Tüp bebek konusunda merak edilen başlıca sorular

Tüp bebek konusunda merak edilen başlıca sorular

Tüp bebek konusunda merak edilen başlıca sorular

Anne-baba olmak isteyen ve bu konuda sorun yaşıyan çiftlerin aklında tüp bebek tedavisi ile alakalı bir çok soru oluyor. Ankara Tüp bebek tedavisi konusunda sizlere birkaç başlık altında bilgi verelim.Ankara tüp bebek tedavisi hakkında daha detaylı bilgiyi Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç’ın  https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek-tedavisi/ sayfasında bulabilirsiniz.

Gebe Kalmada Yaş Faktörünün Etkisi

Birçok etken tüp bebek tedavisinde gebe kalma ihtimalini etkilemektedir. Şüphesiz bunlar arasında en çok önemli olanlardan biride yaştır. Yaş aralığı olarak 35-38 yaşlar gebelik için kabul edilebilir, 38-40 gebelik şansının azaldığı, 40-42 umut edilebilir olarak nitelendirilirken 42 yaş ve üstü gebe kalma şansının oldukça azaldığı yaşlardır. 

 

Kaç Defa Tüp Bebek Tedavisi Denenebilir?

Ankara tüp bebek tedavisinde deneme sayısı tamamen anne ve baba adayına bağlıdır. Burada bir üst sınır yoktur. Öyleki ilk denemede gebe kalabilen anne adayları görülürken bunu 8. ya da 10. denemede yakalayabilen adaylarda görülmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Düşük Riski Yüksek mi?

Tüp bebek tedavisine neden olan bazı faktörler anne den kaynaklı olabilir. Bu faktörler aynı şekilde anne gebe kaldığında düşükle sonuçlanmasına da neden olabilmektedir. Genel anlamda ankara tüp bebek tedavilerinde gebe kalma olasılığı normal gebeliklere göre biraz daha fazladır. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi ile oluşan gebelikler riskli gebelik takibi kapsamında riskli gebelikler uzmanları tarafından takip edilmeli.Riskli gebelik takibi için prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç’ın web sitesine bakınız: https://sevtaphamdemir.com . Ayrıca riskli gebelikler hakkındaki yazı : https://sevtaphamdemir.com/yuksek-riskli-gebelikler/

Tüp bebek tedavisi sonrası adet normalmidir?

Gebelik şekli nasıl olursa olsun gebelik esnasında adet görülmesi normal değildir ve acilen bir uzman hekimden destek alınmalıdır. 

Tüp bebek tedavisinde diyet uygulanmalı mı?

Tüp bebek tedavisi döneminde özel bir diyete gerek yok ancak bilimsel bir çalışma yapılmamış olsada Akdeniz tipi diyet uygulayan anne adaylarında tüp bebek tedavisi ile gebe kalma oranının daha fazla olduğu gözlenmiştir. 

 

Etiketler

Emirhan Cavak