Zayıf Olmak Sağlıklı Mıdır, Sağlıklı Zayıflama

Zayıf Olmak Sağlıklı Mıdır, Sağlıklı Zayıflama

Zayıf olmak sağlıklı mıdır

Kilo almak isteyen ve çok zayıf olan pek çok kişi vardır. Çok zayıf olmak da sağlıklı bir durum değildir. Ne fazla kilolu olunmalı ne de fazla zayıf olunmalı ideal kiloda olmak sağlık açısından en doğrusudur.

Peki gerçekten zayıf mısınız? Bunu nasıl anlayabilirsiniz kilonuzu boyumuzu metre cinsinden karesine bölerek yani beden kitle indeksinizi bularak çok zayıf olup olmadığımızı veya ideal kiloda olup olmadığınızı anlayabilirsiniz burdaki linkten direk hesaplayabilirsiniz ” İdeal Kilo Hesaplama

ideal-kilo

Eğer bu sonuç yani beden kitle indeksiniz 18,5 ‘un altında ise o zaman gerçekten zayıf sınıf ve kilo almamız gerekiyor. Hatta 18 ve 17,5 çok daha altında olan kişilerde artık alarm derecesindedir ve mutlaka kilo almanız gerekmektedir.

Evet zayıf olduğunuz tespit edildikten sonra mutlaka bir endokrin uzmanına yani hormonların hızla ilgili bütün metabolizmanız ile ilgili yapılması gereken kan tahlilleri nasıl yapılmalı ve endokrin uzmanı sizi muayene etmeli zayıflamanın herhangi bir sağlıkla ilgili sebebi var mı yoksa bir başka metabolik durumu daha hızlı çalışıyor bunu ögrenmelisiniz.

Bu muayene arkasından mutlaka da bir diyetisyenle görüşmelisiniz. Buna göre kişiye özel bir beslenme programı planlanmalıdır çünkü zayıf olmak sağlıklı değildir. Hatta yapılan çalışmalar da çok zayıf kişilerin daha sık kalp yetmezliği hastalıklarına yakalandı kemik erimesinin çok daha sık ortaya çıktı ve riskin daha çok arttığı bilinmektedir.

boy-kilo-endeksi

Hatta çok zayıf erkeklerde kısırlık daha yaygındır aynı şekilde de bayanlarda doğurganlık çok daha olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden zayıf olmak kadınlar için, erkekler için, çocuklar için, yetişkinler ve yaşlılar için aslında olması gereken bir durum değildir. Bu yüzden çok zayıf olmayı tercih etmiyoruz lütfen çok zayıf olmaya çalışmayın ideal kiloda olmak hem sağlık açısından hem psikolojik olarak en doğrusudur.

İdeal kiloda olacağımız güzel günler diliyoruz 🙂