Zayıflama Çayları Nelerdir ?

Zayıflama Çayları Nelerdir ?

Zayıflama çayları, günümüzde birçok kişi tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle ara öğün tercihlerinde kullanılan zayıflama çaylarının vücudumuz için oldukça fazla yararlı etkisi vardır. Bu yüzden zayıflama diyetlerinde diyetisyenlerin çoğu danışanlarının ara öğünlerine özellikle yağ yakıcı etkisi olan zayıflama çaylarını yazarlar. Zayıflama çayı denilince aklınıza piyasada zayıflatmak vadesiyle insanları kandıran uydurukçulardan bahsetmiyorum. Bildiğimiz bitkilerden kendimiz evimizde hazırlayabileceğimiz çaylardan bahsediyorum. Bu konuda lütfen bu tarz kişilere itibar etmeyiniz. Evet, şimdi gelin hep beraber zayıflamamıza etkisi olan bitki çaylarını inceleyelim.

Yeşil Çay

İlk olarak ara öğünlerin vazgeçilmez ve değişmez ismi olan yeşil çaydan bahsetmek istiyorum. Yeşil çay yapılan araştırmalara göre içerisinde bulunan kateşesin adlı madde sayesinde vücudun yağ metabolizmasının çalışmasına ve dolayısıyla yağ yakımının artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda antioksidan içeriği yüksek olduğundan dolayı vücut direncinin yükselmesini sağlayarak kilo verme dönemlerinde vücudun halsizleşerek bitkin düşmesini engellemektedir. Özellikle günde 2 fincanı aşmamak şartıyla yeşil çayı ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Nane Çayı

Çoğumuzun tadına aşina olduğumuz nane çayını kışın annelerimiz hastalandığımızda bizlere yapardı. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre nane çayı özellikle midede tokluk hissi oluşturarak kişinin daha az sıklıklarla ve az miktarda besin tüketmesini sağlamaktadır. Bu sayede nane çayı tüketen kişilerin özellikle ağır öğünlerden önceki ara öğünlerinde tüketmeleri bir sonraki öğünün daha az tüketilmesini sağlayarak kilo kontrolü konusunda bireylere yardımcı olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta nane çayını günde 2 fincandan fazla tüketmemektir. Bazı bitkiler özellikle yüksek dozlarda alındığında toksik etkiye sebebiyet verebilmektedir.

Rooibos Çayı

Rooibos çayı özellikle Afrika bölgesinde bulunan kızıl çalı bitkisinden elde edilen bir çaydır. Vücuttaki işlevi yağ depolanmasında görev alan stres hormonlarının üretimini azaltmaktadır. Bu sayede vücutta yağ depolanması az olmakla birlikte kilo kaybı sağlanmaktadır.

Beyaz Çay

Beyaz çayda tadı oldukça güzel olan ve aynı yeşil çay gibi yağ yakıcı etkisi olan bir çaydır. Özellikle ara öğünlerinizde bitter çikolata ile oldukça enfes olmaktadır. Bitter çikolatayı evde kendiniz yaparsanız daha iyi olur.

Oolong Çayı

Oolong çayıda diğer bitkisel kökenli zayıflama çayları gibi metabolizmayı oldukça fazla etkilemektedir. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımını arttırmaktadır.

Etiketler

Emirhan Cavak