Şeker Hastalığı Nedir, İyi Gelen Besinler

Şeker Hastalığı Nedir, İyi Gelen Besinler

Şeker Hastalığı Nedir, Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Şeker hastalığı, kandaki şeker seviyesinin yüksek olmasıyla birlikte ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorun şeker hastalığına iyi gelen besinler ile kontrol altına alınabilmektedir. Peki şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Şeker hastalığını kontrol altına almak öncelikle düzenli ve iyi bir şekilde beslenmekten geçer. İyi beslenmek hem şekeri hafifletir hem de belirtileri ile beraber oluşabilecek ciddi sorunları geçirir. Bu nedenle şeker hastalığı için tedavi yöntemleri olan yiyecekleri tüketmelisiniz. Peki onlar hangileri? Şeker hastalığına ne iyi gelir?

şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler

Şeker Hastalığı

Yukarıda da söylediğimiz gibi şeker hastalığı düzenli beslenme programları ile kontrol altına alınabilir. Bunun için sizlere önerimiz olan besinleri tüketmelisiniz. Dilerseniz şeker hastalığına iyi gelen besinler ile listemizi vermeye başlayalım.

 • BAKLİYAT TÜKETMEK ŞEKERİ KONTROL ALTINDA TUTMANIZA ÇARE OLABİLİR

Baklagillerden olan fasulye, mercimek, bezelye vb. besinleri tüketmek kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bu yiyecekler suda çözünebilen besin lifi içermektedirler ve glisemik indeksleri böylece düşürürler. Besin lifi bakımından yüksek olan yiyecekler kana karışan şekerin hızını düşürerek kan şekerini kontrol altına alır.

Besin lifi ile ilgili bilgi vermişken kolesterole iyi geldiklerini de söylemek gerekir. Eğer kolesterole iyi gelen yiyecekler hakkında bilginiz yoksa sayfamız üzerinden rahatlıkla bu yiyeceklere erişim sağlayabilirsiniz.

 • BAZI TAHILLAR KAN ŞEKERİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTAR

Tahıl gruplarından olan bazı işlenmemiş tahıllar aynı bakliyatlar gibi glisemik endeksi düşürürek kana karışan şekeri enerjiye dönüştürür. Bu sayede kan şekerinizin yükselme ihtimali ortadan kaldırılmış olur. Eğer kan şekerini dengede tutacak işlenmemiş tahılları merak ediyorsanız şöyle sıralayabiliriz:

 • Tam tahıllı çavdar ekmeği,
 • Kepekli makarna,
 • Kepek içeren tahıllar.

İşlenmemiş bu tahıl gıdaları kan şekerinizi enerjiye dönüştürür. Bu sayede şeker seviyeniz dengeli kalmış olur. Rafine edilmiş tahıllar ise kan şekerini ani bir hızda yükseltebilir ve ciddi risk içeren durumlara neden olabilir. Bu nedenle tüketirken kesinlikle işlenmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİ ŞEKERİNİZİ DENGEDE TUTAR

Şeker hastalığına çare olarak Omega 3 yağ asitlerini tüketebilirsiniz. Aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri şeker hastalığının neden olacağı bazı kalp ve damar sorunlarının önüne geçmede oldukça etkilidir. Bu nedenle kesinlikle Omega 3 yağ asidi tüketmelisiniz.

Omega 3 yağ asidi içeren ve tüketebileceğiniz gıdaları merak ediyorsanız şöyle sıralayabiliriz:

 • Keten tohumu,
 • Ceviz,
 • Tuzlu sularda yaşayan balıklar (sardalya, somon…)

Omega 3 içeren ve şeker hastalarının tüketebilecekleri yiyecekler bu şekildedir.

 • TARÇIN ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELEN ŞEYLER ARASINDA BULUNMAKTADIR

Hepinizin bildiği gibi şeker hastalarına özellikle tarçın önerilmektedir. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu 3-5 gram tarçın tüketmek kan şekerini düşürdüğü gibi kolesterole de iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Tarçın tüketmek aynı zamanda şekerin neden olabileceği kalp krizi riskini çok yüksek oranda azaltmaktadır. Bu nedenle tarçını tüketebileceğiniz besinler arasına almanız gerekmektedir.

 • ŞEKERE İYİ GELEN MEYVE

Özellikle mineral bakımından yüksek orana sahip olan meyveler şekerin seviyeli bir şekilde kalmasına yardımcı olmaktadır. Şeker hastalığına iyi gelen meyve listesi ise şu şekildedir: Greyfurt, çilek, portakal ve böğürtlen. Günlük olarak bu meyvelerden birini tüketmek kan şekeri seviyenizi dengede tutacaktır.

 • ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELEN OT

Şeker hastalığına iyi gelen ot hangileridir sorusu son zamanların en mizahi ve en popüler sorularından biridir. Burada ot olarak bahsedilen kısım aslında sebzeleri işaret etmektedir. Şeker hastalarının sürekli olarak sebze tüketmek istememeleri bu mizaha yol açmıştır. Ancak biz aynı şekilde cevap verelim. Şeker hastalığına iyi gelen ot listesi şu şekildedir: Ispanak, lahana, ıhlamur, şalgam, limon, brokoli, ıspanak ve turptur. Bu sebzeler içerdikleri yüksek oranda antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu nedenle şeker hastalarının tüketmesi gereken yiyecekler kesinlikle bunlardır.

 • YAĞSIZ ET YEMEK ŞEKERİ DENGEDE TUTAR

Kolesterol seviyesini dengede tutabilmek için kesinlikle daha az miktarda doymuş yağa sahip olan et tüketmek gerekir. Bu listeye göz atmak isterseniz şu şekildedir: Derisiz tavuk, hindi, ton balığı, sardalya, ringa balığı, somon, karides ve alabalıktır.

 • ZEYTİNYAĞI TÜKETİN ŞEKERİ DENGEDE TUTUN

Zeytinyağı birçok derde deva olduğu gibi şeker hastalığına da çaredir. Zeytinyağı kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığı riskini ortadan kaldırır. Aynı zamanda insülin direncini azaltıp kan şekerini daha dengeli bir seviyede tutar. Bu nedenle yemeklerinizde zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Felç Neden Olur ve Felç Nedir Hangi Durumlarda Gelişir →