Ülkemizde Sağlık Sektörü

Ülkemizde Sağlık Sektörü

Ülkeler arası çeşitli hastalıkların tedavisi amaçlı seyahatler sağlık turizmi olarak ifade edilir ve turizmin gelişmekte ve potansiyeli yüksek bir koludur.

Ülkemiz sağlık turizmi açısından dünyanın sağlık turizm potansiyelini elinde tutan ilk beş ülkesinden biridir. Sağlık turizmi yılın on iki ayına yayılması sebebiyle hem sektördeki istihdamı arttırır hem de sağlık turizminin belli aylar içerisinde yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır. Dolayısıyla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlar.

Türkiye sadece sağlık sektörünü elinde tutan ülkelerin başında gelmekle kalmaz aynı zamanda diğer ülkelerle rekabet edebilecek şartlara sahiptir. Bunlardan bazıları:  yetkin eleman gücü ve elbette geniş ulaşım ve konaklama seçenekleridir. Bu seçeneklerin çokluğu ve kalitesi ülkemizi sağlık turizminde ilk sıraya çıkaracak faktörlerdendir.

Dünyada sağlıklı beslenme konusunda yaşanan sıkıntılar, obezite sorununu arttırmış, buna bağlı olarak diyabet, kalp damar hastalıklarında bütün dünyada artışlar görülmeye başlamıştır. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde daha baskın yaşanan obezite sorunu ülke insanlarının beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan ve yakından ilgilidir. Ülkemizde de son yıllarda sorun olan ve birçok hastalığın sebebi sayılan aşırı kilo alımı sonrası oluşan obezite sorunun çözülmesi adına, dünyanın birçok yeri için son derece yenilikçi cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Bu operasyonlardan biri:

Dr. Hasan Erdem tarafından yapılan kalibrasyon tüp ameliyatıdır. Operasyon sayesinde hem ameliyat esnasında yaşanabilecek aşırı kanama sorunu ortadan kaldırılıyor, hem de operasyon çok daha kısa bir zaman içerisinde bitiriliyor.

Yanlış beslenme sorunu neticesinde kilo alan ve normal yollarla zayıflama süreci zorlaşan hastalar, belli bir diyet programından sonra bu tür ameliyatlara alınıyor.

900 obez hasta üzerinde yapılan bu cerrahi yöntem sonrası obez hastaların hızlı ve sağlıklı kilo verdiğini belirten Dr. Erdem; tüp mide tekniğinde ışıklı kalibrasyon sayesinde  el yordamıyla değil, ışık sayesinde görerek mide küçültme operasyonlarını, risksiz, daha hızlı ve başarılı olarak yapabiliyoruz diyor.

Sağlık turizminde diyet ile zayıflama sürecinde başarılı olamayan obez hastalar, Avrupa’dan Asya’dan gelerek; ülkemizde obezite cerrahisini de tercih etmeye başlamış bile.

Aşırı kilolu insanların çoğunun Avrupa ve Amerika’dan çıkması aslında sağlıklı beslenme konusunun ne kadar önemli olduğunu, sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan toplulukların aşırı kilo alarak, obez olmalarını açıklayan bir kriter.

Fast food tüketme alışkanlığı yüksek toplulukların zeytinyağlı besinleri hiç tüketmediği de yapılan araştırmalarda ortaya konuluyor.  Sağlık turizminde sadece kaplıcaları, göz ameliyatlarıyla değil, artık aşırı kilolu, obez insanlara yapılan obezite cerrahisiyle de adını duyurmaya başlayan ülkemizin sunduğu seyahat çeşitliliği de satırlarımızın başında belirttiğimiz üzere; son derece önemli bir yer tutuyor.

Yüksek kaliteli oteller,  ucuz uçak biletleri, Avrupa ve Amerika’ya göre son derece uygun ameliyat harcamaları ve Türk cerrahisinde yaşanan gelişmeler,   sağlık turizminde ülkemizi birinci sıraya oturtacak en önemli faktörlerden sadece birkaç tanesi.

Avrupa ucuz bilet seçeneklerinin yanı sıra, Asya ucuz bilet seçenekleri de sağlık turizmine katkıda bulunan diğer önemli kriterlerden olmakla beraber sadece ucuz uçak biletleri ile değil aynı zamanda ülkemizde tedavi olacak kişilerle beraber gelecek olan yakınları içinde dikkat çekecek, kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülüyor. Zayıflama, kilo verme seçenekleri ve obezite cerrahisinden faydalanacak olan yurtdışından gelen misafirlerimiz, tedavi sonrası ülkemizi aileleriyle birlikte görebilmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Hem sağlıklarına kavuşuyor hem de Türkiye’yi bir hastalık tedavisi vesilesiyle bile olsa görebilme şansı yakalıyorlar.

Ülkemizde sağlık turizmi, cerrahi alanda gösterdiğimiz başarılarla, bu konuda,  özel sektörün ve devletin yaptığı yatırım katkılarıyla dünyanın her yanından turist çekmeye devam ediyor.

Etiketler