza göre değişebilir. Spor yapmak her zaman faydaları olan bir aktivitedir. Size en uygun olanı bulup bir an önce denemeye başlayın.

Evde Bacak İnceltme Egzersizleri – Resimli

Etiketler

7 YORUM

 1. Güzel yazı için tşkrlr