Tatilde Açık Büfe Yüzünden Kilo Almayın

Tatilde Açık Büfe Yüzünden Kilo Almayın

Tatillerde Açık Büfe Beslenmeye Dikkat

Merhabalar, bugün sizlere tatilde beslenme önerilerinde bulunacağız. Bütün bir yıl çalışıyoruz, okula gidiyoruz, yoruluyoruz ve yaz tatilini bekliyoruz. Dolayısıyla bütün bir yılın yorgunluğunu yaz tatilinde keyif yaparak, denize girerek, yürüyüş yaparak, sevdiğimiz herhangi bir şeyi yaparak dinlenmeyi tercih ediyoruz. Evet tatil bizler için gerçekten çok önemli; çünkü bizleri rahatlatan, stres atmamıza yardımcı olan bir dönem.

Kimimiz kitap okumayı daha çok sever, kimimiz eğlenmeyi, kimimiz daha çok dans etmeyi, kimimiz de gerçekten bütün bir gün şezlongda yatıp dinlenmeyi sever ve bu sevdiğimiz şeylere ek olarak tabii ki sevdiğimiz şekilde yemek yemek isteriz.

Açık Büfe Beslenme

Eğer gittiğimiz otelde açık büfe varsa o zaman oldukça tehlikeli bizim için. Çünkü bu tatilde çok fazla yemek yeme ihtimalimiz maalesef yüksek olmakta; çünkü açık büfede bir sürü yemek var ve hepsini bir arada gördüğümüzde “Azıcık da şundan alsaydım, azıcık da bundan alsaydım, acaba bunun tadı nasıl?” derken bir anda tabağımız kocaman bir tabak şekline dönüşebilmektedir. Tek bir tabakla da maalesef kalmıyor öncesinde çorba sevenler çorba alabiliyorlar.

Arkasından tatlı sevenler tatlı büfesine gidip tabaklarını tatlı ile doldurabiliyorlar. Peki ne yapmak lazım?

Açık Büfe Yüzünden Kilo Almayın

Evet tatilimiz çok güzel ve keyifli geçecek ve tatil sonrasında da kilo almamamız için, şişkinlik ve hazımsızlık yaşamamak için tatilde, özellikle beslenmemize açık büfe ise dikkat etmek bizi gerçekten rahatlatır. Öncelikle açık büfeden ne alacağımız konusunda kararlı olmamız lazım. Açık büfenin önüne gitmeden önce o öğünde ne yemek istiyorsunuz öncelikle buna karar verin.

Örneğin bu öğle yemeği olsun kırmızı et mi yemek istiyorsunuz, balık mı, tavuk mu, hindi mi? Tercihiniz ne olacak? Ona göre bir menüyü kafanızda planlayın. Balık alacaksanız direkt balık menüsüne gidip balık etini alıp ve balığa yakışabilecek besinleri yanına ekleyin. Çünkü bazen gerçekten bazı tabaklar görüyoruz ki balığın yanında et, etin yanında tatlı, tatlının yanında kısır oluyor. Birbiriyle hiç yakışmayan yemekleri aynı tabakta yemiş olmak bize hem zevk vermiyor hem de tokluk hissimiz olumsuz etkileniyor.

Bu yüzden güzel ve birbirine yakışır bir menü hazırlamak için önceden kararlı olup sonradan büfeye gidelim.

Açık Büfe Menü

Evet menümüzü güzelce oluşturduk. Şimdi de önemli olan şey miktardır. Bu doğrultuda tabağımıza çok sevdiğimiz besinleri tepeleme almış olmanın bir anlamı olmaz; çünkü çok fazla yemek yediğimizde özellikle de akşam yemeği sonrasında mide yanması, sonrası reflü, hazımsızlık, gaz şikayetleri, kocaman bir göbek gibi rahatsız edici durumları yaşayabiliriz. O yüzden pişman olacağınız besinleri tüketmenizi tavsiye ediyoruz ve mutlaka tabağınıza aldığınız besinlerin miktarına bir bakın, dikkat edin.

Tatillerde Açık Büfe Beslenmeye Dikkat

 

Gelelim tatlı menüsüne… Açık büfelerde tatlı menüsü oldukça zengin olur. Pek çok tatlıyı aynı büfede bulabilirsiniz. Tatlıyı da seven bir iseniz neredeyse tüm tatlı çeşitlerinden birer parça alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Hatta hiç farkında olmadan 7-8 çeşit tatlıdan birer parça tüketmiş olabiliyorsunuz.

Tatillerde Açık Büfe Beslenmeye Dikkat

Tatlılar şekerden, yağdan, karbonhidrattan oldukça yüksek besinlerdir. İçerisinde antioksidan, vitamin, mineral ve posa çok da fazla yoktur. O yüzden vücudumuz için aslında çok da gerekli besinler değil. Sadece tüketmekten zevk aldığımız ve sevdiğimiz besinlerdir. Tatlıyı çok seviyorsanız eğer hafif tatlıları uygun miktarda tüketin ki sonrasında pişmanlık duymayın. Tatil sonrasında kocaman bir göbekle ve dönmeyin. Bu yüzden sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz veya meyve tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Tek bir tatlı çeşidi alın ve tadımlık olsun. Yanına da bir porsiyon kadar meyve tüketerek gün içerisindeki meyve tüketimini almış olursunuz.

Şimdiden sizlere güzel, bol dinlenmeli tatil diliyoruz. Umarız çok İyi dinlenirsiniz, miktarına dikkat ederek çok güzel yemekler yersiniz ve tatilden geldiğinizde de şişkinlik, hazımsızlık yaşamazsınız.

 


Tatilde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız ?