Tırnakların Güzel Olması İçin Neler Yemeliyiz, Nasıl Beslenmeliyiz?

Tırnakların Güzel Olması İçin Neler Yemeliyiz, Nasıl Beslenmeliyiz?

Güzel ve sağlıklı tırnaklar için sağlıklı beslenmemiz gerekir. Evet beslenme gerçekten saç güzelliği, cilt güzelliği ve tırnak güzelliğini daha doğrusu sağlığını etkilemekte.

Sağlıklı kırılmayan soyulmayan tırnaklar için özellikle beslenmemizde Beta karoten, A vitamini gerçekten çok önemli. Turuncu renkli besinlerde A vitamini çok yüksek miktarda bulunmakta karaciğerde bulunmakta, yumurtanın sarısında bulunmakta bu besinleri tükettiğimizde zaten biz günlük A vitamini ihtiyacımızı karşılamış olmaktayız.

Güzel ve sağlıklı tırnaklar

Dengeli beslenme içerisinde zaten A vitamininin yeterli miktarda almış oluyoruz. Omega 3 yağ asitleri tırnak sağlığını direkt etkileyen bir besin öğesidir ve Omega 3 en çok somon balığı olmak üzere bütün balıklarda yüksek miktarda bulunur.

Haftanın 2 hatta mevsiminde ise eğerr 3 günü balık tüketimi tırnak sağlığımızı olumlu yönde etkileyecektir. Yine Omega 3 miktarı çok yüksek olan ceviz mutlaka tüketmemiz gereken bir besin her gün ortalama 2 tane tam ceviz tüketmiş olmak bizim omega-3 almamızı çok güzel bir şekilde karşılayacaktır.

Bunun dışında yeşil yapraklı sebzeler özellikle koyu olanlar roka, tere dereotu, maydanoz gibi sebzeler antioksidan miktarı çok fazla olduğu için hem de bitkisel Omega 3 kaynağı olduğu için mutlaka menülerimiz de yerini almalı sağlıklı tırnaklar için özellikle kalsiyum alımı da çok önemli. Gün içerisinde 3 veya 4 porsiyon süt, yoğurt, ve cacık tüketimiş olmak yani Süt Kurumu besinleri tüketmiş olmakta bizim yeterli miktarda kalsiyum almamızı sağlar.

Hipokalsemide yani kalsiyum eksikliğinde özellikle tırnak soyulmaları meydana gelmektedir. Lütfen bu yüzden kalsiyumu yeterli miktarda alıp almadığımızdan emin olun ve kontrol edin.

Sağlıklı tırnaklar için bir diğer besin öğesi biyotindir. Biyotin karaciğerde, pirinçte, soya filizin de ve ceviz de bulunmakta. Örneğin gün içerisinde biz iki tane tam ceviz, Bir porsiyon pirinç pilavı tükettiğimizde yeterli miktarda biyotin almış olmaktayız. Özellikle biyotin eksikliği gebelerde veya antibiyotik kullanan kişilerde olabiliyor ya da bazı özel ilaçları kullanan kişilerde yine Biotin eksikliği olabiliyor ama çok yaygın bir eksiklik değildir yani çok fazla kişi de biyotin eksikliğine rastlanmaz. Bu yüzden özel durumlarda daha fazla olduğu için bu durumlarda dikkat edip yeterli miktarda biyotin alıyor muyuz almıyor muyuz hangi besini tüketiyoruz gibi kontrol etmekte fayda var.

Tırnak sağlığı için yine protein alımı çok önemli, çünkü biliyorsunuz ki hücrelerimizin yapıtaşları proteinlerdir. Proteinlerin tırnaklarımız da saçlarımızda derimizde çok büyük bir rolü vardır.

  • Et
  • tavuk
  • balık
  • yumurta

bunları yeterli miktarda tüketiyor muyuz?

Yine peynir, süt, yoğurt gibi protein kaynaklı besinler de bizim ihtiyacımızı karşılayacak miktarda mutlaka günlük beslenmemizde yerini almalı işte tüm bunlara dikkat ettiğimizde sağlıklı cilt sağlıklı saç ve sağlıklı tırnaklara sahip olmuş oluruz.