Yeşil Çayın Sağlığa Faydası Nedir?

Yeşil Çayın Sağlığa Faydası Nedir?

Yeşil Çayın Sağlığa Faydası Nedir?

Yeşil çay, çok eski tarihten beri bilinmekte ve kullanılmakta olup Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gittiği söylenmektedir. İlk yeşil çayı Çin imparatoru keşfetmiş ve kullanmaya başlamıştır. O dönemlerde sağlığa faydaları bilinmediği için sadece bitkisel hoş bir içecek olarak kullanılmıştır. Fakat günümüzde tüm dünya ülkelerinde kolesterol ve tansiyon düşürmesinden diş sağlığına kadar saymakla bitmeyecek faydaları bilinerek kullanılmaktadır. En popüler kullanımı da özellikle kilosundan rahatsız olan kişilerin zayıflamak için kullanımıdır. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya etkisi büyüktür. Limon parçaları ile içilebilir, ayrıca kimileri içine doğal bal atmaktadır. Yeşil Çayın Sağlığa Faydası Nedir?


Sağlık için Yeşil Çayın Faydaları Nedir?

Kansere karşı faydası: Yapılan araştırmalara göre günde iki bardak yeşil çay tüketen kişilerin kansere yakalanma risklerinin büyük oranda aşağıya düştüğü belirtilmiştir.

Kan Pıhtılaşması: Yeşil çay içerisinde bulunan kateşin, bir antioksidan özellik göstererek kanser, kan pıhtılaşması, DNA hasarı gibi etkileri bulunan serbest radikallerle mücadele ederek onları vücuttan atan faydaları vardır.

LDL kolesterolü bilindiği gibi damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Bu LDL kolesterolünün vücutta birikmesini önlediği gibi anormal kan pıhtılaşmaları sonucu görülen damar tıkanıklığının da önüne geçmektedir.

Bitkisel Çayın Tansiyona Faydaları: Hipertansiyonun en önemli nedeni olan ve böbrekler tarafından salgılanan anjiyotensin dönüştürücü olarak bilinen enzimin etkileri yeşil çayın faydası ile yavaşlamaktadır. Buna bağlı olarak yeşil çay kullanımı ile kan basıncı normal seviyede kalmakta ve tansiyon denğeleme faydaları vardır. Buna bağlı olarak yeşil çay tansiyonu düşürür mü sorusuna evet diyebiliriz.

Green Tea Zayıflatır mı ve Zayıflamaya Faydaları: Yeşil çayın hem kalorisi yoktur denilecek kadar az kaloriye sahiptir hemde metabolizmayı hızlandırır. Açlık hissini bastırır ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak vücutta birikimine engel olmaktadır. Bu özellikleri ile zayıflamak için faydaları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlarda gözle görülür incelmeler sağlamaktadır. Zayıflamanın ve yağların erimesinin etkisiyle kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır. Zayıflamak için tabi yeşil çay tek başına yeterli değildir. Zayıflamak için yeşil çay ile birlikte alınan kalori miktarına dikkat edilmeli ve düzenli egzersizler yapılmaktadır. Diyeti ve kalorisi için şuraya bakabilirsiniz.

 • Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi ve anti viral etkisi bulunmaktadır.
 • Sinir sistemine etkide bulunduğu için sakinleştirici olarak kullanılabilir.
 • Kemiklerde mineral yoğunluğunu artırmaktadır.
 • Eklem ağrılarına ve alerjiye iyi gelen faydları vardır.
 • Bağışıklık sistemine faydası vardır.
 • Soğuk algınlığına ve gribe iyi gelir.
 • Meme, yumurtalık, mesane, ağız, kolon ve prostat gibi birçok kanser türünde faydaları vardır.
 • İltihapları ve ödemleri antioksidan etkisiyle geçirir.
 • Diyabet hastaları için yeşil çay bulunmaz bir nimettir.
 • Kan basıncını düzenler ve kişiye zindelik verir.
 • Diş çürümesinin önüne geçer.
 • Lösemi hastalığında gerilemeye neden olur.
 • Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkili olur.
 • Berberi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
 • Boğazda ferahlık verir ve ağız kokusunu giderir.

Doğal Yeşil Çayın Zararları ve Vücuda Yan Etkileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon, böbrek sorunları, kalp hastaları, mide ülseri gibi hastalıkları olanlar yeşil çay tüketmemelidir.

Anemi ve hastalığı olanlar yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmalıdır.

Hamile ve emziren bayanlar da yeşil çayı ya hiç içmemelidir veya çok nadiren az miktarda tüketmelidir.

Aşırı miktarda yeşil çay tüketimi; sinirlilik, kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve uykusuzluk yaşayabilir. Yeşil çayın içeriğinde kafein bulunduğundan yan etkileri arasında aşırı tüketimi baş ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir. İlaç kullanan kişiler yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Çünkü yeşil çay bazı ilaçlarla etkileşime geçmektedir.

Bitkisel Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çay tarifi için bir bardak içerisine bir çay kaşığı yeşil çay koyun ve 5 dakika kaynattığınız suyu bardağın içerisine boşaltarak demlenmesini bekleyin. Beş dakika demlendikten sonra yeşil çayı bir süzgeçle süzdükten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Artı olarak poşet çay olarak aktardan veya lipton tarzı marketlerden  alabilirsiniz.

 

1 YORUM

 1. Türkan İnan

  Merhaba,
  Yeşilçayın faydasını ben çok gördüm kullanmanızı tavsiye ederim..