Elma Yağı Nedir, Faydaları ve Fiyatı

Elma Yağı Nedir, Faydaları ve Fiyatı

Elma Yağı Nedir, Faydaları ve Fiyatı

Elma yağı, Salvia Triloba L. bilinen adıyla Anadolu adaçayı türleri arasından çiçekli dalları veya yapraklarıyla su buharı işlemi üzerine yapılan distilasyon ile elde edilmektedir. Ayrıca özünde yüksek derecede uçucu yağ içermektedir. Özel bir kokuya sahip olan bu yağ türü renksiz olup, sarımsı değişik bir görünüme sahiptir. %65’lik bir sineol taşımakta olan elma yağının yakıcı bir lezzeti vardır. Birçok kişi tarafından günlük birkaç damla tüketilen elma yağı 3-4 damlayı bir fincana damlatarak içilebilmektedir. Aynı zaman’da birçok alanda kullanılabilen elma yağının cilt veya saç bakımlarında birçok karışımlar ile maske ya da krem niyetine masaj yapılarak cildin ve saç köklerini beslenmesinde kullanılmaktadır.

Genellikle saç sorunları yaşayan kişiler tarafından sürekli tercih edilmekte olan elma yağı, kuvvetlendirici özüyle saçları kökünden besleyerek daha diri olmasını sağlamaktadır. Ballıbabagiller familyasından çıkan elma yağı, cilt ve benzeri vücut alanları bakımında olduğu gibi insan sağlığında da oldukça etkili bir yağ türüdür.Elma-Yağının-Faydaları

Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Yukarıda kısımda da belirttiğimiz üzere çeşitli cilt ve diğer vücut bölümü bakımlarının yanı sıra sağlık açısından da büyük önem taşımakta olan elma yağı, idrar arttırma konusunda oldukça destekli bir türdür. Sindirim yollarını dengeleyen ve düzenleye yapısı sayesinde birçok kişi elma yağını tercih etmektedir. Bunların yanı sıra elma yağının diğer faydaları arasında ise;

-Rahatlatıcı özelliği ile bilinen elma yağı, bebeklerde oluşan gaz sorunlarını hafifletmektedir.
-Sivilce sorunları yaşamakta olan herkesin tercih ettiği bir yağ türüdür, sivilce benzeri sorunları kurutmaktadır.
-Antiseptik etkisiyle burun ve boğaz hastalıklarında da sıkça kullanılmakta olan bir yağdır.
-Elma yağı saç bakımında kullanıldığı takdirde saçlarınızı yumuşatarak daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.
-Sivilceli ve yağlı ciltlerde olan etkisinin yanı sıra, aynı zaman’da kuru ve çatlamış ciltlerin bakımında da bayanlar tarafından sıkça tercih edilmekte olan bir yağdır.
-Vücutta oluşan herhangi bir yara üzerine uygulandığı takdirde, ağrınızı dindirecek bir özelliğe sahiptir.
-Gaz giderici ve karın ağrıları gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
Elma yağını birçok markette veya kozmetik ürünlerin satıldığı mağazalarda rahatlıkça bulabilirsiniz. Fiyatları ise kalite veya markaya göre 7 ila 50 TL arasında değişmektedir.