Metabolizma Hızlandırıcı Çay İçecekleri

Metabolizma Hızlandırıcı Çay İçecekleri

Metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında en çok etkiye sahip olan bitkisel hızlandırıcı çaylar olmuştur. Sizler için yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu  bitki çayları tarifleri ve faydaları üzerine bir inceleme gerçekleştirdik. Metabolizma Hızlandırıcı Çay İçecekleri

En çok içilen çay: En çok zayıflatan bitki çayları incelendiğinde, mate çayının faydaları ile ilk sırada olduğunu belirtelim. Mate çayı uyarıcı bir çaydır ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.

Mate Çayı Tarifi: Yapraklarını suyla beraber kaynatmak yerine, su kaynadıktan sonra yapraklarını içerisine ekleyin.

* Oda sıcaklığında yaklaşık 3 dakika soğutulmuş suya yapraklar atılabilir.
* 3 Dakika demlendikten sonra çaylar servise hazır.

Metabolizma Hızlandırıcı Soğuk Tarif:

* 3 Su bardağı suyu kaynatıyoruz.
* 5 Dilim taze zencefil ve 4 yemek kaşığı yeşil çayı içerisine ilave ediyoruz.
* 5 Dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz.
* Suyunu süzdükten sonra buzdolabına alarak yaklaşık 3 saat bekletiyoruz ve buzlu yeşil zencefil çay tarifi hazır.

Metabolizmayı Hızlandıran İçecek: Oolong çayı metabolizmayı hızlandıran karışımlar içerisinde çok büyük öneme sahip olan bir bitki çayıdır. Vücuda enerji vererek hızını arttırır. Ayrıca vücutta bulunan fazla yağların atılmasına yardımcı olur.

Oolong Çayı Tarifi: 4 Fİncan demlemek için, demliğin tabanını kaplayacak şekilde Oolong yapraklarını diziyoruz.

* Ardından başka bir demlikte kaynatılmış suyumuzu üzerine ilave ediyoruz.
* 5 Dakika kadar demlendikten sonra servis edebilirsiniz

Buzlu Oolong ve Tarçın Çayı Demlemek;

* 4 Yemek kaşığı Oolong çayı ve 4 çubuk tarçınımızı alıyoruz.
* 3 Su bardağı suyumuzu kaynattıktan sonra, kaynamış olan suyun içerisine tarçın ve Oolong bitkisi ilave ettikten sonra,
* 5 Dakika kadar demlenmesini bekleyin ve buzdolabında 3 saat bekleterek buzlu olarak servis edin.

Vücut direncini arttıran beyaz çay: Beyaz çay vücutta hareketsiz bölgelerde depolanmış olan yağların vücuttan atılmasını sağlamasıyla bilinmektedir. Metabolizmayı hızlandıran beyaz çayın yemeklerden sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Beyaz Çay Tarifi: Demlemek için suyumuzun sıcaklığı 75 derece olmalıdır. Bu nedenle suyu kaynattıktan sonra 8 dakika bekleyin ve suyun 75 derece sıcaklığa düşmesini sağlayın. 100 derece kaynar suya atılan beyaz çay yaprakları, çayın acı olmasına neden olur.

* 1 büyük fincan beyaz çay demlemek için 2 çay kaşığı beyaz çay yaprağı yeterlidir.
* Suyun içine atılan beyaz çay yaprakları yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Demleme süresinin sonunda suyunu süzdürerek servis edebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Zencefil çayı damarlar üzerinde genişleme etkisi olan çay, diyet yapanlar için en ideal bitki çayıdır. Sindirime yardımcı olur, safra üretimini arttırır ve kabızlığa iyi gelmektedir.

Tarifi: 1 Büyük fincan zencefil çayı demlemek için, 20 gr. zencefil yeterlidir (Tüm aktarlarda gr ile satılabilmektedir)

* Zencefil çayınızı taze zencefilden hazırlayacaksanız, zencefilin sert kabuklarını temizleyin ve dilimler halinde minik minik doğrayın.
* Zencefilleri kaynayan suyun üzerine ilave ederek, 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
* Zencefil çayınız servise hazır.

Metabolizmayı Hızlandıran Tarçın Çayı: Tarçın vücut sıcaklığını yükseltmesiyle bilinmektedir. Yağ yakımını arttırarak sağlık verir.

Tarifi: Tarçın çayı demlemek iki farklı şekilde olabilir. Eğer taçın tozuyla çayınızı demleyecekseniz 1.5 çay kaşığı kullanmalısınız, ancak tarçın kabuğunu kullanacaksanız, 1 adet kabuğu kaynar suyun içerisine koyabilirsiniz.

* Toz kullanırsanız 5 dakika demlemek yeterli olacaktır. Kabuk kullanımında ise 10 dakika demlemelisiniz.

Yeşil Çay Tarifi: Suyu ocakta kaynatıyoruz ve odaktan alarak yaklaşık 3 dakika soğumasını bekliyoruz.

* 1 Fincan yeşil çay hazırlamak için 1 çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yaprağını suya ilave ediyoruz.
* Ortalama 4 dakika içerisinde demlenmiş olacaktır. Demleme süresini uzatacak olursanız çayınızın tadı acı olacaktır.

Yeşil Çay Faydaları: İçeriğinde bulunan ‘epiogallocatechin’ maddesi ile vücut üzerinde antioksidan etkiler meydana getirmektedir. Bu sayede vücutta bulunan toksinlerin kolayca atılmasını sağlar. Ayrıca yemeklerden sonra düzenli olarak içilen yaşil çay sayesinde % 5 oranında metabolizmayı hızlandırmak mümkün.

Bunun dışında yeşil çayın içerisinde yer alan kafein metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı bir maddedir. Akşam yemeklerinden sonra tüketmek, kan şekerini dengeler ve tokluk hissi verir.