L- Carnitine(Karnitin) Nedir Zayıflatır Mı ?

L- Carnitine(Karnitin) Nedir Zayıflatır Mı ?

Son zamanlarda özellikle kondisyon çalışmaları yapan ve vücut kitle endeksini dengelemeye çalışan insanlar için hızlı yağ yakma ve kas oluşumunu hızlandırma için çeşitli gıda takviyeleri alma önemli haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu birçok insan sporun yanında gıda takviyeleri alarak vücut oluşumunu desteklemektedir. Özellikle 1980 yılından sonra bu alanda yeni gıda takviyelerinin çıkması ve vücutta bulunan Enzimlerin daha hızlı çalışması için çeşitli aminoasitlerin ve vitaminlerin takviye olarak alınması popüler haline gelmiştir. Vücudun daha hızlı bir şekilde düzene sokmak ve daha hızlı bir şekilde zayıflamak isteyenler hiç şüphesiz sporun yanında bu Gıda takviyelerine başvurmaktadır. Karnitin denilen aminoasit yapısına benzeyen ancak aminoasit olarak sayılmayan ve aminoasitlerin bir akrabası olan bu gıda takviyesi kapsül halinde piyasalara sunulmuştur.

Karnitin Kullanımı

Karnitin diğer vitaminler ve Amino asitler gibi kapsül halinde kullanılmaktadır. Kapsül fiyatının oldukça ucuz olması birçok insanın kolaylıkla ulaşabilmesini sağlamaktadır. Günümüzde pek çok insan kondisyonunu sağlamak için bu tür gıda takviyeleri ne başvurmaktadır. Doğru kullanıldığı takdirde hızlı bir şekilde bölgesel yağlardan kurtulmak mümkündür. İçinde bulunan yağ yakıcı enzimleri sayesinde Yağ yakmak da başarılı sonuçlar vermektedir. Bir gıda takviyesi olmasının yanında Ayrıca besinlerde doğal olarak kendiliğinden de bulunan bu aminoasit akrabası sayesinde hızlı bir şekilde yağ yakmak mümkün olmaktadır. Özellikle sporcuların ve zayıflamak isteyenlerin başvurduğu gıda takviyelerinin başında yer alan karnitin dikkatli kullanılması gereken bir üründür.

Karnitin Nasıl Kullanılır

Vücut kitle endeksinizi ve vücudumuzun ihtiyacı olan besinlere göre doktora danışılarak kullanılması gereken bir üründür. Tek başınıza internetten veya başka ortamlardan araştırma yaparak bu ürünü kullanmanız tehlikeli olabilir. Doktor tavsiyesi eşliğinde kullanılan ürün fazla miktarlarda alındığı takdirde büyük sorunlara yol açabilir. İçinde bulunan enzimler vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak yağ yakımını hızlandırır ve vücut yapısını yeniden şekillendirir. Bu kadar güçlü bir gıda takviyesinin bilinçsiz bir şekilde kullanılması Elbette geri dönüşümü olmayan büyük tahribatlara yol açabilir. Bu sebeple karnitin kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalı ve vücut kitle endeksinizi ölçtürmeniz gerekmektedir.

Karnitin Hangi Besinlerde Var

Karnitin bir gıda takviyesi olarak kapsül halinde satılmasının yanında doğada kendiliğinden var olan bir besin türüdür. Özellikle kümes hayvanlarında ve bazı bitkisel ürünlerde kendiliğinden vardır. Tavuk ve balık gibi beyaz etlerde oldukça fazladır. Karnitin hayvansal gıdalardan alındığı zaman vücuda hiçbir zararı olmayan bir takviyedir. Bu şekilde alınan karnitin yağ yakımını hızlandırır ve daha kolay ve hızlı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda karnitinin düzenli ve kullanımına uygun bir şekilde alındığı takdirde hiçbir zararının olmadığı tespit edilmiştir. Ancak fazlaca alınan karnitin bazı Enzimlerin yıkılmasına ve vücudun ağır tahribatlar yaşamasına sebep olmaktadır.

Etiketler

Emirhan Cavak