Anne Sütü Arttırıcı Kür Tarifi

Anne Sütü Arttırıcı Kür Tarifi

Anne Sütü Arttırıcı Kür

Merhabalar, sizlere bugün anne sütü arttırıcı çok güzel bir kür yapacağız. Öncelikle bu kürü hangi zamanlarda kullanmalıyız onu belirtelim. Doğumdan sonra ilk üç ay bu kürü kullanabilirsiniz. Yalnız bebeğinizde ciddi şekilde gaz problemi varsa bu kürü uygularken biraz daha dikkatli olmak lazım. Çünkü kürümüzün içinde bulunan kuru incir, kuru kayısı gibi gıdalar bebeğin gaz oluşumuna ekstra katkıda bulunabilir.

Anne Sütü Arttırıcı Kür Malzemeleri:

  • 1 yemek kaşığı çekirdekli kuru üzüm
  • 1 yemek kaşığı kuru dut
  • 3 adet kuru incir
  • 6 adet kuru kayısı
  • 3 adet karanfil
  • 1 adet kabuk tarçın
  • 3 adet hurma
  • 2 litre su

anne sütü arttırıcı

Anne Sütü Arttırıcı Kür Hazırlanışı:

Anne Sütü Arttırıcı kür için, iki litre kadar suyumuzu alıyoruz. İçerisine kuru incirimizi, kuru kayısılarımızı küçük parçalar halinde keserek ekliyoruz. Kuru incir süt arttırma konusunda ciddi etkisi olan bir besindir ve çok kaliteli bir meyvedir. Sonrasında kuru üzümümüzü ekliyoruz. Kuru üzümlerin çekirdekli ve siyah olmasına dikkat edelim. Çünkü çekirdekli olanlarda demir biraz daha fazla. Ardından diğer malzemeleri teker teker suyumuzun içerisine ekliyoruz. Kabuk tarçını kırarak, hurmamızın da çekirdeğini çıkararak birkaç parçaya bölüp ekliyoruz.


Emziren Anne Diyeti


İçerisine şeker eklemeye gerek yok. Çünkü meyvelerin şekerleri size yeterli olacaktır. Şeker demişken şundan da söz etmek istiyoruz ki; doğumdan sonra annelere kayınvalideleri ya da kendi anneleri içerisine bir kilo kadar şeker katıp koyu bir şerbet yapıp içirebiliyorlar. Lütfen bunu yapmayın! Bu size fayda değil zarar verir. Bunun yerine Bizim yaptığımız gibi bol bol kuru meyvelerden koyun.

Anne Sütü Arttırıcı kür için tüm malzemeleri bu şekilde ekledikten sonra 10-15 dakika kadar kaynatıyoruz. Sonra da bir gün bekletip sonraki gün içmeye başlıyoruz. Bekletip içtiğinizde lezzetini alacaksınız ve şeker koymadığınız için mutlu olacaksınız. Burada önemli olan nokta mutlaka bir gün bekletmektir. Eğer bekletmezseniz meyvelerin içerisindeki şeker, vitamin ve minareller tam olarak suya karışmayacaktır.

Anne Sütü Arttırıcı Kür Kullanımı

Kürümüzü 1 gün beklettik ve artık içmeye hazır halde. Günlük 2 bardak, 3 bardak hatta 4 bardak kadar içilebilirsiniz. Bu kürümüzün yanında ara öğünlerde kuru yemişlerden birkaç tane ceviz, badem, antep fıstığı alabilirsiniz. Kan şekerinizi dengeleyecek bir şey olsun bu. kürümüzün yanında günlük 3 litre suyunuzu da içmeyi unutmayın.

Aynı zamanda tatlı ihtiyacınızı da gidereceği için hem bebeğe hem size yararlı olacaktır. Bu kürden ara öğünlerde bir bardak kadar içeceksiniz. Kahvaltınızı yaptınız sonrasında bir ara öğün yaparken bundan bir bardak içeceksiniz. Sonrasında kaliteli bir öğlen yemeği yemelisiniz, protein kaynağı tam olan. Sonrasında yine ara öğün yapacaksınız, yine bir bardak bu kürden için.

Doğum Sonrası Kür

Özellikle doğum sonrası ilk 40 gün, günde 2-4 bardak bu kürü içmeye gayret edin. Sütünüzün kıvamlı, koyu sarı olduğunu fark edeceksiniz. Sütün rengi çok önemli. Hatta sütün rengi sarıya ulaşması içerisindeki yağ oranı arttığını gösterir. Bazen sütünüz gitgide beyazlar. Böyle durumlarda beslenmenize biraz daha dikkat etmeniz gerekmektedir.

Fazla Sütü Olan Anneler

Bu arada fazla sütü olan anneler ise sütün fazlasını ne yapacakları konusunda soru işaretleri yaşayabiliyorlar. Peki ne yapacağız? Sütün fazlasının lütfen geri gitmesini beklemeyin ve sağın, süt poşetleri var bu süt poşetlerine koyun, üzerine sağdığınız tarihi ve saatini de yazın. Çünkü gece sütü mü gündüz sütü mü bu da çok önemli. Buzdolabına atın. Evde olmadığınız bir dönem olabilir, evden çıkmanız gereken acil durumlar olabilir. Böyle durumlarda çocuğu mamaya alıştırmayıp bu sütleri ilk koyduğunuz tarihten itibaren çıkarıp bebeğinize verin.

40 günün sonunda hem inceldiğinizi hem bebeğinizi güzel beslediğinizi, sütünüzün arttığını göreceksiniz.

ZAYIFLAMA.NET Afiyet olsun 🙂


Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir


 

Etiketler