Günlük Yoğurt Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Günlük Yoğurt Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Günlük Ne Kadar Yoğurt Tüketmeliyiz?

Yoğurt sever misiniz? Pek çoğumuz yoğurdu sever ve her gün mutlaka tüketiriz. Hem öğle yemeklerinde hem akşam yemeklerinde keyifle tükettiğimiz bir besindir. Bunun yanında ara öğünlere de yoğurt koymayı çoğumuz tercih ederiz.

Yoğurt ihtiyacımız günlük kalsiyum alımımıza göre tabi ki değişmektedir. Örneğin, yetişkinler olarak günlük 1000-1200 oranında kalsiyum ihtiyacımız var gibi düşünürsek ortalama 3 kase yoğurda tekabül eder. Tabi ki günlük bütün kalsiyum ihtiyacımızı sadece yoğurtla karşılamalıyız, burada besin çeşitliliği çok önemli. Çünkü hep aynı besini tüketmiş olmak bizlere sıkkınlık, bıkkınlık oluşturabilir ve yoğurt tüketimi alışkanlığımızı bu durum bozabilir. Süt tercih edebiliriz, yoğurt tercih edebiliriz, ayran veya cacık tercih ederek yoğurt grubundaki besinler olarak kalsiyum alımımızı desteklemiş oluruz. Örneğin öğle yemeğinde bir kase kadar yoğurt tüketirsek, akşam bunu cacık olarak tercih edebiliriz ve belki öğleden sonraki ikindi ara öğününde de bir parça simit ile birlikte tüketeceğimiz bir ayran da yine bizim yoğurt alımımıza ve dolayısıyla kalsiyum alımımıza etki sağlayacaktır.

Hem protein ihtiyacımızı karşılamak adına hem kalsiyum ihtiyacımızı karşılamak adına yoğurt mutlaka olmazsa olmazımızdır.

Yoğurt aynı zamanda kilo vermede de yardımcı bir besindir. Çünkü yoğurtla birlikte aldığımız kalori gün içerisinde bizim kilo vermemize ciddi anlamda destek olabilmekte. Yapılan çalışmalar da hep bunu göstermiştir. Yoğurdu özellikle yağsız tüketin ki daha fazla kalsiyum alın, tabii eğer kilo vermek istiyorsanız ve daha fazla kalsiyum almak istiyorsanız.. Dolayısıyla kilo kontrolü için de tükettiğimiz yoğurdun daha az yağlı olması ve tabii ki kaymaksız olması çok çok önemli.

Karın Düzleştiren Yoğurt Kürü

Özetle, öğle ve akşam yemeklerinde birer kase yoğurt ve öğleden sonra ya da gece öğününde de mutlaka yoğurt türü bir besini ara öğün olarak tercih edebiliriz. Günlük ortalama 3 veya 4 porsiyon süt veya yoğurt grubu besine ihtiyacımız var diyebiliriz. Yoğurt gerçekten çok önemli. Özellikle bizim Türk yemeklerimize çok yakışan bir besin. Bu durum işimizi daha da kolaylaştırıyor. Dolayısıyla her öğünde yoğurt tüketmeyi mutlaka alışkanlık haline getirin.

 


İsveç Diyeti Nasıl Yapılır


Gelin Diyeti Diyeti


Şok Diyet Nasıl Yapılır