Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

Muzun Faydaları Nelerdir

Muz günümüzde özellikle de çocukların çok sevdiği meyveler arasında bulunmaktadır. Özellikle de tadının tatlıya kaçması nedeni ile tüketirken bir zorluk çekmeyiz. Muz özellikle de kalp ve damar sağlığı, sindirim, göz sağlığı, kemik sağlığı ve mide ülserine çok faydalı bir meyvedir. Kan basıncının korunabilmesi açısıyla son derece önem arz eden potasyum minerali yüksek tansiyonu düşürmek, damar tıkanıklıklarını önlemek, kalbin normal bir şekilde çalışabilmesini sağlamak açısından çok faydalıdır. Muz özellikle de enerji vermesi sebebi ile şeker hastası tarafından tercih edilmemektedir. Çünkü içerisinde yüksek şeker içeriği beraberinde 1 adet muz içerisinde 110 kalori gibi oldukça yüksek bir enerji oranı bulunmaktadır.

1 Adet Muz 540 Mg Potasyum İçerir

1 adet muz yaklaşık olarak 540 mg potasyum barındırmaktadır ve potasyum da özellikle damar ve kalp sağlığını korumaya almak açısından ve tansiyonu dengelemek açısından önemli mineraller arasında bulunmaktadır. Muz potasyum açısından zengin gıdalar arasında yer aldığı için tansiyon için faydaları inanılmaz düzeydedir ki bu faydaları da çeşitli bilimsel araştırmalar beraberinde kanıtlanmıştır.

Mide Asidi Üretimini Dengeler

Muz aşırı yüksek oranlarda mide asidi üretimini dengeler ve mide ülseri oluşmasını da son derece etkili bir biçimde dengeler. Mevcut olan ülserin tahrişl olmasına da kesinlikle engel olmaktadır. Mide zarında olan çeşitli hücrelerin üretilmelerini destekleyerek zar üstünde olan mukus kısmını kalınlaştırmaktadır ve mide asidine karşı oldukça güçlü bir kalkan oluşturmaktadır. Yine mide ülserine sebebiyet veren bazı bakterileri de ortadan kaldırarak bu bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır.

İshal sebeb ile yaşanmakta olan su kaybı vücudumuzda son derece önemli görevleri olan elektrolitlerin tamamen azalmasına sebebiyet vermektedir. BU bileşenler açısından oldukça zengin olan bu meyve ishalin sebeb olduğu halsizlik için de kesinlikle tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Muz bu fonksiyonu sayesinde efor gerektiren ve terlemeyi sağlayan egzersizler sırasında da tüketilmesi önem arz eden meyveler arasnda bulunmaktadır.

Muzun Faydaları
Muzun Faydaları

Ayrıca muzun faydaları meyvesinin göz sağlığına da çok etkili olduğu bilinmektedir. Kemik sağlığı açısından da sindirim esnasında bağırsaklarda üretilmekte olan önemli bakteriler vücudumuzun tüketilmekte olan besinlerde olan mineral ve vitaminleri emme gücünü yükseltmektedir. Sindirime de son derece yardımcı olan bakterilerin rakamlarını yükseltmekte olan muz bu nedenle sindirime en çok yardımcı olan besinler arasında bulunmaktadır.

Ayrıca muzun depresyona son derece faydalı olduğu, vücuda enerji verdiği, krampları iyileştirdiği bilinenler arasındadır. Muz oldukça doğal aninosait olan ve vücut tarafınca depresyon tedavisinde çok önemli bir rolü olan serotinnine dönüşen trypophan içermektedir. Yine adet öncesinde de muzu tüketirseniz adet sendromunda kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar.