Suyun Faydaları Nelerdir, Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Suyun Faydaları Nelerdir, Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Aşırı Fazla Su içmek Zararlı mı?

İnsanlar spor yaparken, günlük hayatlarında bol bir şekilde su içmekteler. Su içmek faydalı bir girişim olarak bilinmektedir. Çünkü insanlar spor ve çeşitli işler yaparken terleyerek bu suyu vücuttan atmaktadır. Vücudumuz % 75 kadarı su ile kaplı bulunmaktadır. Vücut içerisinde bulunan hücrelerin yaşamını sürdürebilmeleri için suya ihtiyacı olmaktadır. Bu insanlarda günlük su içme miktarı vücut kitlesine göre değişmektedir. Kilodan hesaplayacak olursak yazın her 25 kiloda bir 1 litre su içilmelidir. Kış ayı ise bundan biraz daha düşüktür. Bunun haricinde en az günde 2,5 litre su içmek gerekmektedir. Ve bu içme şeklini birden değil, gün içerisinde yayarak gerçekleştirmek gerekmektedir. Aşağıdan çok fazla su içmek zararları ve normal tüketimde faydalarını inceleyelim. Suyun Faydaları Nelerdir, Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Çok fazla su içmenin zararları:

 • Gün içerisinde gereğinden fazla su içmek ise vücut açısından zararları olabilmektedir.
 • Gereğinden fazla su içilmesi böbreklerin fazla çalışması demektir. Bu da insanların böbreklerinin yorulmasına sebep olmaktadır.
 • Fazla su içildiğinde su kanda birikim yapmaktadır. Buda insanda bulantı, sodyum kaybı yaşamasına, komaya girmesine sebep olmaktadır.
 • Eğer idrar rengi değişkenlik gösteriyor ise yemek yenilmesine rağmen açlık hissi varsa bu vücudun suya ihtiyacı olduğunu göstermektedir.
 • Su içmek fazla tuvalet ihtiyacına sebep olmaktadır. Bu bizim su içme oranımızı etkilememeli ve su içmeye devam etmemiz gerekmektedir.
 • Fazla su içmenin zararları arasında vücutta elektrolit kaybı da vardır..

Suya ihtiyaç duyulduğunda

İnsan vücudunda su kaybı yaşanıldığı zaman halsizlik, bulantı, komaya girmek gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ne kadar derecede su içersek içelim kanı seyreltmeye yaramamaktadır. Genel olarak susuzluk hissi duyarak, ağzımızın kuruması ile boğaz kuruluğu hissi duyulduğunda su içmemiz gerekmektedir. Meyve suyu, çay, kahve gibi içecekler hiç bir zaman su içmenin yerini tutmamaktadır. Yaz günlerinde havaların sıcak olması sebebi ile vücudumuzun daha çok suya ihtiyacı olmaktadır.

Su içmenin faydaları nelerdir?

 • Öğünlerden önce 15-20 dakika öncesinden su içmenin metabolizmayı hızlandırmak adına faydası bulunmaktadır.
 • Yemek öncesinde içilen su bu öğünde tokluk hissi oluşturmakla öğün sırasında az yememizi sağlamaktadır.
 • Yemek esnasında suyu katık olarak kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Sindirimi hızlandırarak hazım kolaylığı sağlayabilirsiniz.
 • Günlük hayat içerisinde yaygın bir şekilde su içmek ise, vücuttaki yağların yanmasına etkide bulunmaktadır.
 • Spor sırasında içilen su ise metabolizmayı daha fazla çalıştırarak, hızlı bir şekilde kilo vermemizi sağlamaktadır.
 • Su içmek cildi canlı tutarak, ciltte parlaklık etkisi vermektedir.
 • Su kaybı yaşamak ise insanın vücudu için birçok zararı bulunmaktadır. Mesela hücreler zarar görmektedir, böbrekler çalışamamaktadır.
 • Hamilelik döneminde içilen su oranı direk olarak bebeği etkilediği için su içmenin anne için idrar yolu enfeksiyonlarını önleme, kabızlık gibi problemlerini de ortadan kaldırmaktadır.
Etiketler

1 YORUM

 1. ben Böbrekleri hiç durmadan çalışıyor diye biliyordum .yani biz suyu fazla içsek de az içsek de o böbrek çalışacak. Bütün kanı suzecek. su ihtiyacı varsa geri emilimi çok yapacak yoksa az yapacak. hatta geri emilim yaparken enerji harcayabilir yani suyu fazla içmek böbreğin işine gelmeli. Yanlış biliyorsam doğrusunu söyler misiniz bana?