Obezite Nedir, Çocuklarda Obezite

Obezite Nedir, Çocuklarda Obezite

Obezite nedir

İngilizce’de obez kelimesinden gelen obezite vücutta fazla yağ depolanması olarak adlandırılır. Obezitenin Dünya Sağlık Örgütü tarafından değerlendirilen bir ölçüm yöntemi vardır. Bunun adı beden kitle indeksi dir. Beden kitle indeksi kilomuzun boyumuzun karesine bölünmesiyle elde edilir ve dünya çapında bir sınıflandırmadır.

Bunun dışında deri kıvrım kalınlığı vücut yağ oranının hesaplanması gibi yöntemler de mevcuttur ama en basiti yine ben beden kitle indeksidir. Aşırı kilolu olup olmadığımızı ya da obez olup olmadığımızı beden kitle indeksine bakarak öğrenebiliriz.

Kilomuzun Boyumuzun karesine Bölünerek elde edildiği değerleri sınıflandırır Sak Eğer 18,5’in altında ise zayıflatır 18,5 ile 24.9 arasında ise sağlıklı kiloya sahibiz 25 ile 29.9 arasında ise kilolu yüz demektir 30 ile 39.9 arasında ise obez 40 ve üzerinde ise aşırı yani sağlık riski oluşturacak derecede obez olarak sınıflandırılır.

İdeal Kilo ve Boy Endeksi Hesaplamak için Tıklayın.

Çocuklar hangi kilonun üzerindeyse şişman denilebilir

Çocukların vücut yapısı çok önemlidir. Uzun boylu bir çocuğun olması gereken kilo veya kısa boylu bir çocuğun olması gereken kilo farklı olabilir bu yüzden perstentiv dediğimiz değerler vardır. Bunlar büyüme ve gelişme grafikleri olarak adlandırılır.

obez cocuklar

Beden kitle indeksi persistentillere göre yapılır. Yani bunlar hem yaşa göre hem cinsiyete göre ayrılır ve eğer bir çocuk gelişmesi % 85’inin üzerinde ise kilolu 90’ın üzerinde ise aşırı kilolu olarak sınıflandırılır. Çocuklarda genel geçer bir yöntem olarak Beden kitle indeksi belirleyicidir.

Beden kitle indeksi Eğer çocuğun % 25’in üzerinde ise kilolu olarak kabul edebiliriz. Ortalama bir yöntem olarak veya bunun dışında çocuğa baktığımızda kilolu olduğunu görüyorsak zaten yine kilolu olduğunu kabul edebiliriz Eğer çocuğunuzun kilosunu boyunun karesine böldüğümüzde ortaya çıkan değer 30’un üzerinde ise çocuğumuz obez olarak sınıflandırılabilir bu konuda mutlaka bir desteğe ihtiyacı olabilir.

aileler çocuklarını şişmanlıktan korumak için neler yapmalı

Belli bir yaştan sonra özellikle üç yaşından sonra okul çağı döneminde artık beslenme alışkanlığı kazanıldığı için Aileler bu yaşta çocuklarına çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Peki neler yapmalılar, öncelikle belli saatlerde çocuğu düzenli olarak sofraya oturmasını sağlamaları gerekiyor. Beraberce yemek yemeleri 3 Ana 3 Ara öğün şeklinde beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri, çocuklara ara öğünlerde sağlıklı yiyecekler vermeleri gerekmektedir. Bu süt, yoğurt, meyve gibidir.

Düzenli beslenme alışkanlığı ile beraber bol su içmelerini sağlamaları ilerisi açısından sağlıklı beslenme alışkanlıklarını oluşturmaları için oldukça yararlı olacaktır. Düzenli beslenen bir çocuk 3 Ana – 3 Ara öğün şeklinde beslenen bir çocuğun kan şekeri seviyesi belli bir seviyede olacaktır.

Dolayısıyla tatlı veya abur cubura karşı ihtiyacı minimum düzeyde olacaktır. Eğer bu tarz ihtiyaçları olursa da sağlıklı sütlü tatlıları meyve tatlıları gibi tatlılara yönlendirerek tatlı ihtiyacı ve abur cubur ihtiyacı bu şekilde bastırılabilir.

Yağlı kızartmalı yiyecekleri de haftada birden fazla vermemek ya da bu yemeğin ödül gibi çocuğa sulamak gerekir. Olabildiğince çocuklara bu yaşlarda sağlıklı beslenmenin önemini besinlerin vücuda hangi yararlar sağladığını öğretmeye çalışmak çocukların da bu yaşlarda ona ilgi duymasını sağlamak ilerisi açısından da faydalı olacaktır.