Şok Diyet Zararlı mı, Zararları

Şok Diyet Zararlı mı, Zararları

Şok Diyet Zararlı mı ?

Kısa sürede “ani” kilo vermek isteyenlerin merak ettikleri konuların başında şok diyet zararlı mıdır sorusu gelir. Şok diyetler genelde kalori kısıtlamasının aşırı düzeyde olduğu diyetlerdir. Ticari kaygılarla oluşturulduğu daha başta belli olan bir konsept olarak belirmişlerdir. Çarpıcı isimleri ve vaatleri vardır. İsveç diyeti, hostes diyeti, 3 günde 5 kilo bunlardan bazılarıdır. Yaşam tarzı oluşturmaktan ziyade kısa sürelidir. 600 ile 800 arası düşük kalorili yiyecekler kullanılır. Bunun dışında pek bir şey yemeye müsaade etmezler. Sıvı atımı ve hızlı kilo kaybetmiş gibi göstermek amacıyla tuz kısıtlaması zirve noktadadır. Bununla birlikte “diüretik” adı verilen sıvı atıcı besinlere yer verirler.


Şok Diyet ile Zayıflama


Şok Diyet Zararları

Şok diyetler “malnutrition” yani yanlış beslenmeye bağlı “beslenme bozukluğu” yapar. Sağlıklı bir yaşam için gerekli kalori miktarı alınamaz. Bu diyeti uygulayanlarda B12 vitamini zayıflığı yaşanır. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatması şok diyet zararları arasındadır. Yetersiz beslenme sonucu kortizol hormonu salgılanması bağışıklık sistemini baskılar. İnatçı enfeksiyon doğurabilir. Kemik yoğunluğunu da azaltan şok diyetler kalsiyum ve fosfor dengesini de bozar.

Gençlik ve orta yaş döneminde pek etkisi gözlemlenmese de yaşlılıkta ani kemik kırılmalarına, kamburluğa yol açar. Bununla birlikte yoğun enerjiye ihtiyaç duyan beyin, karaciğer, böbrek vb. hayati organların karbonhidrat alımı da durur. Safra taşı problemi, metabolizma yavaşlaması, duygu durumu bozukluğu yaşatabilir.

Şok Diyet Zararlı Mı

Şok Diyet Yerine Ne yapmalı ?

Bazı fiziksel-ruhsal takviyelerle şok diyet uygulamasının tersine bir yaşam tarzı belirlenmelidir. Örneğin ulaşılmak istenilen kilonun belirlenmesi, uzman yardımıyla bilinçli beslenilmesi, bol sıvı tüketilmesi, ödüllendirme yoluna gidilmesi, her gün tartılmamak, öğünlerde yenilenlerin bir yere not edilmesi, abur-cubur atıştırmalıklardan ziyade kuru meyve tüketilmesi, pozitif düşünce, duygu-yoğun zamanlarda aç olup olmadığının sorgulanması, doğru fiziksel egzersizler yapılması ve terlenmesi, toplu yemeklerde stratejik yerde oturulması, sağlıklı yaşam internet sitelerine üye olunması, ışıklı bir ortamdansa karanlıkta ve soğuk bir odada uyunması, suçluluk duygusundan vazgeçilmesi, daha az televizyon izlenmesi, tabakların boyutunun küçültülmesi, yemeklerde baharat kullanarak kalori yakılmasına yardımcı olunması, ekmeğin kısıtlanması gibi öneriler dikkate alınmalıdır.


Kenan Doğulu’nun şok diyeti


Işın Karaca Şok Diyet Listesi