Ramazan Ayına Özel Beslenme Önerileri

Ramazan Ayına Özel Beslenme Önerileri

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz oruç tutanlar için beslenme önerileri

Oruç tutarken de sağlığınızı ve formunuzu korumamız aslında mümkün. Yani oruç tutarken pek çok kişi fazla miktarda besin tüketebilir ve ramazan bitiminden sonra kilo alımları meydana gelebiliyor. Fakat halbuki siz miktarları ve tükettiğimiz besinlerin guruplarına dikkat ederseniz kilo almadan da Ramazan ayını geçirmeniz mümkündür.

Ramazan Ayında nelere Dikkat Etmeliyiz

Peki neye dikkat etmemiz gerekir? Özellikle şunu hatırlatmak gerekir ki Ramazan ayında sizin almanız gereken karbonhidrat protein ve yağ miktarı aynıdır. Dolayısıyla da çok da fazla besin tüketim zaten uzun süre aç kalacağım çok çok yemeliyim gibi bir düşünce çok da doğru olmayacaktır. Bu yüzden öğünlerde tükettiğiniz miktarlarda dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sahurda güzel bir kahvaltı öğünü tercih ediyoruz ki hem kahvaltı öğünü daha çok tutma da bize yardımcı bir öğün olacaktır. Hem de çok böyle ağır kalorili yağ miktarı yüksek olmayan bir ögün olduğu için de bizim kendimizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Sahurda kahvaltı menüsünde öncelikle tok tutan bir ekmeği ihtiyacımız var.

Ramazan pidesi yerine

 • Koyu renkli bir ekmek
 • Tahıllı ekmek
 • Çavdarlı ekmek
 • Tam buğdaylı ekmek

tüketmek tok tutma özelliği olduğundan dolayı bize daha fazla yardımcı olacaktır.

Ramazanda Sahur Menüsü

Bu yüzden Ramazan pidesi ni iftara bırakın lütfen ve sahurda koyu renkli ekmek tüketmeye çalışın yine sahurda bol miktarda sebze tüketmemiz gerekir ki bizim kan şekerimizi dengelesin ve gün içerisinde gerçekten uzun bir açlık yaşayacağız. İşte bu açlıkta bizim kan şekerini dengelemeye bizden dolayı da çok açlık hissi etmeyelim ve tok kalmanıza yardımcı olsun bu yüzden

 • domates
 • salatalık
 • yeşillikler
 • çeşitli biberler olabilir
 • rengarenk güzel sebzeleri

de sahur menünüz de mutlaka bulundurun ki daha fazla lif ve posa almış olur.

Ramazanda Kabızlık

Unutmadan Ramazan’da gerçekten kabızlık çok fazla yaygınlaşır. Bu yüzden sahurda tükettiğimiz bol miktarda sebze yine ara öğünlerde tükettiğimiz meyveler  sahurda tüketirsek bize bu konularda yardımcı olacaktır. Sahurda ekmek ve sebzeden bahsettikten sonra yumurtadan da bahsetmek istiyorum.

Yumurtayı yağsız tüketmenizi daha çok tavsiye ediyoruz bu

 • menemen
 • omlet
 • haşlanmış

olabilir. Hiç fark etmez yumurta gerçekten bizim çok fazla tok kalmanıza yardımcı olduğu için sahurda olmazsa olmazımız olmalı. Yanında mutlaka az yağlı çok tuzlu olmayan bir peynir olsun. Tuz miktarı tabii ki Ramazan’da daha da dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü gün içerisinde neredeyse 16 saatlik bir açlık söz konusu ve fazla tuzlu tükettiğimizde besinleri bizim susamamıza da sebep olacaktır. Bu yüzden susama hissimiz çok fazla olmaması için tuzsuz besinleri tercih etmek bizim çok daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bunların dışında mutlaka bir yağ grubu besin tercih etmeliyiz. Bu bir zeytinyağı zeytin ya da ceviz olabilir. Ceviz özellikle çok fazla tok tutma özelliği olan bir besin olduğu için sahurda daha çok tavsiye edilmektedir. Zeytinde tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz bu şekilde güzel bir menü oluşturmuş olduk ve bu sahur menüsü bizim tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Ve de unutmadan çok önemli bir nokta su tüketimi sadece bir bardak su içip yatmak çok da doğru olmayacaktır sahurda 1 litre Yani 5 bardak kadar su içmeyi unutmayın arkasından iftar menüsünden bahsedebiliriz.

ramazan-ayinda-beslenme

Orucunuzu belki bir hurma ile açabilirsiniz bu birkaç hurma olmamalı ki çok fazla kalori almayasınız. Sonrasında güzel bir salata ile devam etmek doğru olacaktır. Çünkü uzun bir açlık tam çıktınız ve bu yüzden çok fazla yeme hissi olmasın diye salata ile bunu baskın yapıp rahatlamamız söz konusu olabilir. Bu yüzden bir kase kadar salata ile devam edebilirsiniz bir kepçe kadar çorba olabilir. Çorba midemizi rahatlatır hem sıvı alımınızı çoğaltır ve tokluk hissi verir. Bu yüzden güzel bir başlangıç olacaktır.

Ama kocaman bir kase çorba şişkinlik yaratabilir ve fazla miktarda kalori alımına sebep olabilir o yüzden miktarı dikkat etmekte fayda var. Çorbamız dan sonra küçük bir mola vermek iyi olacaktır. Mutfağa gidip yemeklerinizi servis etmek için tabağınıza koyabilirsiniz bunun gibi küçük mutlaka bir hareket edip bir 10 dakika kadar mola vermek mide sağlığı için oldukça önemli.

Sonrasında da etli bir sebze yemeği olabilir, ızgara bir tavuk ve yanında zeytinyağlı olabilir. Et ve sebzenin bir arada olduğu bir ana yemek ve yanında mutlaka yoğurduğunuz salatanın ve yine bir avuç içi kadar bir ramazan pidesi tüketebilirsiniz. Formunuza dikkat etmek istiyorsanız ama tabii ki bu miktar kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde iki veya üç avuç içi kadar pide ye kadar bile yükselebilmektedir.

İftardan Sonra Tatlı Zamanı

Bu yüzden ortalama bir miktardan söz ediyoruz bu şekilde iftar menüsü yaptıktan sonra hemen tatlı ya geçmek doğru olmaz çünkü zaten yeterli miktarda enerji ve kalori aldınız kan şekeriniz bir miktar yükseldi bir de tatlı yiyerek kalori alımını çok fazla yükseltir ve vücudumuzu yorar. Bu yüzden iftardan bir veya bir buçuk saat sonra tatlı menüsü yapabiliriz.

Tatlı menüsünü de her gün yemek doğru olmaz haftada bir belki iki çok fazla ihtiyaç duyarsanız üç kez tüketebilirsiniz bu şekilde beslenmeniz Ramazan’da daha doğru olacaktır. Tatlı yerine meyve tercih edebilirsiniz. Çünkü gerçekten meyve, meyveler antioksidan ve vitamin deposu bu yüzden daha çok taze meyveler bizim tercihimiz olmalı. Ama gerçekten  tatlıyı çok seviyorsak ve tüketmeyi çok istiyorsak Ramazan’da çok küçük bir porsiyon olarak tüketebilirsiniz.

İftar Sonrasında da bir buçuk litre su tüketmek çok önemli bu şekilde toplamda iki buçuk litre su içmiş oluruz.

Bütün bunlara dikkat ederseniz eğer Ramazan’da oruç tutarken kilo almamak mümkün olabiliyor sağlığımızı korumak mümkün olabiliyor ve gerçekten hem kilo almadan hem de kilo vermeden kilonuzu koruyarak sağlıklı bir ramazan geçirmiş oluyorsunuz.

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme PDF

Etiketler