Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kurban Bayramında Sağlıklı Beslenme

Merhabalar sizlere Kurban Bayramı’nda Sağlıklı beslenmek için ve rahat bir kurban bayramı geçirmek için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Güne başlarken güzel bir kahvaltı her gün olduğu gibi Kurban Bayramı‘nda da çok önemli. Özellikle sabah kalktığınızda büyük bir bardak su içip arkasından güzel hafif bir kahvaltı yapmak güne güzel başlamanızı sağlayan çok önemli bir nokta olur. Kahvaltınızda yumurta olmayabilir; çünkü Kurban Bayramı’nda gerçekten kırmızı eti fazla tüketiyoruz ve fazla miktarda kolesterol ve doymuş yağ alıyoruz. Dolayısıyla yumurta da kurban bayramı süresince kahvaltınızda yer almayabilir.

 • Yağsız bir beyaz peynir
 • domates
 • salatalık
 • antioksidanı yüksek yeşil biber gibi rengarenk güzel bir kahvaltı tabağında
 • belki birkaç zeytin
 • açık bir çay veya birkaç ceviz şeklinde
 • bir kahvaltı gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki tam buğday veya çavdar ekmeği de kahvaltımızın olmazsa olmazları olmalı.

kurban bayramında sağlıklı beslenme

Kurban Bayramında Sağlıklı Beslenme

Kurban Bayramı’nda ara öğünlerde meyveler çok önemli; çünkü fazla miktarda ve daha çok kırmızı et tüketiyoruz. Fazla kırmızı et tüketimi ise sağlık açısından herhangi bir sıkıntı yaratmasın diye daha fazla antioksidan almalıyız yani meyve ve sebzeyi daha dikkatli ve daha fazla tüketmeliyiz.

Kurban Bayramında Gaz Şikayeti Gidermek

Örneğin kırmızı et bazen hazımsızlık yapabilir, gaz şikayetleri yapabilir, midede şişkinlik ya da reflü gibi sorunlar çıkartabilir ya da kabızlık olabilir. Bu gibi şikayetler olmasın diye özellikle de posayı artırmak için meyve ve sebzeyi tüketmek oldukça önemli. Hazımsızlığı ortadan kaldırmak için de ara öğünlerde antioksidan kaynağı meyveleri rengarenk tüketmeye çalışın. Kahvaltıdan 2 saat sonra bir avuç kadar meyve olabilir. Bu mevsim meyvelerinden herhangi bir tanesi olabilir. Şuan mevsim meyvelerinden örneğin şeftali var bir tane şeftali ya da üç tane kayısı gibi istediğiniz herhangi bir meyveden ara öğünü yapabilirsiniz.

Öğle yemeğine gelecek olursak, eğer geleneksel bir bayram yaşıyorsanız ve misafirliklere de gidiyorsanız aç bir şekilde misafirliğe gitmeyin. Çünkü aç şekilde gidilen misafirliklerde daha fazla besin tüketmek istiyoruz ve gelen tabağın hepsini bitirmek istiyoruz. Doğal olarak baklavalar börekler hepsini birden yiyoruz. Çünkü gerçekten açız ve görüntü olarak da çok keyifli geliyor. Çok aç olan vücudumuz o tabağı yedikten sonra kan şekerimiz birdenbire fırlıyor ve misafirlik çıkışında da birden bire düşüyor. Bir sonraki misafirlikte ise kan şekerimiz tekrar fırlamak istiyor ve doğal olarak biz bir sonraki misafirlikte tabağımızı tekrar bitiriyoruz. Bu bir kısır döngü haline geliyor.

Tabii ki 4 günlük bayram sonrasında bu kadar fazla besin yeyip fazladan yağ alıp sonrasında kilo artışının olmaması çok da mümkün olmuyor. Bu yüzden hem kilo almamak için hem mide şikayetleri yaşamamak için, şişkinlik, ödem yaşamamak için yine kırmızı et tüketimine dikkat ettiğimiz gibi ara öğünlerdeki ve misafirliklerdeki besin tüketimlerine de çok fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Akşam yemeğinde kırmızı et tüketimi tabağın ortalama dörtte biri kırmızı et olacak şekilde tabağınızı planlamanız gerekir. Tabağın dörtte ikisine bolca salata koymalısınız ki hem kabızlık şikayeti yaşamazsınız hem tokluk hissini arttırsın hem de antioksidanı çok alın diye.

Yine yemeğinizin yanında zeytinyağlı bir sebze yemeği veya yağsız haşlanmış bir sebze olabilir. Tabağınızın dörtte birini oluşturacak şekilde bunu koyabiliriz. Böylece posa alımını arttırmış oluruz. Yanında bir veya iki dilim tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği tükettiğimizde gerçekten çok sağlıklı ve doyurucu bir öğün haline getirmiş oluruz. Tabii ki burada kırmızı etin miktarı çok önemli Ortalama 100-150 gram yiyebiliriz. Elbette miktarlar kişiye göre değişmekte; ancak tepeleme kocaman bir et tüketmek sağlık açısından sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden miktarına dikkat ediyoruz.

Kurban Bayramında Su İçmek

Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta tabii ki su. En değerli içeceğimiz, vücudumuzun detoksu, toksinlerden aranmak için bol bol su içmeliyiz. Havalar da oldukça sıcak, gün içerisinde 2,5-3 litre kadar su içmeye özen göstermeliyiz.

Kurban Bayramında Gazlı İçecekler

Yine bayramda

 • asitli
 • şekerli içecekler yerine daha hafif
 • fresh
 • şeker miktarı çok az hatta şekersiz bir limonata olabilir
 • komposto
 • soğuk yeşil çay ya da
 • soğuk normal çay içebilirsiniz
 • Ya da soğuk kahve içebilirsiniz ki gerçekten hem kahve hem de yeşil çay metabolizmayı hızlandırır.

Ve tabii ki son olarak metabolizmayı hızlandırmaya çalışmalıyız, daha fazla kalori harcamaya çalışmalıyız. Yani yürüyüş ve spor yapmalıyız. Havalar müsait, eğer imkanınız varsa yüzün, başka sporlar da yapabilirsiniz; ama hafif tempolu yürüyüş hem yağ yakımı için hem yaşam kalitenizi artırmanız için gerçekten çok değerli. Bu yüzden yürüyüşsüz bir gününüz geçmesin diyoruz.


kurban eti kaç kalori


Sağlıklı ve güzel bir bayram diliyoruz.

 

Etiketler