Yiyecekler Uzun Süre Nasıl Saklanır

Yiyecekler Uzun Süre Nasıl Saklanır

Hayatımızın en önemli işlevlerinden biri olan yeme alışkanlığı, özellikle bizim kültürümüzde çok farklı bir boyuta ve yere sahiptir. Çoğumuzun yemeklere özen göstermesi ve önem vermesi yeme alışkanlığımızın ne kadar çok ileri seviyede olduğunu gösterir. Peki mutfaklarımızda sıklıkla gördüğümüz bozulan yiyecekleri nasıl saklarsınız? Yiyecekler Uzun Süre Nasıl Saklanır ? Besinlerin bozulmaması için denenecek yöntemler var mıdır? Sizler de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. İşte besinlere göre saklama biçimleri için küçük öneriler…

YİYECEKLERİN ve İÇECEKLERİN TAZELİĞİNİ BU YÖNTEMLERLE KORUYUN

buzdolabinda-yiyecek-saklama


Hayatımızın çok önemli noktasında bulunan yiyecekler ve içecek sürekli olarak taze kalmak zorundadırlar. Bazı zamanlarda yaptığımız fazla alışverişler, bazı durumlarda aldıklarımızın beklenildiği gibi tüketilmemesi sebzelerin ve meyvelerin bozulmasına yol açmaktadır. Peki bizler yiyeceklerin ve içeceklerin tazeliğini korumak için neler yapabiliriz?
Eğer bir sebze veya meyve bir poşet/kap içerisindeyse ve bozulmuşsa kesinlikle onu diğerlerinden ayrı tutmanız gerekmektedir. Bozulan/çürüyen meyve/sebze diğerlerinin de daha çabuk çürümesine neden olacaktır. Bu nedenle kesinlikle aynı yerde tutmamanız gerekmektedir.
En çabuk bozulan meyvelerin başında muz gelmektedir. Eğer sizler de muzların çok çabuk bozulmasından ve çevresinde bulunanların etkilenmesinden şikayet ediyorsanız bu öneriye kulak verin. Muzların salkım noktalarını naylon ile sıkıca sarın. Bu sayede muzlar hem daha geç bozulacak hem de yakınındaki meyveleri daha gecikmeli olarak etkileyecektir. Tabii bu işlemler olana kadar siz bunları tüketebilirsiniz.

  • Kırmızı meyvelerin; frambuaz, böğürtlen, kiraz, yaban mersini, ahududu, kızılcık, çilek benzeri meyvelerin tazeliğini korumak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey 10 bardak su içerisine 1 bardak sirke koymak ve bu meyveleri bu suda bekletmek. Böylelikle hem yumuşamalarını önlemiş hem de daha uzun süre taze kalmalarını sağlamış olursunuz.
  • Domatesler sofralarımızın vazgeçilmez besinleridir. Eğer domateslerin çok çabuk bozulduğundan şikayet ediyorsanız güneş görmeyen bir yerde, oda sıcaklığına yakın yerlerde veya buz dolabında saklamalısınız. Bu işlem bununla da sınırlı değil. Domatesleri saklamak için koyduğunuz yere kökleri yukarıya bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. Eğer domatesleri poşet ile saklarsanız bozulmaları daha hızlı gerçekleşecektir.
  • Avokadonun faydaları hakkında daha önce bir yazı hazırlamıştık. Eğer hala okumadıysanız sayfamız üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Avokado cilt ve vücut sağlığı için oldukça yararlıdır. Eğer sizler de avokadonun çok çabuk bozulduğundan şikayetçiyseniz bu saklama yöntemini dikkate almalısınız. İnceltilmiş olan avokadonun ortasını çukur bir hale getirin ve üzerine zeytinyağı veya limon suyu damlatın. Daha sonra bu avokadoyu naylon film ile örterek buzdolabına koyun. Bu sayede kararmasını yüksek oranda önlemiş olacaksınız.
  • Yemeklerimizin yanında zevkle tükettiğimiz ve sağlığımız açısından çok büyük işlevi olan salatalar son derece sağlıklı besinlerdir. Salata yapmak için aldığınız yeşillikler ıslak bir haldeyse kesinlikle bunları kurutmalısınız. Bu işlemi salata kurutucusu ile yapabilirsiniz. Açık havada bekleterek kurutma sebzelerin öz suyunu kaybetmesine yol açacaktır. Bunu yapmak için öncelikle satın aldığınız yeşillikleri bir kaba koyun ve üzerine gazete kağıdı yerleştirin. Daha sonra bunu naylon film yardımıyla güzelce sarın. Bu şekilde tazeliğini daha uzun süre korumuş olacaksınız.
  • Patatesler filizleniyor diye şikayet mi ediyorsunuz? O zaman kesinlikle patatesleri elmanın yanına koyarak saklamalısınız. Elma patateslerin filizlenmesini önleyecektir. Soğan ile birlikte saklanan patatesler daha çabuk filizlenecektir. Bu nedenle kesinlikle soğanlar ile patatesleri yan yana koymayın.
  • Mantarları çok seviyorsanız ve çabuk bozulmalarından yakınıyorsanız bu önerimiz tam size göre. Mantarları plastik bir kapta veya poşette saklamak son derece yanlıştır. Bu onların daha da çabuk bozulmalarına neden olacaktır. Mantarları en doğru saklama biçimi kese kağıdı içerisine koymaktır. Eğer mantarları kese kağıdına koyup buzdolabına yerleştirirseniz çok daha uzun süre mantarların bozulmadıklarını göreceksiniz.

Yiyeceklerin tazeliğini nasıl koruyabiliriz diye sorduğunuz sorulara 8 maddelik yanıtlar verdik. Umarız bu konuda sizlere yardımcı olabilmişizdir. Gıdaların tazeliğini korumak son derece önemli bir şeydir. Bu nedenle yukarıda anlatmış olduğumuz önerilere kulak vermeniz sizler için son derece önemli olacaktır.

zayıflama.net olarak sağlıklı günler dileriz 🙂

1 YORUM

  1. Çok güzel bilgiler, teşekkürler 🙂