Yaz Çayı Tarifi

Yaz Çayı Tarifi

Merhabalar, bugünkü yazımızda bu sıcak yaz günlerini serinletecek bir tarif olan Yaz Çayı Tarifini sizlere sunacağız. Sağlıklı bir şekilde serinlemek istiyorsanız doğru adrestesiniz 🙂

Yaz Çayı Malzemeleri;

  • 2 Tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 tatlı kaşığı Yasemin
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 yeşil elma
  • Yarım litre sıcak su
  • Yarım limon dilimi
  • 4-5 taze nane yaprağı

Yaz Çayı Hazırlanışı;

Yaklaşık olarak yarım litrelik kaynamış suyumuzu güzel bir demleme çaydanlık içine koyuyoruz. Bu su kaynatıp içerisindeki baloncuklar aşağı doğru inene kadar bir süre dinlendiriyoruz ki bu oldukça önemli. Kaynamış suyumuz dinlendikten sonra içerisine birer ya da ikişer tatlı kaşığı kadar yasemin ve yeşil çay ekliyoruz. Bu çayların miktarını fazlalaştırabilirsiniz Eğer yasemin alışkın olduğunuz bir tatsa 2 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. Çünkü yasemin değişik bir aroma, tat ve kokuya sahiptir.

Özellikle bu tarz soğuk çaylara çok yakışır. Bu şekilde yasemin ve yeşilçayı 1 veya 2 tatlı kaşığı şeklinde dengeli olarak kaynar suyun içerisine attık. Bunun içerisine de kan şekerini dengeleyen çubuk tarçınımızdan ekliyoruz tarçın irice olsun ki şekeri dengeleyici özelliğini göstersin. Hatta bir tane daha atabiliriz; çünkü bütün gün bekleyecek olan bu soğuk karışımın aromasını her daim koruyacaktır. Çayımızı bu şekilde hazırladıktan sonra 4-5 dakika demlenmeye bırakıyoruz.

Yaz Çayı Tarifi

Demlenmeye bıraktığımız çay beklerken öbür taraftan yine yarım litre suyun bulunduğu bir sürahinin içine yine aroma verecek ve o soğuk meyve çayı hissini oluşturacak karışımı hazırlayacağız. Bunun için yarım limonu halka halka dilimliyoruz ve yenebilir halde kesilmiş minik minik doğranmış bir tane yeşil elmayı sürahinin içine atıyoruz. Özellikle ekşi yeşil elma kullanırsanız daha limonata tadını yakalayabilirsiniz. Çünkü kırmızı elmaların aromaları uçup gider. Elma dilimlerini yutabileceğiniz büyüklükte doğramaya dikkat edin. Bu tür çayların vazgeçilmezi nane yapraklarını da güzelce üzerine ekliyoruz. Tadını nasıl seviyorsanız o şekilde yapabilirsiniz.

Aroma ve ferahlığı çok seviyorsanız nane miktarını artırabilirsiniz. Hatta içerisine buz da koyabilirsiniz. Elma, limon ve naneden oluşan soğuk çayımızı da hazırladık ve ağzını kapatıp buzdolabına koyuyoruz. 4-5 dakika sonra yani çaylar demlendikten sonra ilk hazırladığımız karışımı süzüyoruz ve elma limon nane karışımının içerisine döküyoruz.

Yağ Yakıcı Çay Tarifi

Hazırladığımız sağlıklı soğuk çayı dilerseniz dolaba koymadan ve fazla soğutmadan ılık olarak da tüketebilirsiniz. Havalar daha da ısındığında çerisine buz ekleyerek ve buzdolabında tutarak gün boyu serinletici ve gerçekten şekere karşı İsteğinizi azaltacak bir çay olarak da kullanabilirsiniz. Tercih sizin 🙂

Serin ve Güzel bir Yaz Geçirmenizi Diliyoruz.  ZAYIFLAMA.NET