Sigarayı Bıraktık Sonra Kilo Alırmıyım, Almak İstemiyorum

Sigarayı Bıraktık Sonra Kilo Alırmıyım, Almak İstemiyorum

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alır mıyım

Sigara hem sağlığımıza hemde bütçemize zarar vermektedir. Bu zarardan kutulanlardan biride sizseniz, bıraktıktan sonraki beslenmeniz ile iligli sizlere önerilerimizden bahsedecez. Yapılan araştırmalarda ortalama insanların Sigarayı bıraktıktan sonra 4.9 kilo aldıkları saptanmıştır.

Sigarayı bıraktıktan sonra her sigarayı bırakan kilo almaz fakat metabolizması yavaşlar. Ortalama olarak kendine dikkat eden bir insan çok fazla kilo almaz ama kendimize dikkat etmezsek hakikaten sigarayı bıraktıktan sonra 10 kilo ve üzerinde kilo almamız mümkündür.

sigarayi-biraktiktan-sonra-kilo

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alır mıyım, Sigarayı bıraktığımız İlk haftalarda yaklaşık ilk iki hafta içerisinde vücut nikotinden uzaklaştığı için 1 ila 3 kilo arasında bir kilo artışı olur ama bu daha çok su artışıdır.

Bu konuda çok fazla endişelenmemek gerekir daha sonra zamanla mesela yaklaşık iki üç ay içerisinde kilo artışı belli konuma gelir yani bu 4 mü 5 kilo mu alacaksak. O zaman belli olur ilk başta aldığımız 2-3 kilo çok önemli değildir. Sigarayı bıraktıktan sonra 3-4 ay kadar insanın kendisini bir dinlenme süreci vermesi gerekir. Ondan sonra çok fazla beklemeden kilo vermeye çalışması daha doğru olur.

Sigarayı bırakırken nasıl beslenmeliyiz

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alır mıyım sorusuna cevap verdikten sonra şimdi nasıl besleneceğimizi açıklayacağız.

Sigara isteğini artıran yiyecekler genelde yağlı yiyeceklerdir. Güzel bir yemeğin üzerine genelde bir çay ya da kahve ile Sigara içer sigara tiryakileri bu yüzden çok yağlı ya da ağır yemekleri özellikle akşamları biraz daha azaltabiliriz ya da o tarz yemekleri genel olarak azaltabiliriz.

Çay ve kahveyi azaltmak çok ve çok önem taşıyor çünkü genellikle çay ve kahve sigara isteğini arttırmaktadır. Ya da yanında mesela sigarayla birlikte alkol alıyorsak alkolü de belli bir oranda belli bir süre hayatımızdan çıkarmamız bize çok yardımcı olacaktır.

Bununla beraber dediğimiz gibi Alkollü ya da sosyal toplantılarda kendimizi olabildiğince kontrol altında tutmamız çok fazla yemememiz çok fazla içmememiz gerekir. Çünkü sigara çoğu zaman içki ile birlikte alındığı için içkinin azaltılması sigaranın da azaltılması demektir.

Sigarayı bıraktıktan sonra ne yapmalıyız

Bütün bunların yanında öncelikle bol oksijen almamız ve vücudumuzu temizleme sürecinde yardımcı olacak yiyecekleri tercih etmemiz gerekir. Sigarayı bırakırken düzenli beslenmeye çok önem vermemiz gerekir.

Böylelikle yanlış atıştırmaları önleriz ve kilo almamızı minimuma indiririz. En az 3 Ana 3 Ara öğün şeklinde beslenmek hem metabolizmamızın çalışmasını hızlandırır hem kilo vermemizi sağlar hem de sigarayı bırakırken yaşadığımız atıştırma hissini biraz da bu yolla tatmin edebiliriz.

Sigarasız huzurlu, mutlu bir hayat dileriz 🙂