Yaşlanmamak için yapmanız gerekenler

Yaşlanmamak için yapmanız gerekenler

Yaşlanmamak için yapmanız gerekenler

Bireylerin güzelliklerinin tadını çıkardığı en önemli yaş aralığı 19 ile 25’li yaşlardır. Bazı bireylerde de daha 20’li yaşlardayken erken yaşlanmalar başlayabilmektedir. Cildimiz çevresel faktörler, genetik, beslenme, makyaj ve diğer bazı önemnli faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu sebeple de 20’li yaşlara geldiğiniz zaman da anti-aging etkili bazı kremler ile tanışabiliriz. Minik kırışıklıklar yavaş bir şekilde kendilerini gösterirler. Her ne kadar oldukça genç kalınabilmesi amacı ile cildinize dışarıdan derstekler sunuyor olsanız da aslında içeriden desteklenmesi gerekmektedir ve bunun için de vitaminler çok önem arz etmektedir.

yaslanmayi-geciktirin-yaslanmayin

A Vitamini

İlk olarak A vitamininden bahsedelim. Retinoik asit, provitamin A, retinol en sık kullanılmakta olan vitamin çeşitleridir. Bunların hem ağızdan alınabiliyor olmaları hem de bazı kozmetikler de kulalnılıyor olmaları güenşe ve bazı faktörlere bağlı olarak deri yaşlanmalarını geriye doğru döndürebilmektedir. Bu etkilerin görülebilmeleri amacı ile retinoik asit içermekte olan bazı kozmetik ürünlerin yine en az tam olarak 6 hafta boyunca kullanılmaları gerekmektedir.

E Vitamini

Yine E vitaminine gelirsek oldukça kuvvetli bir antioksidan çeşididir. Ultraviyole ışınlarından da cildi önemli oranlar da korumaktadır. Oldukça iyi bir nemlendiricidir. Kızarıklık ve bazı lekelenmeleri de engellemektedir. Ayrıca topikal kullanıldığı takdir de alfa tokoferol şeklinde bazı kırışıklıkları da önleyici etkisi bulunmaktadır.

C Vitamini

Yine C vitaminine gelirsek antioksidan etkisi vardır ve lekeleri açma özelliği bulunmaktadır. Yine hücreler de kollajen sentezini düzenlemektedir ve yine ultraviyole ışınlarından E vitamini gibi önemli ölçüler de korumaktadır.

B Vitamini

Son olarak B vitaminine gelecek olursak erinin su kaybını önemli ölçüde önlemektedir ve deriyi yine önemli oranlarda nemlendirmektedir. İyi bir antioksidandır ve provitamin B5 nemlendirici özelliği vardır. Yaşlanmayı geciktirmek için de bazı püf noktalar vardır. Örneğin bitkisel ürünler olarak flavonoidler ginkgo biloba ekstresi, soya fasulyesi ve mercimek gibi unsurlar vardır. Serbest radikellerden gelmekte olan yaşlanmayı geciktirebilmektedir.

Piyasa üzerinde vitaminler beraberinde yaşlanma karşıtı ilaçlar da vardır.Yine polifenoller yeşil çayda vardır. E ve C vitamini açısından kuvvetli olan radikel tutucudurlar aslında bunlar. Saç toniklerinde yine erkek tipi saç dökülmesine karşı önemli oranlar da kullanılmaktadır.