Organ Bağışının Önemi

Organ Bağışının Önemi

Organ bağışları günümüzde bir çok hastaya umut olup, bir çok hayatın kurtulmasına yardımcı olmuştur. Bağışlanan bir organ ile başka bir insana hayat vermek insanı bütün hayatı boyunca mutlu edecek bir durumdur. Vefat etmiş birinden organ bağışı ise karşılık beklemeden yapılabilecek en güzel iyiliklerdendir. Ülkemizde bağışlanan organlar arasında büyük bir öneme sahip bir organımızda böbreklerimizdir. Bu nedenle böbrek nakli ülkemizde son derece gelişmiş ve güvenle yapılabilir bir hale gelmiştir.

Günümüzde böbrek nakli dışında kalp, akciğerler, bağırsaklar, pankreas, böbrekler, karaciğer, gibi majör organ nakilleri de başarıyla yapılmaktadır. Börek nakli başta olmak üzere organ bağışında bugün dünyada iki tip transplantasyon biçimi vardır. Bunlar canlı vericili ve kadavra vericili transplantasyonlardır. Vericinin canlı olduğu böbrek nakillerinde ne önemli husus tamamen gönüllü bir şekilde böbreğini bağışlayan kişinin zarar görmemesidir. Bu sebeple böbrek nakli öncesi bir çok tetkik yapılması gerekmektedir. Bu tetkiklerde bir sağlık problemi saptanmadığı takdirde kişi canlı verici olarak organ nakline hazırdır. Örnek olarak; böbreklerinden birini bağışlamak isteyen bir kişi için öncelikle üç boyutlu karın bilgisayarlı tomografisi ile böbreklerin yapısı ve damarlanması detaylı olarak değerlendirilmeli ve vericinin herhangi bir sağlık problemi olmadığı kesinleştirilmelidir. Herhangi bir sorun bulunmadığı takdirde canlı vericiden böbrek nakli gerçekleştirilebilir.

Organ nakli her ne kadar güzel bir olay olsa da ne yazık ki ülkemizde ve dünyada pek yaygın değildir. Bu nedenle halkımız mutlaka bu konuda bilinçlendirilip eğitilmelidir. Ayrıca organ naklinin dini yönden de hiç bir sakıncası bulunmamaktadır. Bir yakınınıza organ bağışı yapmaya karar verdiğinizde bu kararın onlara yeniden yaşam ışığı vereceğini unutmayın. Organ bağışı hayat kurtarır sizde sevdiklerinize birer umut ışığı olun!

Etiketler