Obezite Tedavi Yöntemleri

Obezite Tedavi Yöntemleri

Diyet ve egzersizler uygulanmasına rağmen kendi çabalarıyla kilo vermeyi başaramayan obezite hastaları ciddi sağlık problemleriyle karşılaşırlar. Vücutlarındaki fazla yağ dokusu metabolizmalarının işlevinde aksaklıkların oluşmasına neden olup bu hastaların hayatlarını tehlikeye atmaya başlar. Obezite hastalarının midelerinin hacminin değiştirildiği, sindirim sistemine müdahale edildiği ya da her ikisinin birden gerçekleştirildiği cerrahi operasyonların tamamına obezite cerrahisi denir.

Obezite Tedavisi Kapsamında Hangi Cerrahi Yöntemleri Uygulanır?

Obezite tedavisi kapsamında gerçekleştirilen çeşitli operasyonlar bulunmaktadır;

  • Mide Balonu Yöntemi
  • Mide Kelepçesi Ameliyatı
  • Tüp Mide Ameliyatı
  • Gastrik Bypass
  • Duodenal Switch

Mide Balonu Yöntemi; Mide boşluğuna şişirilebilir silikondan bir balonun yerleştirilmesi sonucu mide hacminin azaltılıp besin alımının kısıtlanması amacıyla gerçekleştirilen prosedürdür. Obezite cerrahisi ameliyatları için sağlık durumu uygun olmayan hastalara gerçekleştirilir. Mideye yerleştirilen balonun kullanım ömrü altı aydır.

Mide Kelepçesi Ameliyatı; Yemek borusu ile mide arasına; midenin üst kısmında küçük bir cep oluşacak şekilde sıkılığı ayarlanabilen silikon bir bant takılması işlemidir. Mide kelepçesi ameliyatı sonrası midenin hacmi küçülür, kişi daha az yer, hemen doyar. Mide balonu yöntemi ile kıyaslandığında mide kelepçesi operasyonu daha fazla kilo verilmesini sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı; En etkili obezite cerrahisi operasyonları arasında gösterilen ve ameliyattan sonraki bir yıl içerisinde hastanın fazla kilolarının %70’ine yakınını vermesini mümkün hale getiren tüp mide ameliyatında; midenin hacmi kalıcı olarak küçültülür ve ince tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulur. Besin alımını kısıtlayan tüp mide ameliyatı uzun vadede en çok kilo verilmesini sağlayan operasyonlardan biridir.

Gastrik Bypass; Mide balonu yöntemi, mide kelepçesi ve tüp mide ameliyatından farklı olarak sadece besin alımını değil aynı zamanda besin emilimini de kısıtlayan bariatrik cerrahi operasyonudur. Gastrik bypass ameliyatı genellikle çok fazla yiyen ve aşırı karbonhidrat tüketen obezite hastalarında tercih edilmektedir.

Duodenal Switch; Gelişmiş cerrahi tekniklerinin kullanıldığı zayıflama ameliyatları arasında yer alan Duodenal Switch ameliyatı; tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarının birleşimi niteliğindedir. Diğer bir deyişle mide kalıcı olarak küçültülür aynı zamanda besin emiliminin kısıtlanması amacıyla ince bağırsağa bypass yapılır. Geri döndürülemeyen değişikliklerin yapıldığı Duodenal Switch ameliyatları sonrasında hasta hızla kilo verir ve sağlığı için tehdit oluşturan diğer hastalıklarında iyileşmeler görülür.

Kimler Obezite Cerrahisine Başvurabilir?

Obezite cerrahisi salt estetik kaygılarla gerçekleştirilen operasyonlar değildir. Öncelikli amacı hastaların fazla kilolarının verilmesini sağlayarak ciddi sağlık problemlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Fazla kilolu olan herkese bu operasyonlar yapılamaz. Hastanın yaşı, vermesi gereken kilo, genel sağlık durumu, beklentileri ve ameliyat sonrası sürece ne kadar hazırlıklı olduğu obezite cerrahisinin uygulanıp uygulanmayacağını ve hangi operasyon yönteminin tercih edileceğini belirler.

Obezite tedavisine uygun adayların özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Hormonal rahatsızlığı bulunmamasına rağmen diyet ve egzersiz yapıp kilo veremeyen,
  • Kilo vermeye ve ameliyat sonrası yeni yaşamına uyum sağlamaya fiziksel ve psikolojik olarak hazır olan, ailesinin ve çevresinin desteğini alan;
  • Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde ya da;
  • VKİ değerleri 30 ve üzerinde olup sağlığını tehdit eden hastalıkları bulunan kişiler obezite cerrahisi yöntemlerine başvurabilirler.

Obez olup olmadığınızı öğrenmek için Obezite Hesaplama adresini kullanabilirsiniz.

Hangi obezite cerrahi yöntemi uygulanırsa uygulansın operasyonların sonucunu belirleyecek olan hastaların tutumlarıdır. Kilo verme süreci ameliyatlar sayesinde çok hızlı ilerleyebilse dahi kişi beslenme programına uymazsa ya da doktorlar tarafından verilen egzersizleri yapmazsa obezite cerrahisi yöntemlerinin hiç biri amacına ulaşamaz. Uzun süreli kilo kontrolünün sağlanması için hastaların hayat tarzlarını tamamen değiştirmeleri ve yepyeni bir beslenme programına uymaları gerekir.

Kaynak: Safa Hastanesi – Obezite Nedir ve Nasıl Hesaplanır

Etiketler