Sağlıklı Beslenme Takıntısı Ortoreksiya

Sağlıklı Beslenme Takıntısı Ortoreksiya

Sağlıklı beslenme takıntısı

Sizlere bugün günümüzün hastalığı olan sağlıklı beslenme takıntısı yani Ortoreksiya’dan bahsetmek istiyoruz.

Ortoreksiya” Sağlıklı beslenme anlamına geliyor. Bu bir Yunan kelimesidir. Nervosa takıntı anlamına gelmektedir. Bu bir beslenme davranış bozukluğudur. Ortoreksiya nervoza özellikle kişinin sağlıklı düşündükleri besinleri aşırı takıntı halinde tüketime istekleri ve bazı besinleri de gerçekten bu çok sağlıksız diyerek aşırı bir korku yaşayarak çok takıntı haline getirerek asla tüketmek istememeleri gibi takıntı haline getirdikleri bir hastalık halidir.

Bir kişinin bu besin hakkında Sağlıklı olduğu veya sağlıksız olduğu düşüncesi aslında o kişinin inanışına bağlı gerçekten çok sağlıklı bir besine; Örneğin cevizi ya da sütü o kişi çok sağlıksız olarak düşünebilir ve sağlıksız olduğuna inandığı için asla tüketmek istemez ve hayatında yer vermek istemez ve kişiye asla siz onun sağlıklı olduğuna inandıramazsınız.

Bu kişinin o besin hakkındaki fikrin değiştirmeniz gerçekten çok zordur. Çünkü bu bir psikolojik bir hastalık olan beslenme davranış bozukluğudur. Bunun tedavisinde diyetisyen, psikiyatrist, psikolog ile beraber çalışılmalı bir ekip çalışması çok çok önemli.

Kişinin kilosu çok fazla olabilir az olabilir ortoreksiya nevrozalı kişiler aslında çok fazla kiloları ile ilgilenmiyorlar daha çok o besinin niteliği hakkında çok daha fazla kafa yoruyorlar ve bir besine gereğinden fazla kafa yorarak gereğinden fazla zaman ayırıyorlar.

Örneğin sabah kahvaltılarında tüketmeleri gereken besini düşünüyorlar kendileri hazırlıyorlar başkasının hazırladığı yemeği güvenemiyorlar. O yüzden her şeylerinin kendileri hazırlarlar ve hemen kahvaltının bitiminde öğle yemeği hazırlıklarına başlarlar. Çünkü çok sağlıklı bir öğün olarak düşündükleri için her şey olması gereken bir şekilde olmalı o besinler uygun yerlerden alınıp uygun şekilde pişirilmeli gibi yine ara yönler akşam yemekleri yani günün neredeyse büyük çoğunluğunu beslenmesine ve yemesini düşünmek üzerine geçiren kişilerde oluşmaktadır.

Her zaman söylediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar. Gerçekten kararında olduğunda her şey yolunda gidecektir yine bu daha sağlıklı beslenmek için de geçerli.

Evet sağlıklı beslenmek gerçekten çok çok önemli bizim Sağlıklı mutlu huzurlu bir şekilde yaşantıya sahip olmamız için beslenmemizin iyi olması ve dengeli beslenmeniz gerekiyor fakat takıntı haline getirmeden yani çok ileri boyutta olmamalı.

ZAYIFLAMA.NET sağlıklı günler diler..

Etiketler