Sağlıklı Kavurma Tarifi

Sağlıklı Kavurma Tarifi

Sağlıklı Kavurma Tarifi

Merhabalar, sizlere bu yazımızda Kurban Bayramı’nda özellikle kırmızı et tüketiminden ve sağlıklı kavurma etinin nasıl yapılacağından bahsetmek istiyoruz. Kurban Bayramı’nda bizim kavurma tüketimimiz artmakta, kırmızı et tüketimimiz artmakta ve gerçekten fazla miktarda tüketebilmekteyiz. Peki bu sağlıklı mı? Nasıl pişirmek lazım? Nasıl tüketmek lazım? Bunların hepsi önemli birer soru işareti.

Bu yazımızda özellikle pişirme yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz. Çünkü kırmızı et aslında vücudumuz için çok faydalı bir besinken yanlış pişirme yöntemi sonucunda çok sağlıksız bir hale gelebilmekte. İşte bu yüzden pişirme yöntemleri gerçekten çok önemli. Dolayısıyla sağlıklı pişirme yöntemini seçmek lazım. Gelin şimdi kırmızı eti sağlıklı bir şekilde pişirmenin püf noktalarına bir göz atalım.

sağlıklı kavurma tarifi

Kırmızı eti pişirmenin aslında en sağlıklı yöntemi orta ateşte pişirmek ve yanmaz yapışmaz tavada kendi yağıyla pişirmektir. Veya bir düdüklü tencere kullanılabilir ya da sebzelerle birlikte tencerede pişirilebilir; ama kesinlikle çok yüksek ateşte çok kısa sürede pişirmek gibi bir yöntemi kullanmayı tercih etmiyoruz. Bununla birlikte yağda kızartma da asla tercih etmemiz gereken yöntemlerden biri.

Kırmızı et özellikle çok yüksek ateş ile bir araya geldiğinde yanık maddeler oluşabilmektedir. Kansere karşı yakalanma riskinizi bu madde artırmakta. Bu yüzden kesinlikle bu tarz bir pişirme yöntemi tavsiye etmiyoruz.

Sağlıklı Kavurma Tarifi

Eğer kırmızı etinizi mangalda pişirmek istiyorsanız ki bu gerçekten çok lezzetli olur. Ateşle kırmızı etin arasında bir 15 santimlik mesafenin olmasına dikkat edin. Yine ateşe çok yakın olmaması kanserojen maddenin oluşmaması açısından çok önemli. Ayrıca yüksek ateşte pişen ette vitamin kayıpları meydana gelmektedir ki gerçekten kırmızı ette çok yüksek miktarda vitaminler bulunmakta. Bu kaybı istemeyiz. Ayrıca yüksek ateşte pişen ette yine protein parçalanması meydana gelir ki bu da etin yapısını bozacaktır. Bu yüzden sizde mutlaka orta ateşte pişirmeye özen gösterin.

Kırmızı etimizin çok iyi pişmiş olduğundan emin olmalısınız. İyi pişmemiş ette vücudumuz için zararlı olabilecek bazı mikroorganizmalar kalır ki bunlar sağlığımızı riske atabilir. Özellikle sindirim sistemi açısından zararlı olabilir, besin zehirlenmesi oluşabilir. Bu yüzden sağlıklı bir kurban bayramı geçirmek istiyorsak etimizin mutlaka İyi pişmiş olmasına da dikkat etmemiz gerekir.

Sağlıklı Kavurma Nasıl Yapılır

Ayrıca kırmızı et tüketirken de tuz tüketimine çok dikkat etmek gerekir. Aslında kırmızı ete hiçbir şekilde tuz eklenmeli, baharatlarla tatlandırılmalı. Ama siz eğer tuzsuz tüketemiyorsanız mutlaka kavurma veya pişirme işleminden sonra tuz ekleyin. Bu yapısını bozmamak ve sertliğini arttırmamak açısından çok daha yararlı olur.


Diyet Yemekleri


Sevdiklerinizle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir kurban bayramı diliyoruz.