Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyecek ve onların yaşamını kısıtlayacak sorunlardan biri olan kolesterol kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Biz bu yazımızda kolesterole iyi gelen besinler ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Kolesterolü geçirmek için kesinlikle düzenli ve doğru beslenmeli, boy – kilo endeksine dikkat etmeli – eğer boy kilo endeksi hesaplama öğrenmek istiyorsanız sitemiz üzerinden bunu gerçekleştirebilirsiniz – ve düzenli bir şekilde spor yapmalısınız. Bu sayede kolesterolü ve neden olduğu hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Peki kolesterole iyi gelen yiyecekler nelerdir ? Kolesterolü düşüren yiyecekler hangileridir? Eğer sizler de kolesterole ne iyi gelir diye merak ediyorsanız kesinlikle yazımızın devamını okumalısınız.

KOLESTEROLE İYİ GELEN YİYECEKLER

yuksek-kolesterole-iyi-gelen-yiyecekler

KAHVALTILIK YULAF: Kolesterole iyi gelen yiyecekler listesinin en başında kahvaltılık yulaf bulunmaktadır. Her sabah kahvaltıda tüketebileceğiniz yulaf ezmesi, yulaf kepeği ya da mısır gevreği LDL kolesterolü düşürecektir. Bu sayede yüksek kolesterolü kontrol altına alabilirsiniz.

MEYVE: Kolesterole iyi gelen meyveler mevcuttur. Bunlardan besin lifi olarak yüksek olan elma, erik ve armut en başta yer almaktadır. Özellikle bu meyveleri sabahları tüketmek son derece faydalı olacaktır.

FINDIK: Fındık, kolesterol tedavisi için son derece gerekli bir kabuklu kuruyemiştir. Fındık, bünyesinde bol miktarda E vitamini, besin lifi ve tekli doymamış yağlar barındırır. Özellikle yüksek oranda E vitamini içermesi yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkin bir rol oynamasını sağlamaktadır.

CEVİZ ve BADEM: Günlük olarak bir avuçtan fazla tüketmemek kaydıyla tüketeceğiniz ceviz ve badem kolesterole iyi gelir. Ceviz ve badem kolesterolün dengede tutulmasını sağlar.

BALIK: Kalp sağlığı açısından son derece yararlı olan Omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolün denge altına alınabilmesi için gereklidir. Balık Omega 3 yağ asitleri bakımından en zengin besin olarak ön plana çıkar.Haftada en az 1 kez balık tüketmek kan basıncının düzenlenmesine ve kanın inceltilmesine yarar sağlar. Bu sayede damar tıkanıklığı riski giderilir. Eğer Omega 3 bakımından en zengin olan balıkları merak ediyorsanız sizlere sıralayalım: Sardalya, hamsi, Somon ve ton balığı. Balık aynı zamanda HDL kolesterolü yükseltir.

ZEYTİNYAĞI: Kolesterole iyi gelen besin olarak listemizde bulunan zeytinyağı da önemli bir görev üstlenmektedir. Sızma olarak tüketilen zeytinyağı vücudunuza çok yararlı olan antioksidan taşır. Zeytinyağı çok daha az işlendiği için diğer yağ gruplarına göre daha faydalıdır. Kolesterolü düşüren besinler arasında bulunur ve kilo vermek isteyen kişilere uzmanlar tarafından sıklıkla önerilir.

zayıflama
Yukarıda yazdıklarımız ile kolesterol nasıl düşürülür sorusuna cevap vermeye çalıştık. Son derece ciddi sorunlara yol açabilen kolesterolü burada saydığımız besinler ile kontrol altına alabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Merhaba been zayiflamak istiyorum