Sınav Günü Nasıl Beslenmeli, Neler Yenilmeli

Sınav Günü Nasıl Beslenmeli, Neler Yenilmeli

Hayatımızda birçok sınav var artık, gerek lise için gerek üniversite için gerekse de işe girebilme adına kpss vb.. Bu Sınavlara soru çözerek hazırlanmak kadar beslenmeye dikkat ederek de hazırlanmak oldukça önemli.

Gençlerimizin kaderlerini çizecek ileri en önemli adımlardan biri olan sınavlara günler kala öğrenciler bütün yıl süren çalışmalarının meyvesini birkaç saat içinde alabilmek için yarışacak. İşte bu noktada en önemli sorulardan biri fiziki ve zihinsel açılardan sınav sırasında problem yaşanmaması için nasıl beslenilmeli?

Sınav Günü Nasıl Beslenmeli

Sınava sayılı günler kala adaylar özellikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmemeleri gerekir. Sınav zamanı genelde çikolata, şekerli besinler önerilir. Fakat bu kesinlikle yanlıştır, çok farklı besinler tüketmek normalde tüketilen besinlerin çok da dışına çıkmak farklı bir beslenme sistemi oluşturmak çok da doğru değil.

Sindirim sistemini bozmayacak şekilde özellikle yaz aylarında besin zehirlenmeleri çok sık görülmekte besin zehirlenmelerine neden olabilecek herhangi bir besin tüketmemek gerekir. Dışarıda tüketilen besinleri özellikle tüketmemek gerekiyor. Çünkü besin zehirlenmesi ile birlikte halsizlik yorgunluk sınav öncesindeki sağlık sorunları sınavdaki başarımızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Sınav Günü Nasıl Beslenmeli

Özellikle sınavdan bir gün öncesinde de beslenmemize çok fazla dikkat etmemiz gerekir. Bu doğrultuda sınav öncesi

  • brokoli
  • karnıbahar
  • brüksel lahanası
  • kuru fasulye
  • nohut
  • mercimek
  • barbunya
  • süt

bu besinler gaz yaptığı için tüketmemek lazım sınavdan bir gün önce.

Sınav Günü Nasıl Beslenmeli

Peki ya sınav günü ne yapmamız gerekiyor adayların adeta hayatlarına yön verecek o sınavların öncesinde yapılacak kahvaltının nasıl olması gerektiği de bir hayli önemli.

Özellikle de o kahvaltıdaki yumurta….

Sınav günü ise adayların adeta hayatlarına yön verecek o sınavların öncesinde yapılacak kahvaltının nasıl olması gerektiği de bir hayli önemli özellikle de o kahvaltıdaki yumurta mutlaka sınav günü kahvaltıda bir tane yumurta tüketmeliyiz.

Sınav Günü Nasıl Beslenmeli

sinav-gunu-nelere-dikkat-etmeli

Yapılan çalışmalarda yumurta hem tok tutar hem kan şekerini dengeler hem de konsantrasyon durumunu stabil tutmaktadır. Örneğin şekerli besinler fazla miktarda pekmez, bal, reçel de yemek çok yanlış olabilir. Veya yine aynı şekilde çikolata tarzı şeyler sürülebilir çikolatalar kahvaltıda tüketmek çok yanlış olur.

Bir diğer ya dikkat edilmesi gereken nokta ise sınavda tuvalet problemi yaşanmaması için yapılması gerekenlerdir. Bu doğrultuda çay, kahve tüketimi çok doğru olmayabilir etken maddelerinden dolayı vücuttan çok miktarda su atımı olur bu yüzden fazla miktarda çay kahve tüketimi çok da doğru olmaz.

Sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyoruz.