Soğuk Yeşil Çay Tarifi

Soğuk Yeşil Çay Tarifi

Zayıflatan Soğuk Yeşil Çay Tarifi

Merhabalar sizlere bugün zayıflatan çok güzel, lezzetli ve soğuk bir soğuk yeşil çay tarifi vereceğiz. Oldukça pratik 5 dakikada hazırlayabileceğiniz bir tariftir. Yeşil çayın şöyle bir özelliği var; içerisindeki etken maddeler sayesinde metabolizmamızı hızlandırır; metabolizmamızı hızlandığı için de bize kilo verme konusunda katkı sağlar. Yağ yakımında da olumlu etkisi vardır. Bu yüzden eğer kilo vermek istiyorsak, sağlıklı olmak istiyorsak, kansere karşı korunmak istiyorsak her gün ortalama 2 kupa kadar yeşil çay tüketimini tavsiye ediyoruz.

Soğuk Yeşil Çay Malzemeleri;

 • 2 yemek kaşığı kadar yeşil çay
 • 2 adet limon
 • Sıcak su
 • Soğuk su
 • Buz

Eğer “Ben az da olsa şekerli seviyorum, yeşil çay bana biraz sert geliyor. Çok kolay içemiyorum.” diyorsanız bal ilave edebilirsiniz. Fakat biz kalorisi daha az olsun ve daha hafif olsun diye ballı yapmayacağız. Yukarıda sıraladığımız malzemelerimizi kullanarak soğuk çayımızı yapalım.

Soğuk Yeşil Çay Yapılışı;

Öncelikle limonumuzu sıkalım ve hazırlayalım. 2 adet limonumuz vardı, bir buçuk tanesini çay için sıkacağız. Limon sayesinde çayımızın hem C vitamini yüksek olacak hem de tat ve Lezzet olarak da yeşil çaya güzel bir aroma vermiş olacak. Bir buçuk limon sıktık ve kenara koyduk. Yeşil çayımızı demlemek ile devam edelim.

Sıcak suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar yeşil çayımızı ilave ediyoruz. Sıcak suyun içinde 6 dakika kadar beklemeye bırakıyoruz. Bu şekilde demleniyor, demlendikten sonra da soğuk çayımıza devam edeceğiz. Tabii ki yaz günleri oldukça sıcak ve sıcak mevsimlerde yeşilçayı tüketmek çok daha kolay ve keyifli olacaktır. Bu yüzden bu şekilde soğuk olarak tüketerek mevsime daha uygun bir hale getirebiliriz.

soğuk yeşil çay

Yeşil çayımızı demledik ten sonra sürahimizin içine süzüyoruz. Fakat yeşil çayımız hala sıcak. Dolayısıyla şoklama yöntemi ile soğuk tutmak gerekiyor ki rengi bulanık hale gelmesin. Yani buzlarımızı içerisine ilave ediyoruz ve aynı şekilde soğuk suyumuzu da ilave ediyoruz. Buzlarımızın koyduk, suyumuzu da ilave ettik ve içerisine yarım bıraktığımız limonu dilimliyoruz kabuğuyla beraber ekliyoruz. Sonrasında sıkmış olduğumuz limonumuzu da yeşil çayımızın içerisine ekleyerek aromasını kuvvetlendiriyoruz. Böylece C vitamini ihtiyacımızı da almış olacağız.

Bu çay sayesinde sıcak yaz günlerinde hem ferahlamış olacağız hem de metabolizmamızı hızlandırarak sağlıklı kilo vermemize katkı sağlayacağız. Keyifle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

 


Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?


Bitkisel Zayıflama Çayları


 

Etiketler

2 YORUM

 1. Merhabalar, öncelikle sade ve anlaşılır anlatımınıza hayran kaldığımı belirtmek isterim verdiğiniz bilgiler tam olarak sormak istediğim soruların karşılığıydı.Sorum şu; yeşil çay demişsiniz bunu aktardan mı temin etmeliyim?

  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Evet aktarlarda veya büyük marketlerde bulabilirsiniz.
   Sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın 🙂