Spirulina Nedir Nasıl Kullanılır?

Spirulina Nedir Nasıl Kullanılır?

Spirulina tüketmenin yararları, özellikle diyet yapmakta olan bireyler tarafından çok iyi bilinmelidir.

Diyet yapmakta olan bireyler, oldukça uzun ve zahmetli olan bu süreçte, bazı besinlerin tüketimini arttırmaktadır. Bu besinler, genellikle çoğu insan tarafından bilinen sebze ve meyvelerdir. Spirulina, bu tür sağlıklı besinlere göre nispeten daha az bilinen ancak faydası ne az bu besinler kadar fazla olan bir besindir.

Spirulina, nasıl tüketileceği ve sağladığı yararlar bilindiğinde oldukça etkili ve hızlı sonuç sağlamaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisi ve forma girme gibi konularda ilaçlar yerine doğal ürünlerden yararlanmak isteyen bireyler, bu arayışlarında mutlaka spirulina ile tanışmalıdır.

Spirulina Nedir?

Spirulinanın mucizevi etkileriyle tanışmamış olan bireyler, çok daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bu besin takviyesinden en kısa zamanda yararlanmalıdır.

spirulina, mavi yeşil alg adıyla da bilinir. Bu yosun türünün en belirgin özelliği, %70 oranında protein içermesidir. Bu protein değerinin yanında yüksek oranda vitamin ve mineral de içermektedir.

Organik spirulinanın ana vatanı her ne kadar tropikal iklimin görüldüğü yerler olsa da, günümüzde pek çok yerde temin edilip kullanılabilmektedir. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilen spirulina, sağlıklı yaşamak isteyen bireyler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.

Spirulinanın Faydaları Nelerdir?

spirulinanın insan sağlığı üzerinde pek çok etkisi bulunmaktadır. Spirulinanın faydaları sırasıyla şöyledir:

  • spirulina, yüksek protein değerin sayesinde vejetaryenler için sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • İçeriğindeki yüksek A vitamini sayesinde çeşitli göz rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Adet öncesinde görülen sancıları azaltıcı etki gösterir.
  • Yüksek kalsiyum oranı sayesinde hamileler ve emziren anneler için iyi bir kaynak oluşturmaktadır.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemini güçlendirir, bağırsaklardaki bakterileri ve yararlı mikroorganizmaları besler.
  • Yüksek demir oranına sahiptir.
  • B vitamini, E vitamini, potasyum, manganez, fosfor ve çinko yönünden zengindir.

Spirulina Nasıl Tüketilir?

Bio spirulina, oldukça yararlı bir gıda takviyesi olduğu halde, olması gerektiği kadar yaygın bir şekilde tüketilmemektedir. Bunun en önemli nedeni, insanların spirulinayı bilmemesi ve bu takviyeyi, günlük beslenme düzeni içerisine nasıl adapte edeceğinden bihaber olmasıdır.

Spirulinayı nasıl temin edeceğini ve nasıl kullanacağını bilen bireyler, uzun vadede pek çok rahatsızlığın önüne geçerek çok daha sağlıklı bir hayata sahip olur. Bunun için, güvenilir bir beslenme uzmanına veya güvendiğiniz kaynaklara başvurabilirsiniz.

Spirulina, özel bir işlemden geçerek toz haline getirilir. Piyasada toz haliyle satılan bu gıda takviyesi, bu formuyla kolaylıkla tüketilebilir. Spirulinayı düzenli olarak tüketmek isteyen bireyler, bu tozu günlük olarak yediği yemeklerin ve içeceklerin içerisine karıştırabilir.

Spirulina, aynı zamanda bir gıda takviyesi olarak kapsül formunda da bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda kapsül tek başına da tüketilebilmektedir. Bu takviyeden yararlanmak isteyen bireyler, dilediği yöntemi uygulayarak istediği etkiyi sağlayabilir.

Spirulina Zararlı Mıdır?

Spirulina, düzenli olarak tüketildiğinde pek çok rahatsızlığı engellemektedir. Ancak bir yosun türü olan spirulianın, bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Spirulinanın zararları:

  • Alglerin içinde bulunabilen bazı toksin metaller, zararlı bakteriler ve microcystin adı verilen karaciğere zarar veren maddelerin yol açtığı rahatsızlıklar,
  • Kirli alglerin neden olduğu karaciğer rahatsızlıkları, mide ağrısı, bulantı, kusma ve halsizliktir.

Bu yan etkilerden etkilenmemek isteyen bireyler, spirulinayı güvenilir bir yerden temin etmeli ve her gün belirtilen ölçülerde tüketmelidir.

Etiketler

Emirhan Cavak