Susam Yağı Nedir? , Susam Yağı Faydaları

Susam Yağı Nedir? , Susam Yağı Faydaları

Susam Yağı Nedir? , Susam Yağı Faydaları

Susam bitkisinden elde edilen susam yağı Hindistan’dan gelmek olan bir bitkisinden gelmekte olup, günümüzde Türkiye, Asya ve Avrupa ülkelerinde de kolaylıkla yetiştirilmektedir. Ege ve Akdeniz bölgelerinin kültür bitkisi olarak adlandırdığı susam bitkisi bu bölgelerde üretim sağlamakta olup, saf bir şekilde elde edilmektedir. Bunların yanı sıra uçucu yağ içermemektedir. Susam yağı, Pedaliaceae familyasından gelmekte olan Sesamum indicum L. türünden gelen tohumların estetik bir şekilde sıkılmasıyla elde edilmektedir. Elde edilen susam yağında, %50 bir orantıda sabit yağ transı bulunmaktadır.

Çeşitli kültürel değerlere de sahip olan susam yağı halk arasında şırlan yağı, şırlağan yağı, küncü yağı ve şirik yağı olarak ta dillendirilmektedir. Sıvılaştırılan susam yağının pek bir kokusu olmadığı gibi, aynı zamanda soluk sarı bir renge sahiptir. Eter, petrol eterleri ve alkolde kolay bir şekilde çözülmekte olan bu yağ türünün bileşiminde ise palmitik, stearik, miristik, oleik ve linoleik asitler mevcuttur.

Susam Yağı Nedir? , Susam Yağı Faydaları
Susam Yağı Nedir? , Susam Yağı Faydaları

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı cilt sorunlarında etkili çözümler sunabildiği gibi, aynı zamanda özünde barındırdığı sesamol, sesamolin ve sesamin gibi maddelerden ötürü yağın bir antioksidan özelliğini oluşturmaktadır. Bir diğer faydalı olduğu önemli oluşum ise, susam tohumunun ve susam yağının yaşlılığı engellediği üzerine bilimsel söylemleridir. Birçok ülkede fonksiyonel bir gıda olarak tanınan ve tercih edilen susam tohumu ve susam yağı yaşlılığı geciktirici ve diğer birçok hastalığında önüne geçilmesi üzerine tercih edilmekte olan bir yağ türüdür. İçerisinde bulundurduğu vitaminler ve demir sayesinde kansızlık gibi normal rahatsızlıkların önüne geçilmekte olan doğal bir yardımcı rolündedir.

Birçok derde deva, insanlara şifa dağıtan susam yağı, bağışıklık sorunu yaşayan kişilerin üzerinde de etkili bir çözümü bulunmakta. Bağışıklık güçlendirici özelliği bulunan susam yağı, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Aynı zaman’da güneş kremlerinin görevini de görmekte olan bu yağ güneşten korunmak için kullanılmakta olan yağ olarak ta bilinmektedir. Bunların çok dışında son olarak zeytinyağlı yemekler olsun, soslar veya mayonez içerisine ilave edilen lezzetli bir yağdır. Kolayca her yerde bulabileceğiniz susam yağlarının fiyatları ise 5 ila 150 TL arasında olup kalite ve markaya göre değişiklik göstermektedir.