Kilo Koruma Kontrol Yöntemleri

Kilo Koruma Kontrol Yöntemleri

İdeal Kiloyu Korumak İçin Nasıl Beslenmeli ve Kilo Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

İdeal bir kilo, hem sağlık göstergesi hem de fiziksel çekiciliğin bir ölçütü olduğu için her zaman tercih edilmektedir. Kilo vermek ve ideal kiloda olmak kadar, sabit kilo korumak ve çabuk kilo almamak da önemidir. Kilo Koruma Kontrol Yöntemleri

İdeal kiloyu korumak ve çok hızlı kilo almamak yada diyet sonrası verilen kiloları geri almamak için beslenme düzeninizde şu kilo kontrol yöntemlerini alışkanlık haline getirmeniz gerekir:

Kilo Kontrolü İçin Günde Kaç Kalori Almalı?

Mevcut ideal kiloyu korumak için kendinize tam donanımlı bir diyet listesi oluşturmalısınız. Günde kaç kalori almalıyım diyorsanız, bu sizin gün içinde harcadığınız enerjiye, kilonuza ve vücut bünyenize göre değişiklik gösterir. Örneğin ortalama olarak bir değer verirsek; Mevcut kilonuzu 22 rakamı ile çarpın bu sizin bazal metabolizmanın ve vücudun sağlıklı çalışabilmesi için alınması gereken günlük kalori ihtiyacını verir.

25 yaşında standart boylarda ve 60 kg. bir kadın için: 60*22=1320 kalori değeri çıkıyor. Bu sizin günde almanız gereken kalori miktarını aşağı yukarı çıkartmaktadır. Düzenli olarak haraket halindeyseniz bu kalori miktarı sizi şişmanlatmaz.

Karbonhidrat ve Protein Oranını Dengede Tutun!

Kilo koruma kontrolü için içi boş vücudun kullanmadığı ve hemen yağa dönüştürdüğü yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunun yerine vücudun sağlıklı çalışması için gerekli faydalı kalorileri almalısınız. Tek tip beslenme programı kilo korumak için önerilmez. Örneğin sadece protein içeren besinler veya yalnız karbonhidrat içeren yiyecekler yerine, tam orantı yakalamalısınız.

Tam buğday ve çavdar ekmeği karbonhidrat için muhteşem bir gıdadır. İçerisinde kopmleks karbonhitrat yüksek miktarda bulunur fakat günde en fazla 4 ince dilim yemelisiniz. Bu hakkınızı sabah ve öğlen kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltıda 2 ince dilim tambuğday yanında, protinli haşlanmış yumurta, kalsiyum, karbonhidrat ve protein içeren küçük bir parça yağsız peynir yanında şekersiz çay veya küçük bardak sıkma meyve suyu olabilir. Sıkma meyve sularının içinde biraz yüksek kalori bulunur fakat bunu sabah tüketeceğiniz için alınan kaloriyi yakmak kolay olacaktır. Küçük parça salatalık ve antioksidan özelliği olan domates yanında önerilir. Kilo korumak için sabah güçlü, öğlen güçlü fakat akşamları hafif beslenmek gereklidir.

 Kilo Korumak İçin Ağır Yemeklerden Kaçının;
Ağır yemeklere, aşırı yağlı ve tuzlu gıdalara beslenmenizde sürekli yer vermeniz kilo sorunu ile karşılaşmanıza yol açacağı gibi başta hazımsızlık olmak üzere çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına da kapı aralayacaktır. Özellikle akşam yemeklerinizi hafif sebze yemekleri şeklinde tüketin ve akşamları beslenmenizde çorba, salata ile yoğurt gibi gıdalara mutlaka yer verin.

 Sabah kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin;
Güne doyurucu ve protein ağırlıklı bir kahvaltı ile başlayın. Bu sizi hem öğle yemeğine kadar tok tutarak, atıştırmanızı engelleyecek hem de güne dinç ve aktif başlamanızı sağlayacaktır. Düzenli kahvaltı, ideal kilonuzu uzun süreli korumanız için kesinlikle gereklidir.

 Kilo kontrol yöntemleri için meyvelere mutlaka yer verin;
Meyve posa bırakan yapısı ile sindirim sisteminizi düzene koyar. Bunun yanında ara öğünlerde meyve yeme alışkanlığı sizi kilo kontrolünü kaybetmenize yol açacak hazır gıdalara karşı korur. Yüksek kalorili meyveler muz, kiraz vb. bunları fazla kaçırmayın.

 Kilo korumak için hamur işlerine elveda;
Hamur işleri kilo kontrolü sürecinde sorun yaratır ve  düzenli olarak tüketildiği taktirde bir ay içinde kilo almanıza yol açar. Ayrıca kahvaltı saatlerinizde yağlı ve hamur işi  gıdalar, güne hazımsızlık sorunu ile başlamanıza sebep olurken, akşam yenilen hamur işleri metabolizmanızı zayıflatır.  Hamur işlerini ayda yılda bir denilen türde, azami ölçüde ve öğle saatlerinde tüketin.

Eğer ideal kiloda kalmak istiyorsanız su içmek şart;
İdeal kilo kontrolünü sağlamak ve hızlı kilo almamak için gün içinde gerekli miktarda suyu mutlaka tüketin. Yedi sekiz bardak su ideal bir ölçüdür ancak susadıkça su içmeniz -özellikle kış aylarında- yeterlidir. Ayrıca susuzluğunuzu asitli içecekler, çay yada meyve suları ile değil, sadece su içerek giderin. Günde en az 2 litre olmakla beraber en fazla 4 buçuk litre.

Tatlı ihtiyacınızı kuru meyvelerle karşılayın;
Çabuk kilo almayı engellemek için tatlı yeme isteğinizi kuru kayısı yada kuru incir  ile karşılamayı aışlanlık haline getirin. Canınız çok tatlı çektiğinde ise hafif sütlü tatlıları tercih edin. Hergün tüketeceğiniz çikolata gibi  hazır tatlılar ile hamur işi ve ağır tatlıların bir ay içinde fazla kilo olarak geri döneceğini unutmayın. Normal çikolata yerine bitter olanı tercih edin. Hem kalorisi düşük hemde içindeki bileşenler diğerine göre daha faydaları vardır, kilo korumak için diğer tatlılara yönelmeyeceğiz için zayıflama sürecinde yardımcı olur.

Etiketler

3 YORUM

  1. 70 kiloyum boyum 1 65 kilo veremiyorum ne yapmam lazim

    • Kendini çok kasma yürümene önem ver 5 kilo bi fazlalığın var bu yüzden çok kasmaya gerek yok düzenli beslen hayatına yürüyüşü al bak nasıl zayıflıyorsn