Zayıflama Çayı ve Zayıflama İlaçları Zararlı mı?

Zayıflama Çayı ve Zayıflama İlaçları Zararlı mı?

Zayıflama ilaçları ve çaylarının zararlı olup olmadığı çoğu zaman tartışılan bir konu olmuş; ancak tam anlamıyla bir görüş birliğine varılamamıştır. Özellikle aşırı kilolu ya da obez olarak tabir edilen durumlarda kişiler sıklıkla zayıflama çaylarına başvurabilmektedir.

Zayıflama amaçlı kullanılan onlarca ot veya bitki kökenli ilaçlar ve gıdalar vardır. Doğal olarak herkesin bildiği gibi tedavi amaçlı kullanılan tüm ilaçlar ve bileşenlerin temel kaynağı doğada bulunan bitkiler ve minerallerdir. Zayıflamanın kolay yolunu arayanların başvurduğu bir seçenek zayıflama ilaçları ve çaylarıdır. Peki ama işe yarıyorlar mı?

zayıflama çayı ve zayıflama hapı zararlı mı

Zayıflama amaçlı ve Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan zayıflama maddelerinin insanların sağlığına zararları var mıdır, varsa nelerdir?

Bilindiği üzere piyasada dolaşan bir sürü zayıflama çayı ve ilacı vardır. Bunların bir kısmı doğrudan zayıflatma amacı taşırken bir kısmında diyet programları takviye edici bir özellik taşır. Piyasada sadece iki tanesi doğrudan zayıflatan ve ilaç olarak satılan marka vardır. Fakat bu ikisinin de neticede yan etkilerinin olduğuna dair pek çok şikayet bulunmakta.

Zayıflama Çayları

Zayıflama ilaçları Sağlık Bakanlığı’nın doz ve uyarıları doğrultusunda doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Kullanmadan önce kesinlikle diyet ve aktivite denenmelidir. Bu tür ilaçlar kullanabilmek için mutlaka zorunluluğun olması da gerekir. Bu zorunluluklar içinde kişi ağır obez olmalı ve uygulanacak başka bir yöntemin kalmamış olması sayılabilir.

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı’nın reçete izni vermediği tüm ilaç ve preparatlarda daima uzak durmak en güzel yollardan biridir.

Zayıflama İlaçları ve Çaylarının Olabilecek Zararları

Piyasada halka satılan doğal ve bitkisel kökenli adı altında onlarca ürün vardır. Fakat uzmanlar bu ilaçların zayıflatmanın aksine kimyasal ve hatta öldürücü olduğu konusunda sık sık uyarmaktadır.

Zayıflama ilaçları genellikle gıda takviyesi olarak tanımlıyor kendini. Fakat bu ilaçlar beyindeki yeme isteğini azaltıp insanın iştahını kesiyor ve bu şekilde kilo vermeye sebep oluyor. İştah kesici madde olan sibutraminin bu İlaçlarda yüksek dozda kullanılması ise ölümcül olabiliyor.

Doğal etiketi ile satılan bu ürünlerin birçok yan etkisi olabilir. Genel olarak görülen yan etkileri arasında

– tansiyon yükselmesi,

– ağız kuruluğu

– kabızlık sayılabilir.

Ayrıca kalp krizine de yol açıp ölümlere sebebiyet verebilir. Yine de zayıflama ilaçlarına gereksinim duyanlar için doktor kontrolünde ve Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği ilaçlardan kullanmaları tavsiye ederiz.

Günümüzde zayıflama amaçlı kullanılan ilaçların bugün piyasada bulunan bir tanesi haricindekileri tümünün kullanımı hayatı tehdit eden ciddi yan etkileri nedeniyle yasaklanmıştır. Bu ilaçlardan ABD’de Redux FenFen (Türkiye’deki ismi İsomeride) ölümcül olabilen pulmoner hipertansiyona neden olmaları ve kalp kapakçıklarına hasar vermeleri nedeniyle; fenilpropilamin ise beyin kanaması sonucunda ölüme neden olması nedeniyle toplatılmıştır.

Doz ayarlaması yapılamayan bitki özleri, toz kapsüller ve çay olarak satılan ürünlerin yan etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte.

Genel olarak bu etkiler;

 –  ishal,

 –  bulantı,

 –  sinirlilik,

 –  huzursuzluk,

 –  çarpıntı,

 –  alerji ve yüksek tansiyondur.

Bu belirtiler dikkate alınmadığı takdirde kişilerde ileri ki dönemlerde karaciğer, böbrek veya kalp yetmezliği oluşabilmektedir. Bu tarz ilaçların yanında mutlaka düşük kalorili bir diyet programı uygulanmadığı sürece iyi bir sonuç alınamamaktadır.

Uygun bir uzman tarafından önerilmeyen ve reçete edilemeyen bu tarz zayıflama ürünleri aşağıdaki sonuçları doğurabilmektedir:

 –  Karında şişlik
 –  Abdominal rahatsızlık
 –  İç çamaşırlarda yağlı lekelenmeler
 –  Kontrolsüz gaz çıkarma
 –  Dışkı kaçırma
 –  Dışkılama sayısında artış
 –  Ani sıkışmalar
 –  Yağlı dışkı kaçırma
 –  Sulu dışkılama
 –  Alerji

Kaynak : Beslenme ve Diyet Uzmanı Bayram UÇKAÇ

Etiketler