Kurban Etinin Yanında Neler Yemeliyiz, Kurban Eti Kilo Aldırır mı ?

Kurban Etinin Yanında Neler Yemeliyiz, Kurban Eti Kilo Aldırır mı ?

kurban etinin yanında hangi besinler tüketilmeli

Kurban bayramından bahsediyoruz ve haliyle kırmızı et konumuz. Peki kırmızı etin yanında hangi besinler tüketmeliyiz ?

Çok zengin çeşidi bol olan bir sofrada miktarları ayarlamak çeşitleri azaltmak çok kolay olmayabiliyor. Ama bayram sonrasında şişkinlik yaşamayalım, besin zehirlenmesi ve hazımsızlık veya kabızlık yaşamayalım ve hatta kilo almayalım diye sofra kurarken menünüze dikkat etmelisiniz. Bu çokta zor değil aslında..

Kırmızı etiniz zaten menünüzde var. Fakat kırmızı etin miktarı çok önemli olup çok fazla miktarda tepeleme bir tabak kurban eti tükentmek doğru değil.

kurban eti kac kalori

Çünkü vücudumuzda

  • ödem oluşabilir
  • kolestrol seviyemizi artırabilir
  • hazımsızlık oluşturabilir

bu nedenle kırmızı etin miktarı 100-120 gram max. 150 gram şekliden olmalıdır. Yanında ise ekmek grubundan bir besin mutlaka olmalı yani karbonhidrat kaynağı bir besin. Bu bir ekmek olabilir veya bulgur pilavı, kısır yada dolma olabilir ki kurban bayramında ve bayramlarda sofralarımızda genelde yaprak sarması, biber dolması çok sık olur. Bunların dışında patateste olabilir. Burada dikkat etmemiz gereken bu besinlerin hepsini bir arada tüketmemektir. Aksi takdirde çok tahıllı ve çok karbonhidratlı bir hale gelir. Bu yüzden ya patatest ya kısır ya ekmek gibi bir denge yaparsanız eger menünüzde kalori ve besin değeri açısından çok doğru birşey yapmış olursunuz.

Kurban bayramındaki menünüzde bol çeşidi olan güzle bir salatada olmalı. Bu bir kırmızı renkli (domates – kapya biber) salata, yeşil renkli (yeşillikler) yada yoğurtla semiz otlu havuç salatası gibi salatalarınızı da çoğaltıp masanızı doldurabilirsiniz. Salatanız çok olsun ki hem sizi çok doyursun hem çok posa alın hem de kalori açısından da size bir sınırlandırma olur ve antioksidan alımı açısından da faydalı olacaktır. Bu yüzden salata kurban bayramı ve diğer günlerde de sofralarınızda olmazsa olmazınız olmalı 🙂

İçecek olarak ta az şekerli veya şekersiz hafif şeyler tercih etmeye çalışın. Kola gibi çok asitli, meyve suları gibi çok şekerli kalorisi yüksek içeceklerden kaçınmalısınız.

Yemek sonrasında da tatlı yemek çokta doğru bir karar değil. Çünkü zaten yemekle beraber belli bir kalori, enerji alıyoruz. Kan şekerimiz yükselmiş oluyor ki üzerine de tatlı yediğimizde kan şekerimiz tabiri caizse fırlamış olacaktır aman ha dikkat edin.. Bu yüzden tatlı yerine daha hafif bir meyve tatlısı belki tadımlık yiyebilirsiniz abartmadan 🙂 hatta siz bizce 1 top dondurma yiyin en güzeli 🙂 Tabi tatlıları yemeğin hemen ardından değil 1-2 saat sonra tüketmelisiniz. Bu şekilde daha sağlıklı ve dengeli beslenmiş olursunuz. Bütün bunların yanında aralarda bolca su tüketmeyi unutmayın. Yemekle beraber içilen su biraz şişkinlik oluşturabilir bu yüzden yemek öncesinde büyük bir bardak su içerseniz hem tokluk hissi verir hemde şişkinlik ve hazımsızlık hissini azaltır.

kurban eti kaç kalori

  • Az Yağlı Koyun Eti : 252 kalori
  • Az Yağlı Sığır Eti : 215  kalori
  • Dana Eti : 220 kalori
  • Yağlı Koyun Eti : 313  kalori
  • Yağlı Sığır Eti : 304 kalori
  • Kuzu Pirzola : 261 kalori

Zayıflama.net olarak sağlıklı mutlu bayramlar 🙂