Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Farklı farklı cilt tipleri vardır ve bu cilt tiplerinden en çok uğraştıranı da yağlı cilt tipleridir. Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz çeşitli akneler ve sivilceler ile ergenlik döneminizden bu yana savaşıyorsunuzdur. Yağlı ciltlerin en çok yaşadığı problemler arasında sivilce ve akneler vardır. Ancak yağlı cilt tipine sahip olan kişiler diğer cilt tiplerine göre çok daha geç yaşlanırlar ve üstelik kırışıklıklar diğer cilt tiplerine göre çok daha geç başlar. Bunların nedeni mevcut olan yağın nemi cildinize hapsediyor olması ve cildiniz nemlendirici kullanmadığı zamanlarda dahi nemli kalmaktadır. Ancak yağlı cilt tipleri tıkanık gözenekler, siyah nokta ve ölü deri hücrelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Yağlı Ciltte Dengelemeler

Birçok avantajına rağmen en kaliteli cilt tipini elde etmek içşn yağlı cildinizde çeşitli dengelemeler yapmalısınız. Eğer cilt tipiniz yağlı ise üzülmenize gerek yok. Bazı pratik adımlar ile bu cilt tipinden kurtulabilirsiniz ve cildinizin yağ dengesini kontrol altına alabilirsiniz. Eğer yağlı cilt yüzünüzde sürekli sivilce problemlerine neden oluyorsa birazdan paylaşacağımız yöntemler işe yaramayabilir bunun için doktorunuza başvurmalı ve akne ile sivilce tedavisine başlamalısınız.

Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları
Yağlı Ciltlerden Kurtulmanın Yolları

Yağlı cilt tipine sahipseniz bolca su içmelisiniz. Su doğal yollar ile yağlı ciltlerin nemlenebilmesine olanak tanır. Buna ek olarak bazı toksinlerin de vücudunuzdan hızlıca atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücudunuzda bakteri oluşumu en aza iner. Gün içerisinde 8 su bardağı su içmeniz hem cildiniz hem de daha farklı organlarınız için faydalı olacaktır.

Bol Su İçin!

Bol su içmenin yanı sıra sağlıklı beslenmelisiniz. Yağlı ve aşırı kızarmış olan besinlerden çok daha fazla tüketmek de yağlı cildin sivilce ve akne üretmesine, çok daha fazla yağlanmasını sağlar. Çok daha az yağlı olan hatta yağsız gıdalar tükettiğiniz zaman cildinizdeki yağ oranı tamamen azalmaktadır. Bolca sebze ve meyveler tüketmelisiniz.

Yine temizleyiciler kullanarak yüzünüzü yıkamak ve kurulamak yağlı cilt tipleri için bir çözüm olmamaktadır. Kullandığınız temizleyicilere çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız temizleyicilere dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü bazı ağır temizleyiciler tam tersi cildinizin çok daha fazla yağ üretmesine neden olurlar. Bunun nedeni de cildinizin normalden çok daha fazla kuru olmasıdır. Aslında kısaca yağlı cilt tipine sahipseniz cildinizin aşırı kuru olmaması gerekiyor.