Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide ağrısı belkide en sık karşılaşılan, bazı problemlerin işaretçisi konumunda olan ve bizleri uyaran sinyaller olabilir. Vücudumuzun herhangi bir bölgesinin düzgün çalışmaması, gerekli işlevini bir problemden dolayı yerine getirememesi mide ağrısına sebebiyet verebilir. Mide ağrısı aynı zamanda yediğimiz bir yiyecekten, içtiğimiz herhangi bir sıvıdan veya yenilen, içilen besinler ile vücuda alınan havadan oluşan gazdan dolayı olabilir. Karın bölgesinde bulunan birçok organ vardır ve her karın ağrısı mide ağrısı olmayabilir. Bu nedenle karın bölgesinin sol üst tarafında bir ağrı varsa bu mide ağrısı olabilir.

Mide ağrısı şiddetli bir şekilde olup kısa süreli sancılar ile birlikte kendini gösterebilirken aynı zamanda çok hafif ağrılarla birlikte sürekli olarak devam edebilir. Eğer geçmeyen ve çok şiddetli ağrıyan bir mideniz varsa kesinlikle doktora gitmeli ve gerekli tedaviye başlamalısınız. Peki mide ağrısının nedenleri nelerdir diye soracak olursanız yazımızın devamını okumanızı ve iyi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir mide ağrısında müdahale edilebilmesi için nedenler kesin olarak bilinmelidir.

mide-agrısı-nasıl+gecer


MİDE AĞRISININ SEBEPLERİ

 

 

 

 

 1. KABIZLIK MİDE AĞRISI YAPABİLİR
  Kabız olmak mide ağrısına sebebiyet verebilir. Kabızlık ise yeteri kadar lifli yiyecekler tüketilmemesi ve gerekli seviyede vücuda sıvı alınamamasından oluşmaktadır..
 2. FAZLA YEMEK YEMEK MİDE AĞRISINA NEDEN OLUR
  Yemekleri aşırı derecede kaçırmak mide ağrısına sebep olur. Bu nedenle yeteri derecede yemek yemek hatta ve hatta tam doymak üzereyken yemeyi kesmek gerekir. Hem daha sağlıklı ve zayıf bir yaşam için hem de mide ağrısız bir hayat için çok fazla yemek yememek gerekir. Aynı zamanda yemekleri aşırı hızlı yemek de mide ağrısına sebebiyet verir. Hızlı yenen yemeklerde mideye bol miktarda hava alınır ve gaz birikmesi olarak mide ağrı ile sinyal verebilir.
 3.  

 4. ENFEKSİYONEL DURUMLAR MİDE AĞRISI YARATIR
  Mideye alınan bakteriler ve virüsler mide ağrısına sebep olur. Sindirim sistemine giren virüsler ve bakteriler sonucu vücudumuz ishal veya kusma gibi reaksiyonlar vererek bunları uzaklaştırır. Bakterilerin neden olduğu mide ağrılarında genellikle gıda zehirlenmeleri ön plandadır. Özellikle zatüre, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar karın ağrısına neden olur.
 5.  

 6. STRES MİDE AĞRISI YAPAR
  Mide ağrısının nedeni olduğu gibi daha birçok hastalığın sebebi olan stres çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Mide ağrısı yaratan stres kesinlikle önlenmesi gereken durumlardır. Üzgün, moralsiz, kaygılı veya daha değişik stresin yarattığı durumlarda vücut mide ağrısı ile sinyal verebilir. Bu durumlarda stres hormonları spazmlara neden olur.
 7.  

 8. FAZLA KİLO MİDE AĞRISINA NEDEN OLUR
  Mide ağrısının nedenleri arasında bir de fazla kilolara sahip olmak vardır. Fazla kiloların neden olduğu bazı durumlar ciddi tehlikelere yol açabilmektedir. Bunlardan biri olan safra taşları çok ciddi, dayanılmaz ağrılar yaratabilmektedirler. Aynı zamanda fazla kilolsu bulunan kişilerin ağırlıkları midede baskıya neden olur ve reflü gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kilo Verme yazılarımızdan yararlanarak bu şikayetten kurtulabilirsiniz.
 9.  

Midmide ağrısıe ağrısının sebepleri hakkında verdiğimiz maddelerden her birini hayatınıza uygulamalı, mide ağrısı çekmemek için hepsine uymalısınız. Stres kontrol altına alınabilir bir durumdur. Bu nedenle bu maddeyi pek kafanıza takmamalı, hayatınızda üzüntüye sebep olan şeylerden uzak durmalısınız. Bu sayede strese dayalı mide ağrısı çekmezsiniz.