Kırmızı Et Ne Kadar Tüketilmeli

Kırmızı Et Ne Kadar Tüketilmeli

Kırmızı eti ne kadar tüketmeliyiz

Bu yazımızda sizlere kırmızı et tüketiminden bahsetmek istiyoruz. Kırmızı et ne kadar tüketilmeli, fazla tüketildiğinde neler olur, az tüketildiğinde neler olur, bunlardan bahsetmek istiyoruz.

En ideal kırmızı et tüketimi sıklığı haftada iki gündür. Peki iki günden fazla tükettiğimiz de gerçekten sağlık sorunu olabilir mi? Evet olur özellikle son yapılan bilimsel çalışmalar da haftada iki kez daha fazla kırmızı et tüketen kişilerde daha sık kanser oluşma riskinin görüldüğü ortaya çıkmıştır. Özellikle bağırsak kanseri ile yapılan çalışmalarda fazla miktarda ve fazla sıklıkta tüketilen kırmızı etin gerçekten risk oluşturma durumunu ortaya çıkardığı görülmüştür.

Kırmızı Eti Fazla Tüketirsek Ne Olur?

Bu yüzden kanser hastalıklarına karşı çok fazla ve sık kırmızı et tüketiminden uzak duruyoruz ve yine fazla miktarda kırmızı et tüketimi sonucunda Gut hastalığı ortaya çıkabilmekte veya kolesterol seviyemiz aşabilmektedir ya da fazla kalori aldığımız için Tabii ki kilo artışı meydana gelebilmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmasın diye her besinde olduğu gibi kırmızı eti de uygun sıklıkta ve uygun miktarda tüketmek gerçekten çok önemli fazla miktarda kırmızı et tüketildiğinde protein birikmesi meydana geleceği için yine vücutta istenmeyen bir ödem söz konusu olabilir. Gerçekten günümüzde zaten ödeme karşı bir hassasiyet ve yatkınlık söz konusu. Bu yüzden fazla miktarda kırmızı eti ödem şikayetiniz olmasın diye tüketmemeliyiz.

Yine fazla miktarda kırmızı et tüketimi apandist rahatsızlığına da sebep olabilmektedir. Yine yapılan çalışmalarda gerçekten bilimsel olarak çok fazla ilgilenilmiş bir konudur fazla et tüketen kişilerde daha sık Apandisit rahatsızlığı olduğu da ortaya çıkmıştır kırmızı et özellikle Protein bakımından çok yüksek olan bir et çeşididir ve içerisinde Demir, çinko, B12 bulunmaktadır.

fazla-et-yemek-zararli-mi

Kırmızı Eti Az Tüketirsek Ne Olur?

Eğer biz kırmızı et yeterli miktarda tüketmezsek halsizlik yorgunluk ve can sıkıntısı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü B12 ve demirimiz çok düşük bir duruma gelir. Bu yüzden yeterli miktarda tüketmek gerçekten sağlık açısından çok çok önemli.

Kırmızı eti ne kadar tüketmeliyiz

Önerilen miktarı tekrar değinmek istiyoruz haftada 2 gün Ortalama 100 – 150 gram gibi kırmızı et tükettiğimizde tam sağlıklı olarak ve yeterli miktarda tüketmiş oluruz. Haftanın 2 günü sağlıklı bir şekilde pişmiş ve sağlıklı miktarda tüketeceğiniz bir kırmızı etle keyifli ve güzel günler diliyoruz sağlıklı günler.