Ankara Diyetisyen

Ankara Diyetisyen

Günümüzde kilo verme ve sağlıklı beslenme oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmanız için, danışmanız gereken meslek gruplarından birisi de hiç kuşkusuz ki diyetisyenliktir.

Diyetisyen Kimdir Ne İş Yapar?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan, beslenme ve diyetetik konusunda bilgi sahibi, “danışanına” tedavi yazabilecek ruhsata sahip olan kişilere diyetisyen adı verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda diyetisyen bulunmakla beraber, diyetisyenler kişilerin sağlıklı beslenmesi için danıştığı meslek erbapları arasında yer almaktadır.

Diyetisyen bir kişinin amacı, kendisine danışan hastasının kilo vermesine yardımcı olmak ve onu sağlıklı bir yaşam biçimine yönlendirmektir. Beslenme ve Diyetetik bölümü, diyetisyen olmak istiyorsanız okumanız gereken bölümdür. Günümüzde diyetisyen olduğunu iddia eden pek çok kişi bulunmakla beraber, bu işin okulunu okumamış ve ruhsata sahip olmayan kişilerden uzak durulması, bu kişilere itibar edilmemesi icap etmektedir.

Diyetisyenler, kendi kliniklerini açarak danışmanlık hizmeti verebilecekleri gibi Sağlık Bakanlığı’na bağlı birçok hastanede çalışabilmektedir. Özel hastaneler ve birçok sağlık güzellik kurumunda da kendilerini sıklıkla görebilmek mümkündür.

Neden Diyetisyen İle Çalışılmalı?

Yalnızca kilo verme ya da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirme konusunda değil, herhangi bir konuda mutlaka işin uzmanından destek almanız gerekmektedir. Diyetisyenler, sağlıklı bir şekilde kilo kaybetme, sağlıklı kilo alma ve sağlıklı bir yaşam biçimini belirlemek isteyenlere hizmet sağlamaktadır. Okulu bitirdikten sonra çeşitli kliniklerde çalışabilen ve kendi danışanlarını ağırlayan diyetisyenler, toplum olarak sağlıklı bir şekilde yaşama konusunda en büyük anahtarlar olarak değerlendirilebilir.

Diyetisyen ile çalışmak en doğru şekilde kilo vermenize olanak sağlamaktadır. Pek çok kişi zayıflayabilmek için oldukça sağlıksız bir şekilde diyet yapmakta, bunun sonucunda vücuduna geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. Kullanmış olduğu sağlıksız sayıflama ilaçları yüzünden hayatını kaybeden pek çok kişi dahi bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü zayıflama için bir diyetisyen ile çalışmak gerekir.

Kilo Almak İçin Diyetisyen İle Çalışmak

Diyetisyenler, danışanları yalnızca kilo vermek olan kimseler değil, kilo almak isteyen kişilerdir. Sağlıksız bir şekilde beslendiği, vücudunda birtakım hormonlar ve sistemler doğru şekilde çalışmadığından ötürü kilo veren, hatta kilosu normal sayılabilecek seviyenin altına düşmüş olan kimseler de mutlaka diyetisyene danışması gereken kimselerdir.

Obezite gibi, anoreksiya da ciddi bir hastalıktır. Vücudunuzun sağlıklı bir standarda kavuşması, beden ve kitle endeksinizin uyumlu olması oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında, diyetisyenin gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermemiz mümkündür.

Ne Zaman “Mutlaka” Diyetisyene Danışılmalı?

Diyetisyenler, kendisine danışan hastanın boy ve kilo endeksini inceleyip idrar ve kan kültürlerine baktıktan sonra bir beslenme biçimi hazırlayan kimselerdir. Bu sebepten ötürü basit bir beslenme programı yaptırmak için kendilerine danışmak mümkündür. Ancak bazı durumlarda, aşağıdaki belirtileri gördüğünüzde, mutlaka diyetisyene danışmanız gerekmektedir. Zira aksi halde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Yediğinizi sürekli olarak istifra ettiğinizde
Bir haftada 3 kilonun üzerinde aldığınızda
Hızlı şekilde kilo verdiğinizde
Vücudunuzda gözle görülür vücut boşlukları olmaya başladığında
Bir diyet programı oluştururken

Kişilerin diyet yapmak istediklerinde yapmış oldukları en büyük yanlış; kulaktan dolma bilgilerle ya da kendi başlarına bir diyet programı yapmak oluyor. Sağlıksız diyet yaptıklarından ötürü çok fazla sağlık sorunları ile karşılaşılabiliyor. Bu diyet şeklinde, kişi genellikle kastan ağırlık kaybediyor. Ancak bir diyetisyen ile çalışarak dengeli ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek mümkündür. Bu sebepten ötürü, kilo vermek ya da aksine almak istendiğinde uygun diyet metodu için mutlaka bir diyetisyene danışmalısınız.

Etiketler