Gaz Giderici Bitki Çayları

Gaz Giderici Bitki Çayları

Mide Şişkinliğini Önleyen Gaz Giderici Bitki Çayları

Gaz problemi özellikle ağır ve yağlı besinler tüketildikten sonra yaşanan bir durumdur. Bunun dışında özellikle diyet yaptığımız dönemlerde mide boşken bir anda doldurduğumuzda mide içerisinde hava boşlukları oluşabilmektedir. Bu boşluklar midede şişkinliklere ve gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Gaz problemlerinin giderilmesi için pek çok farklı yöntem uygulanabilmektedir ancak gaz giderici bitki çayları ile en etkili şekilde sonuç alabilmek mümkündür. Gaz Giderici Bitki Çayları

Oluşan gaz oluşumunu gidermek amacıyla gaz giderici bitki çayları içilebilmektedir ancak gaz oluşumunu önleyebilmek için ağır yağlı yemeklerin tüketilmemesi ve çok fazla tuz ve şeker tüketilmemesi önerilmektedir.

Gaz söktüren nane çayı: Bitkisel nane çayı hazırlamak için bitkinin kurutulmuş veya taze yaprakları kullanılabilirsiniz. Nane çayının sindirim sistemi üzerindeki etkileri çok olumludur.

Nane çayının gaz gideren etkileri sindirimi sağlayan mide kaslarının gevşemesini sağlayarak gazın vücuttan daha kolay şekilde atılmasını sağlamaktadır.

Hazırlanışı: 1 Fincan kadar kaynamış suyumuzun içerisine 1 çay kaşığı kadar kuru nane yapraklarını ilave ediyoruz ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz. Nane çayımız hazır süzdürerek servise hazır hale getirebiliriz. Kişi sayısına göre su miktarıyla birlikte yukarıda belirtilen oranda nane miktarını da arttırıyouz.

Not: Gaz giderici çaylar içerisinde en etkili olanlardan bir tanesi olan nane çayı, mide reflüsü olanlara önerilmemektedir. Bunun nedeni ise mide asidinin yemek borusuna çıkışını kolaylaştırmasıdır.

Rezene Tohumu Çayı: Bu bitki vücuda alınan besinlerin vücuttan kolayca geçmesine ve gaz oluşumu meydana gelmeden vücuttan atılma sürecine yardımcı olan bir bitkisel çaydır.

Gaz gideren rezene tohumu çayı hazırlanışı sırasında içeriğine dereotu ve anason tohumu ilave ederek etkilerini çok daha fazla arttırabilirsiniz.

Rezene genellikle gaz ve kolik tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerden bir tanesidir. Ancak epilepsi hastalarının kullanması önerilmemektedir. Bunun dışında çok ender görülmekle birlikte hafif alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Tarifi: Siyah çay demlenişiyle aynı şekilde demlenmektedir. Kişi sayısına göre rezene tohumu kullanılabilir, damak zevkinize göre ayarlamayı yapabilirsiniz.

Melisa bitki Çayı: Nane ailesinden gelen bir çaydır ve bitkisel olarak sindirim sisteminde olumlu etkiler yaratmasıyla birlikte iştah arttırıcı ve gaz giderici etkileriyle bilinir.

Hazırlanışı: Gaz giderici melisa bitkisi çayı hazırlanışı için 1 fincan kaynar suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı kadar kuru melisa yaprağı atıyoruz ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar bu şekilde bekleterek demlenmesini sağlıyoruz. Güzelce süzdürdükten sonra servise hazır hale getiriyoruz.

Not: Antidepresan gibi sakinleştirici ilaçları kullananların melisa çayı tüketerek etkilerini 2 katına çıkaracakları için, tüketmeleri önerilmemektedir.

Gaz Giderici Karahindiba Kökü Çayı: Karahindiba bitki çayı vücut tarafından tutulan fazla suyun atılmasını sağlayan faydalı bir çaydır. Özellikle vücudun hormonel dengelerini düzene sokar ve magnezyum, kalsiyum, demir açısından zengin bir çaydır. Bu özellikleri sayesinde mide rahatsızlıklarına karşı mideyi güçlendirir ve besinlerin kolay şekilde sindirilmesine yardımcı olmaktadır.

Hazırlanışı: Gaz Giderici bitkiler arasında olan karahindiba kökü çayı demlemek için aktarlardan alacağınız karahindiba kökü ile kaynar suda 10 dakikalık demleme süresinin ardından çayınız hazır hale gelecek.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gaz giderici çay tarifleri ile çok kısa sürede gaz problemlerinizden kurtulabileceksiniz. Ancak tüm yöntemlere karşı gaz problemleriniz artarak devam ediyorsa kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.